SME

Po víťaznej vojne prišiel rýchly spartský pád

Antické Grécko v predvečer macedónskej expanzie

Koniec peloponézskych vojen nepriniesol dlhodobý mier. Sparta sa čoskoro ocitla v novom konflikte s Peržanmi. Kráľ Agesilaos (vľavo) síce vyplienil palác perzského satrapu Farnabaza (vpravo), ale výraznejšiu zmenu pomerov v Malej Ázii nedosiahol. Koniec peloponézskych vojen nepriniesol dlhodobý mier. Sparta sa čoskoro ocitla v novom konflikte s Peržanmi. Kráľ Agesilaos (vľavo) síce vyplienil palác perzského satrapu Farnabaza (vpravo), ale výraznejšiu zmenu pomerov v Malej Ázii nedosiahol. (Zdroj: wikimedia.org)

Sparta vyšla z peloponézskej vojny ako jednoznačný víťaz. Lesk jej víťazstva však od počiatku zatieňovali viaceré neistoty. Sparťania zvíťazili iba s pomocou Perzie a už krátko po vojne sa ukázalo, že pozíciu prvoradej mocnosti si dokázali uhájiť iba s pomocou silnejšieho a väčšieho suseda. Sparte navyše chýbala infraštruktúra, jednotný postup aj ujasnené vedenie. Obec iba reagovala na zmeny zvonka a chýbal jej koncept dlhodobého mieru.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aténčania vojnu prehrali, ale porážka ich úplne nezlomila. Prišli o loďstvo, niektoré zdroje kovov, o otrokov, peniaze, dodávky obilia, ale nestratili to hlavné – vedeli viesť rozsiahle obchody, mali kontakty, poznali trasy a miesta, kde sa nachádzali zdroje čohokoľvek cenného.

SkryťVypnúť reklamu

Pád ríše a obnovujúca sa obchodná sieť si vyžiadali zmeny, ktoré v konečnom dôsledku mestu nesmierne pomohli k čiastočnej obnove. Klesli napríklad obchodné poplatky a v celom Grécku sa zvýšilo uznanie odborníkov. Kládol sa väčší dôraz na špecializáciu a zvýšilo sa povedomie významu konkurencie. Okrem toho Aténčania dostali po vojne od Sparťanov naspäť Dekeleiu a opäť tak mohli hospodársky využívať celú Atiku.Sparta ako ochranca pred Perziou?

Pádom Aténskej ríše Gréci na ostrovoch a na východe stratili dlhoročného ochrancu pred Perziou. Od Sparty sa očakávalo, že Atény v tejto pozícii nahradí, ale Sparťania na mori naďalej len neisto pokrivkávali. Situáciu im komplikovalo aj to, že Peržania síce boli v peloponézskej vojne ich spojencom, ale zároveň odvekým gréckym nepriateľom. Sparťania sa preto v nasledujúcich rokoch správali k Perzii nestálo.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 401 pred n. l. Sparťania podporili Kýra mladšieho na jeho ťažení proti jeho bratovi Artaxerxovi II. Kýrovi tak splatili dlh za jeho pomoc v peloponézskej vojne, ale po jeho porážke získali v Perzii silného nepriateľa a grécke mestá v Malej Ázii zároveň stratili v Kýrovi dôležitého ochrancu a spojenca. Maloázijskí Gréci potrebovali v tejto ťažkej situácii silnú a odhodlanú Spartu. Bolo teraz na nej, aby ich ochránila. Žoldnierov bol dostatok.

Z východu sa v roku 400 pred n. l. vrátil po fiasku expedície Kýra mladšieho neskôr známy aténsky autor Xenofón a na čele s ďalšími veliteľmi dotiahol z Perzie niekoľko tisíc preživších Grékov. Svoje zážitky z ťaženia a návratu desiatich tisícov z Mezopotámie opísal v slávnej Anabáze. Jeho muži tiahli od Kúnaxy stovky kilometrov na sever k Čiernemu moru a popri pobreží sa vyčerpaní vrátili na Balkán, kde veľkú časť z nich najali Sparťania, aby s nimi tiahli na perzské územie.

