Väčšina európskych národov má aspoň jedného básnika alebo prozaika, ktorého považuje nielen za autora literárnych diel a významného umelca, ale aj za predstaviteľa určitých národných ideí.
U Angličanov je to Shakespeare, Taliani majú Danteho, Nemci Goetheho.
V maďarskej literatúre túto rolu nepochybne zohráva Sándor Petőfi. Jeho život a básnická tvorba majú v maďarskom kultúrnom živote dodnes najväčší vplyv.
Narodil sa pred 200 rokmi.
Maďarský básnik Sándor Petőfi
Sándora Petőfiho pokrstili v evanjelickom kostole v Kiskőrösi 1. januára 1823 (preto je pravdepodobné, že sa narodil o niekoľko dní skôr, ešte v roku 1822).
Jeho otec bol mäsiarsky majster, ktorý ako živnostník prevádzkoval aj krčmu a obchod. Vďaka tomu rodina netrpela núdzou a rodičia kládli dôraz na vzdelávanie svojich detí.
Chlapec najprv navštevoval školu v Kečkeméte, v Sárszentlőrinci a neskôr v Pešti. V dvanástich rokoch sa dostal do Aszódu, tri roky študoval na tamojšom evanjelickom lýceu, kde sa zrodili jeho prvé básne.
V pätnástich prestúpil na lýceum do Banskej Štiavnice, kde však prepadol z dejepisu, preto školu po roku opustil.
V jeho živote to znamenalo vážny zlom, pretože táto osobná kríza sa časovo prekrývala s rodinnou, otec totiž skrachoval a už nedokázal (a po krachu ani nebol ochotný) ďalej financovať synove štúdiá.
Petőfi po odchode zo školy – vďaka tomu, že uviedol o dva roky skorší dátum narodenia – nastúpil do armády.
Organizmus šestnásťročného chlapca poznačili náročné podmienky: krátko nato sa dostal do nemocnice a čoskoro ho pre zdravotnú nespôsobilosť z armády prepustili.
V priebehu nasledujúceho roka sa pokúsil vrátiť do školských lavíc (v Pápe), vyskúšal si rolu potulného herca i pisára, na objednávku prekladal aj romány.
Napriek tomu svoje dvadsiate prvé narodeniny strávil v biede, hladný a uzimený v Debrecíne, odkiaľ sa vo februári 1844 vydal pešo do Pešťbudína s rukopisom svojej básnickej zbierky.

Po týždennom strastiplnom putovaní vyhľadal básnického velikána tých čias Mihálya Vörösmartyho, ktorý si mladíka okamžite vzal pod ochranné krídla a Národný krúžok – spolok dobovej proreformnej opozície – vydal jeho rukopis knižne.
V rovnakom čase vyšli aj viaceré jeho ďalšie diela, napríklad Víťaz Janko (János vitéz) či Kladivo obce (A helység kalapácsa).
Svojimi veršami rozpútal Petőfi skutočnú básnickú revolúciu: vniesol do maďarskej literatúry novú kvalitu v rodinnej poézii, ako aj v umeleckom zobrazovaní krajiny (v centre jeho pozornosti bola Dolná zem ako symbol slobody).
Zároveň pominuli aj existenčné problémy: Imre Vahot, redaktor časopisu Pesti Divatlap (Peštianska móda), ho zamestnal ako pomocného redaktora.
O necelý rok nato sa už dokázal uživiť aj ako básnik; v Uhorsku sa stal prvým básnikom v slobodnom povolaní, vykonávajúcim umeleckú činnosť ako profesiu.
Nemalú úlohu pri tom zohralo cielené a premyslené budovanie imidžu/sebaprezentácie, ktoré Petőfi – aspoň sčasti – odpozoroval od Imreho Vahota, toho však medzičasom zavrhol.