Futbal naberal počas úvodných dekád 20. storočia v strednej Európe na popularite. Veľké mestá sa stali domovom množstva oddielov, šport preto môže byť ideálnou sondou do dobového spoločenského diania. Pestrý obraz ponúkala aj multietnická Praha – niektorým pražským klubom s vyše storočnou históriou stále patrí výslnie, iné zanikli v toku dejín. Bohatstvo archívnych prameňov tiež prezrádza, s akými nástrahami museli priekopníci futbalu zápasiť.
Prvé futbalové kluby vznikali na území Prahy už v poslednej dekáde 19. storočia, podobne ako aj v iných mestách habsburskej ríše – napr. AC Praha, ČFK Kickers Praha, DFC Praha, SK Olymp Praha, AFK Karlín či AC Sparta Praha. Už v roku 1896 písal berlínsky časopis Sport im Bild o pestrom futbalovom dianí okolo Vltavy, konkrétne pražské kluby mali tie viedenské prevyšovať v kvalite aj v kvantite. Obzvlášť jeden nemal čoskoro vo svojom okolí konkurenciu a jeho názov je prakticky synonymom prvých veľkých úspechov českého futbalu – SK Slavia Praha.
O kvalitách Slavie svedčil i zápas 28. marca 1899, keď si pražskí „zošívaní“ pozvali tím priamo z kolísky futbalu – „playerov“ z Oxfordu. O stretnutie „anglických študentov s českými“, ako hlásali plagáty, bol obrovský záujem. Na Letnú prišlo okolo 4000 divákov, slavisti museli svojim váženým hosťom vyplatiť závratných 40 libier za štartové. Konečná prehra 0:3 napokon nebola vôbec zlou vizitkou, nasledujúci deň Angličania naložili klubu DFC Praha 9:0. Mimochodom, o viac než storočie neskôr, keď Oxford znova v Prahe so Slaviou hral, Angličania tých 40 libier džentlmensky vrátili. V nasledujúcich rokoch vznikali ďalšie a ďalšie futbalové kluby, v našom článku si priblížime iba niektoré z nich, najúspešnejšie či z iných dôvodov pozoruhodné.