SkryťVypnúť reklamu

No aj tak vyvolávali spartské vojnové heslá o slobode z čias peloponézskej vojny medzi Grékmi iba trpké úsmevy. Sparťania uvalili pod velením vplyvného spartského vojvodcu Lysandra na obce poplatky, usadzovali v nich správcov (harmostov) alebo obce zanechávali v rukách novozriadených rád (dekarchie), tvorených zo spartských priaznivcov. Sparťania uvádzali zmeny na rozsiahlom území a často ich sprevádzalo krviprelievanie či vyhnanstvo.

Sparta však nebola vnútorne jednotná. Lysandrovo postavenie sa nepozdávalo kráľom ani eforom a niekedy v rokoch 403 až 397 dekarchie rozpustili a stiahli harmostov. Možno to súvislo s miernejším prúdom v spartskej politike, ale možno iba so snahou zmenšiť Lysandrov vplyv. Sparťania tak na mnohých miestach pre vnútorné rozpory uvoľnili mocenské zovretie, ale zrejme málokto ich už v Grécku vnímal ako nositeľov slobody. Skôr sa zdalo, že jeden tyran nahradil druhého. A čo bolo horšie, Sparta ako nový tyran nedokázala ľudské a politické škody nahradiť hospodársky. Za čias Aténskej ríše mohli podriadené obce počítať s napojením na rozsiahlu obchodnú sieť, s veľkým prekladiskom tovarov v Pireu, s nízkymi obchodnými poplatkami, silnou striebornou menou a ochranou pred pirátmi. Sparta nezabezpečila nič z toho, ba čo viac, nezdá sa, že by svoju flotilu použila čo len proti pirátom a starala sa tak o elementárnu bezpečnosť obchodných lodí.

SkryťVypnúť reklamu

Nové boje s Perziou

Navyše pretrvávajúci pobyt peloponézskeho vojska v Malej Ázii Peržanov vydráždil na reakciu. Perzský kráľ spustil v roku 397 pred n. l. prípravu novej flotily a na jej čelo postavil Aténčana Konóna. Keď sa doniesli správy o týchto perzských prípravách do Sparty, vyslali Sparťania hneď v nasledujúci rok do Malej Ázie vojsko na čele s kráľom Agesilaom a Lysandrom ako jeho poradcom. K dispozícii dostali dvetisíc prepustených heilótov a šesťtisíc spojencov. Agesilaove ambície sa prejavili ešte pred príchodom do Malej Ázie, keď obetoval v Aulide, na mieste, kde mal podľa tradície priniesť obete bohom Agamemnón pred výpravou proti Tróji. Gesto však v očiach mnohých ešte zvýraznilo spartskú aroganciu a rady spartských spojencov v tejto chvíli opustili Boióťania.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C9PPS na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 839
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 501
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 974
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 701
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 138
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 900
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 377
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 1 946
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ako keby riadili krajinu s konsolidovanými verejnými financiami.

Ako neznižovať počet úradníkov.


Ruská raketová paľba na mesto Černihiv si vyžiadala už 18 mŕtvych

Zelenskyj nalieha na Západ, aby poskytol rakety pre systémy Patriot a Iris-T.


a 1 ďalší
Možno ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková bude vedieť, čo je to superpotrat.

O Robertovi Ficovi si treba pamätať, že z neho slová nevypadávajú náhodne.


Matej Ovčiarka je už novým šéfom sekcie plánu obnovy na ministerstve zdravotníctva.

Ovčiarka šéfuje plánu obnovy na ministerstve zdravotníctva od stredy.


Neprehliadnite tiež

Bedřich Smetana stal pri zrode svetovej českej kultúry.


a 1 ďalší

Atentát na Kirova uvoľnil Stalinovi cestu k absolútnej moci.


a 1 ďalší

Na území dnešného Slovenska sa diali tri príbehy holokaustu súčasne.


a 1 ďalší

Sociálna demokracia proti fašistom.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu