Keď sa vysloví meno Astrid Lindgrenová, čo vám príde na um ako prvé? Zrejme rozkošné ryšavé dievčatko Pippi Dlhá pančucha. Ale viete, aká bola Astrid v skutočnosti? Aký príbeh prežila a čo ju viedlo k tomu, aby zasvätila svoju literárnu tvorbu práve deťom?
Astrid Lindgrenová je vzorom pre milióny ľudí na celom svete. Svojím ostrým, niekedy kritickým perom a hrejivým hlasom aj po svojej smrti inšpiruje a formuje náš pohľad na ľudí a svet vôkol nás.
Okrem príbehov pre deti má na svojom konte viaceré romány, poviedky, divadelné hry či filmové scenáre.
Jej knihy boli preložené do 70 jazykov a vyšli vo viac ako 100 krajinách po celom svete. Predalo sa z nich viac ako 165 miliónov výtlačkov. Astrid je po Enid Blytonovej, Hansovi Christianovi Andersenovi a bratoch Grimmovcoch štvrtou najprekladanejšou autorkou detských kníh.

Šťastné detstvo, neľahké dospievanie
Astrid Lindgrenová sa narodila 14. novembra 1907 ako Astrid Anna Emília Ericssonová na farme Näs v malebnom mestečku Vimmerby. Vyrastala v šťastnej a harmonickej rodine. Jej detstvo formovala aj malebná príroda. A práve toto magické prostredie jej bolo inšpiráciou a prebúdzalo v nej aj túžbu po písaní.
Už počas štúdia na strednej škole získala vďaka svojmu talentu prezývku po slávnej švédskej spisovateľke Selme Lagerlöfovej z Vimmerby. Zaujímavosťou je, že v tom čase obyčajné deti obyčajných ľudí chodili do školy len tri roky. Na strednej škole študovali len bohaté meštianske deti. Našťastie, nie príliš bohatí Ericssonovci sa rozhodli, že umožnia svojej dcére študovať a získať potrebné vzdelanie.