SME

100 rokov od zániku Sultanátu. Pripomeňme si vznik Tureckej republiky

Mustafa Kemal Atatürk previedol Turkov kultúrnou reformou.

Mustafa Kemal na návšteve dievčenskej strednej školy v Izmire (Smyrne) v roku 1931.Mustafa Kemal na návšteve dievčenskej strednej školy v Izmire (Smyrne) v roku 1931. (Zdroj: wikimedia.org)

29. októbra uplynie presne storočie od chvíle, keď turecké Veľké národné zhromaždenie v Ankare prijalo novú ústavu a vyhlásilo tým Tureckú republiku. Za jej prezidenta zároveň zvolilo lídra Republikánskej ľudovej strany a hrdinu anatólskej oslobodzovacej vojny Mustafu Kemala. Práve tento muž sa stal v nasledujúcich desaťročiach tvárou a symbolom hlbokých politických, sociálnych a kultúrnych premien v krajine, ktorá ešte krátko predtým tvorila súčasť, resp. jadro Osmanskej ríše.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Súvisiaci článok Lenin: Ako sa chopil moci v Rusku profesionálny revolucionár Čítajte 

V súvislosti s reformným programom, do čela ktorého sa postavil práve Mustafa Kemal (od roku 1935 nazývaný tiež Atatürk – otec všetkých Turkov), sa najčastejšie spomína sekularizácia spoločnosti, zrovnoprávnenie žien, presun hlavného mesta z Istanbulu do Ankary či zavedenie latinky namiesto dovtedy používaného arabského písma.

SkryťVypnúť reklamu

Turecká republika tak ako prvá moslimská krajina nastúpila na cestu postupnej europeizácie a sekularizácie, ktorá ju mala priblížiť k západným krajinám a vytvoriť z nej moderný a silný národný štát. Duchu doby istým spôsobom zodpovedal aj typický outfit prezidenta – frak západného strihu a cylinder namiesto tradičnej moslimskej pokrývky hlavy.

Koniec sultanátu a zrod konceptu tureckého národa

Modernizačné úsilie sa v tureckom prostredí, resp. v prostredí niekdajšej Osmanskej ríše neobjavilo po prvý raz práve s menom Mustafa Kemala. Kemalistickí reformisti mohli vychádzať aj zo starších inšpiračných zdrojov či reformných ideálov predovšetkým z obdobia Tanzimâtu (1839 – 1876), no až podmienky, ktoré nastolila prvá svetová vojna, porážka Osmanskej ríše, následný grécko-turecký konflikt a výrazná revízia hraníc po mierovej zmluve v Lausanne v roku 1922 umožnili pristúpiť k tomuto úsiliu omnoho radikálnejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Jednak už tomu nebránila prítomnosť osmanského sultána. Mehmeda VI., ktorý sa v očiach prevažnej časti obyvateľstva skompromitoval prijatím podmienok predchádzajúcej potupnej Sèvreskej mierovej zmluvy z roku 1920 a úzkou spoluprácou s víťaznými dohodovými spojencami, musel po zrušení sultanátu 1. novembra 1922 opustiť Istanbul na britskej vojnovej lodi a zvyšok života strávil v exile.

Jeho dynastický nástupca Abdülmecid si síce ešte udržal titul kalifa („chalífa moslimov“), Mustafa Kemal však trval na tom, že si už k nemu nemôže pripojiť aj titul „veliteľa moslimov“. Práve takéto, hoci už len nominálne spojenie duchovnej a svetskej moci, t. j. kalifátu a sultanátu bolo v podmienkach novej republiky neprijateľné. Ani tento stav však dlho nevydržal a Abdülmecidovi bol v roku 1924 zrušený aj úrad kalifa a rovnako ako Mehmed VI. opustil krajinu.

