SME

Ako stroskotal grécky sen o obsadení Osmanskej ríše

Čo spôsobilo Maloázijskú katastrofu v roku 1922?

Grécky vojenský oddiel na slávnostnej prehliadke víťazných spojeneckých vojsk v Paríži (16. júla 1919).Grécky vojenský oddiel na slávnostnej prehliadke víťazných spojeneckých vojsk v Paríži (16. júla 1919). (Zdroj: Zdroj - wikimedia.org)

Keď sa grécky ministerský predseda Elefteros Venizelos triumfálne vrátil 7. septembra 1920 z Paríža do Atén s textom Sèvreskej zmluvy vo vrecku, zdalo sa, že uskutočnenie dávneho gréckeho sna, ktorým bolo znovuobnovenie Byzantskej ríše, je na dosah ruky. Úhlavný nepriateľ Grékov – Osmanská ríša – bol porazený a jeho osud sa zdal spečatený.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Súvisiaci článok Izrael bol zaskočený aj pred 50 rokmi, na sviatok Jom Kippur Čítajte 

Vojská Dohody okupovali Istanbul a grécka armáda sa nachádzala na pozíciách vzdialených iba niekoľko kilometrov od osmanského hlavného mesta. Mnohí Gréci už v duchu videli viať grécku vlajku nad kupolou chrámu Hagia Sofia. Nakoniec všetko skončilo inak a oveľa tragickejšie, najmä pre Grékov.

SkryťVypnúť reklamu

Tento diplomatický úspech „veľkého Kréťana“ bol totiž dosiahnutý za veľmi vysokú cenu. Grécko sa nachádzalo v takmer nepretržitom vojnovom stave už od vypuknutia prvej balkánskej vojny roku 1912, takže po skončení prvej svetovej vojny bolo hospodársky rozvrátené a jeho financie vyčerpané. Počas prvej svetovej vojny navyše postihol grécku spoločnosť hlboký politický rozkol, ktorý rozdelil všetkých obyvateľov krajiny podľa toho, či chceli, aby sa Grécko pridalo do prebiehajúceho svetového konfliktu na strane Dohody, alebo Ústredných mocností.

Pronemecky orientovaný grécky kráľ Konštantín I. (vládol od roku 1913) spolu s konzervatívnymi nacionalistickými politikmi, ktorí sa považovali za spojencov cisárskeho Nemecka, bol nakoniec v roku 1917 nútený odísť do exilu a na politickej scéne prevládli liberálni politici na čele s E. Venizelom, ktorí naopak stranili štátom Dohody. V snahe zaistiť medzinárodnú podporu gréckym územným nárokom voči Osmanskej ríši však musel Venizelos namiesto obmedzovania účasti ekonomicky vyčerpaného Grécka na bojových operáciách presadzovať úplne opačnú politiku, a tak ku koncu prvej svetovej vojny sa stav venizelistami ovládanej gréckej armády (Ellinikos stratos – ES) zvýšil na tzv. solúnskom fronte až na 100-tisíc mužov.

SkryťVypnúť reklamu

Po vyhlásení prímeria a kapitulácii Bulharska a Osmanskej ríše (29. septembra, respektíve 30. októbra 1918) angažovanosť Grécka na vojensko-diplomatických krokoch dohodových veľmocí neskončila, pretože len tak mohli Gréci rátať s ústretovým postojom v otázke pripojenia nových území na Balkáne obývaných prevažne gréckym obyvateľstvom.

Už v januári 1919 (v čase, keď sa začínala mierová konferencia v Paríži) vyslalo Grécko kontingent 2000 mužov na južnú Ukrajinu, kde sa v mene Dohody podieľali na bojoch ruskej občianskej vojny až do roku 1920. Napriek zmieňovaným obetiam a skutočnosti, že David Lloyd George (britský premiér v rokoch 1916 – 1922) sympatizoval s Venizelovými požiadavkami na získanie severného Epiru (dnešného južného Albánska), celej Trákie, Dodekanézskych ostrovov a maloázijskej Smyrny (dnes turecký Izmir), nebola podpora ostatných štátov Dohody vôbec istá.

SkryťVypnúť reklamu

Najmä Taliansko malo v úmysle získať na úkor porazenej Osmanskej ríše rozsiahle územia v juhozápadnej Malej Ázii a Dodekanéz. Francúzi zase vnímali Grécko ako predĺženú ruku Londýna a zle maskovanú túžbu Britov o ovládnutie Bosporu a Dardanel. Takisto nechceli pri delení osmanských území ostať bez koristi. Američania navonok nemali žiadne územné nároky, ale a priori odmietali takú deľbu osmanských území, ktorá by odporovala 14 bodom prezidenta Woodrova Wilsona.

Talianske námietky, ktoré boli najväčšou prekážkou gréckym snahám, napokon odstránilo uzavretie tajnej taliansko-gréckej dohody medzi Venizelom a talianskym ministrom zahraničných vecí Tommasom Tittonim 29. júla 1919. V nich sa Gréci zriekali nárokov na Rodos a Taliani sa na revanš zaviazali podporovať grécke záujmy v Smyrne a okolí. Práve včas, pretože už 15. mája 1919 sa v Smyrne vylodili prvé grécke oddiely, ktoré tam s britským požehnaním mali zatiaľ dozerať na „dodržiavanie poriadku“.

SkryťVypnúť reklamu

Sèvreská mierová dohoda

Veľkou satisfakciou gréckych snáh na Parížskej mierovej konferencii a naopak veľkým ponížením pre Osmanskú ríšu bolo uzavretie mierovej zmluvy v Sèvres 10. augusta 1920. Osmanská ríša tak jedným ťahom pera prišla o takmer celú európsku časť Trákie a o veľkú časť Malej Ázie, z ktorej mala ostať Turkom de facto len jej severovýchodná časť. O zvyšok sa mali rozdeliť Briti, Francúzi, Taliani, Gréci a uvažovalo sa aj o vytvorení nezávislého veľkého Arménska a Kurdistanu.

Hlavne vďaka nesmiernemu diplomatickému talentu a charizme Elefteria Venizela získalo Grécko východnú Trákiu s Edirne (čiže na východ od toku rieky Marice, západnú Trákiu už získalo o niečo skôr na úkor porazeného Bulharska) až po líniu prechádzajúcu mestom Çatalça, celý polostrov Gallipoli, ostrovy Imbros a Tenedos (dnes Gökçeada a Bozcaada) pred ústím Dardanel do Egejského mora, ďalej celý Dodekanéz okrem ostrova Rodos a mandát nad oblasťou okolo maloázijskej Smyrny, ktorá síce ostávala pod osmanskou zvrchovanosťou, ale o jej budúcom pripojení k Turecku alebo Grécku mal po piatich rokoch rozhodnúť plebiscit.

SkryťVypnúť reklamu

Problém Sèvreskej mierovej dohody však tkvel v tom, že v podstate žiadna zo strán ju nehodlala reálne dodržať. Jej zavádzanie do praxe zdržovali v prvom rade nekonečné debaty medzi víťaznými mocnosťami, ako aj turbulentná a neprehľadná politická situácia v samotnej Osmanskej ríši, kde od vyhlásenia prímeria prebiehal pohon na politických predstaviteľov tzv. Mladoturkov (strana Jednoty a Pokroku). Mladoturkom, ktorých hlavnými predstaviteľmi boli Enver Paša, Džamal Paša a Talaat Paša, bolo kladené za vinu, že Turecko zatiahli do osudovej účasti v prvej svetovej vojne a spôsobili jeho porážku.

V Istanbule obsadenom spojeneckými oddielmi sa vláda sultána Mehmeda VI. (1918 – 1922) usilovala zachovať si kontrolu nad zvyškami územia okliešťovanej Osmanskej ríše. Na základe vzornej spolupráce s okupačnými mocnosťami, hlavne s Britmi, sa snažila o zmiernenie tvrdých podmienok mierovej zmluvy. Briti, ktorí ešte v tej dobe priali skôr gréckym územným ambíciám, dali pred podpísaním Sèvreskej dohody Venizelovi zelenú, aby územie okolo Smyrny rozšíril. Venizelistické oddiely gréckej armády posilnené v boji zocelenými jednotkami z Trákie tak začiatkom júna 1920 vyrazili do maloázijského vnútrozemia a obsadili oblasť okolo mesta Bursa.

SkryťVypnúť reklamu

Mustafa Kemal a turecké hnutie odporu

Medzitým na Turkami obývaných územiach v Malej Ázii silnel odpor voči tvrdým podmienkam zmluvy zo Sèvres a vznikali rôzne politické skupiny a strany, ktoré sa snažili rôznymi spôsobmi zabrániť deleniu osmanských území. K nim sa pripájali frustrovaní dôstojníci osmanskej armády, ktorí neváhali na tento účel využiť aj vojenské jednotky, formálne stále podliehajúce vláde Mehmeda VI. v Istanbule.

V tomto období sa v máji 1919 stal generálnym inšpektorom 9. armády umiestnenej v severnej časti centrálnej Malej Ázie s veliteľstvom v Samsune na pobreží Čierneho mora jeden z najschopnejších tureckých dôstojníkov, plukovník Mustafa Kemal (1881 – 1938). Kemal sa preslávil najmä energickou a úspešnou obranou polostrova Gallipoli proti spojeneckému vylodeniu v roku 1915. Jeho úlohou bolo zhromaždiť výzbroj osmanských jednotiek a odovzdať ju spojencom, ale on urobil presný opak.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CAFZW na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 156
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 477
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 671
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 596
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 128
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 531
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 644
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prvým poslankyniam sa nepodarila presadiť ani jedna zmena zákona.


a 2 ďalší

Ukrajinské ikony národnej dôstojnosti: Taras Ševčenko, Lesia Ukrajinka a Ivan Franko.


Vira Berkovets a 1 ďalší

Tiso udelil výnimky len tým Židom, ktorí boli pre štát finančne zaujímaví.


a 2 ďalší 1

27. januára 1945 bol oslobodený koncentračný tábor v Osvienčime.


Katarína Mešková Hradská a 1 ďalší 6
SkryťZatvoriť reklamu