SkryťVypnúť reklamu

Po rozsiahlych etnických čistkách a masových presunoch obyvateľstva počas predchádzajúcich dvoch vojnových konfliktov odpadol aj náboženský a etnický „problém“. Hoci východné oblasti Anatólie naďalej obývalo kurdské obyvateľstvo, ktoré rovnako túžilo po vlastnom štáte, nová Turecká republika bola výrazne homogenizovaným štátom s takmer výlučne moslimskou populáciou.

Spočiatku sa preto mohlo zdať, že to pomôže k opačnej tendencii, k posilneniu predpisov islamského právneho systému šaría. Mnohých o tom mohol presvedčiť článok 2 ústavy z 29. októbra 1923, ktorý konštatoval, že štátnym náboženstvom Tureckej republiky je islam. V základnom zákone sa však toto ustanovenie dlho neohrialo a bez väčšej pozornosti z neho zmizlo už v roku 1928.

Hoci etnická pestrosť v krajine celkom nevymizla, republikánsky režim na akékoľvek pochybnosti odpovedal zavedením jednotnej kategórie štátnej príslušnosti. Ústava totiž označovala za Turka jednoducho každého obyvateľa krajiny bez ohľadu na náboženstvo či rasu. Nové ústavné zriadenie tak vytvorilo základ pre ďalekosiahlejšie reformy, ktoré Mustafa Kemal a jeho Republikánska ľudová strana začali zavádzať od polovice 20. rokov 20. storočia. Je pozoruhodným faktom, že sa primárne sústredili na oblasť vzdelávania a osvety.

SkryťVypnúť reklamu

Rozvedená hlava štátu

Proces modernizácie Tureckej republiky sa, pochopiteľne, neobišiel bez zavedenia novej legislatívy podľa západných vzorov. V roku 1926 Veľké národné zhromaždenie prijalo občiansky zákonník podľa jeho švajčiarskej predlohy, talianske trestné právo (opäť s úpravami) a v roku 1929 i nemecký trestný poriadok.

Jedným z dôsledkov zavedenia nového občianskeho práva bolo postupné zrovnoprávnenie žien. Od roku 1930 mohli turecké ženy voliť – najskôr len na komunálnej úrovni, no od roku 1934 aj na celoštátnej úrovni, t. j. do Národného zhromaždenia. Toto volebné právo pritom zahŕňalo aktívnu, ako aj pasívnu formu. Inými slovami, turecké ženy nielenže mohli vyberať svojich zástupcov, ale samy mohli byť volené do zastupiteľských orgánov. Po voľbách v roku 1935 sa tak vo Veľkom národnom zhromaždení, teda v národnom parlamente, ocitlo 18 žien. Tento počet síce nedosahoval ani päťpercentné zastúpenie z celkového počtu členov Zhromaždenia, no netreba zabúdať na to, že v rovnakom napríklad Francúzky či Švajčiarky na svoje volebné právo stále čakali.

SkryťVypnúť reklamu

Zrovnoprávnenie mužov a žien sa prenieslo i do majetkových a rodinných vzťahov. Polygamia, v mnohom charakteristická práve pre moslimské krajiny, bola postavená mimo zákona. Ženy sa po novom mohli slobodne rozhodovať pre vstup do manželstva,

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CAFZX na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Turecko

Protest pred radnicou v Istanbule.

Medin bol zadržaný 28. marca. Mal pokrývať masové protesty.


TASR
Súvisiace témy: Historická revue
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 14 564
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 6 540
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 084
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 192
  5. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 600
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 491
  7. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 295
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 250
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Historičky rekonštruujú takmer zabudnuté príbehy.


a 2 ďalší 2

Najnovšia kniha o vojnovom slovenskom štáte odhaľuje fungovanie slovenského štátu na regionálnej úrovni.


a 2 ďalší 1

Záver vojny postavil pred mnohých životnú skúšku


Oslobodenie Poľska sovietskymi vojskami prinieslo jeho opätovné ujarmenie


Marcin Markowicz a 1 ďalší 1
SkryťZatvoriť reklamu