SME
Piatok, 22. september, 2023 | Meniny má Móric

Československo? Milanov ďalší bláznivý nápad

Štefánik najskôr bavil priateľov, neskôr ich šokoval svojím úspechom.

M. R. Štefánik ako mladý švihák a lev parížskych salónovM. R. Štefánik ako mladý švihák a lev parížskych salónov (Zdroj: ČTK/PROFIMEDIA)

Hvezdár a vedec, dobrodruh a cestovateľ, vojak a generál, diplomat a jeden z hlavných predstaviteľov československého odboja. To je len niekoľko profilov Milana Rastislava Štefánika a je tak trochu na nás, ktorý z nich si vyberieme. Raz ho chceme vidieť ako zvedavého mladého muža, ktorý sa odvážne vydáva na kraj sveta, inokedy ako šarmantného spoločníka, leva parížskych salónov a zvodcu žien a napokon aj ako vytrvalého bojovníka za národnú vec. Zakaždým akoby sme hovorili o inom človeku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Písať životopis tejto ikony slovenských dejín, navyše ovenčenej množstvom legiend, nepotvrdených dohadov a v neposlednom rade aj celým radom konšpiračných teórií o jeho smrti, je mimoriadna výzva. Z ktorého konca túto osobnosť uchopiť, aby pred nami stál celistvý človek z mäsa a kostí? Ako sa píše životopis legendy?

SkryťVypnúť reklamu

Rozprávame sa s autorom prvej vedeckej biografie M. R. Štefánika, s historikom Michalom Kšiňanom.

Kniha Milan Rastislav Štefánik s podtitulom Muž, ktorý sa rozprával s hviezdami z vydavateľstva Slovart nie je napísaná ako klasicky životopis, teda jej príbeh sa nerozvíja po klasickej chronologickej línií v zmysle hesla od kolísky až po hrob. Naopak, k tejto osobnosti ste pristúpili prostredníctvom viacerých alternatívnych prístupov, napríklad cez koncept sociálneho kapitálu či definíciu charizmatického vodcu. Prečo ste si zvolili práve tento spôsob?

Pravdou je, že som si chcel vytýčiť veľkú intelektuálnu výzvu a pristúpiť k tejto historickej postave inak ako ostatní. Je to síce prvá vedecká biografia M. R. Štefánika, ale životopisy tejto osobnosti už napísali iní autori – napríklad Ján Juríček, Štefan Štvrtecký alebo Ján Mlynárik.

SkryťVypnúť reklamu

Ako ste naznačili, napísané boli klasickým spôsobom, chronologicky. Ja som chcel však k tomu pristúpiť inak. Na druhej strane si treba priznať, že aj chronologicky poňatý životopis musí byť zároveň nutne tematický.

Historici, ktorí sa venujú 19. či 20. storočiu, majú spravidla k dispozícii obrovské množstvá informácií o konkrétnej osobe alebo udalosti a sú preto nútení z nich vyberať. Čiže v každom historikovi vedome alebo podvedome funguje nejaký filter, podľa ktorého vyberáme údaje, ktoré považujeme za dôležité a následne ich spracovávame.

Ja som si povedal, že nepôjdem klasickou cestou a zvolil som tematický prístup. V ňom ponúkam štyri tematické otázky a zároveň kapitoly, v ktorých sa zamýšľam nad jednou základnou otázkou: Ako sa z niekoho, v tomto prípade zo Štefánika, stane národný hrdina?

SkryťVypnúť reklamu

Zostaňme na začiatok pri prvom prístupe, ktorý ste v knihe použili. Je ním koncept sociálneho kapitálu. Čo presne znamená?

Sociálny kapitál je koncept, ktorý je trochu širší a neznamená len to, čo by sme inštinktívne označili za známosti či sieť užitočných kontaktov.

Francúzsky sociológ Pierre Bourdieu, ktorý sa práve tomuto konceptu vo vede venoval, hovorí, že sociálny kapitál je predovšetkým niečo, do čoho musíme investovať. Inými slovami, hoci už na prvom stretnutí môžete niekoho očariť, nestačí to. Do vzťahu s človekom musíte ďalej investovať – čas, energiu a neraz aj peniaze.

Keď v roku 1904 prišiel Štefánik do Paríža, tak ešte v tomto smere nebol príliš šikovný. Keď ho pozvali o dva roky neskôr do hotela Continental, sťažoval sa, že si musel za 250 frankov kúpiť oblek, čo bola pre neho vysoká suma. Keď sa chcel pohybovať vo vyššej spoločnosti, musel sa však podľa toho aj obliekať.

SkryťVypnúť reklamu

Vyššie finančné náklady boli teda neoddeliteľnou súčasťou života parížskych salónov. Štefánik to pochopil a to bol tiež dôvod, prečo sa vo veľkom zadlžoval.

O nutnosti dobre sa obliekať vraj poúčal aj Edvarda Beneša.

Áno, Edvard Beneš neprišiel do Paríža zo slovenských kopaníc ako Štefánik, ale z Prahy. Ale aj Praha bola v porovnaní s francúzskou metropolou stále malým mestom. Keď sa preto v roku 1915 objavil vo francúzskej metropole, aby pomáhal organizovať československý zahraničný odboj, musel mu Štefánik vysvetliť, že sa podľa toho musí aj obliecť.

Štefánik sa vždy ubytovával v najdrahších hoteloch, čo nebolo samoúčelné. V Ríme takto spoznal poradcu francúzskeho veľvyslanca, ten ho následne uviedol k veľvyslancovi a ten zasa k ministrovi zahraničných vecí Talianska.

SkryťVypnúť reklamu

My sa na to často bez porozumenia dívame len ako na radovánky bohatých a vplyvných ľudí, ktorí rozhadzujú peniaze a svoj život trávia na honosných recepciách. Musíme si však uvedomiť, že je to v prvom rade práca ako každá iná, ktorú ak chcete dobre vykonávať, musíte prijať pravidlá hry. Stačí, ak neprídete na tri či štyri recepcie, a zabudne sa na vás.

Štefánik bol navyše neustále na cestách, čo značne komplikovalo jeho snahy. Keď Štefánik organizoval v Ríme vznik československých légií, každé dva týždne sadol na vlak a odcestoval do Paríža, aby sa tam stretol so svojimi známymi a udržal si tým svoju pozíciu.

Čo však Štefánikovi umožnilo vstup do vyššej francúzskej spoločnosti? Stavil všetko na jednu kartu, na profil nadaného vedca, astronóma, ktorým sa túžil stať?

SkryťVypnúť reklamu

Postavenie vedca bolo na začiatku 20. storočia omnoho lepšie než dnes, či už vo Francúzsku, alebo aj u nás. Navyše vďaka sekularizácii spoločnosti bol vo Francúzsku rozšírený kult vedy. Verilo sa, že veda odpovie na všetky otázky vtedajšej doby a vedci ukazujú cestu k pokroku.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

          Komerčné články

          1. Podpora systému je slabá, je to na jednotlivcoch
          2. Prišli na to, že odpad je cenný
          3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
          4. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
          5. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
          6. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty
          7. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
          8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz
          1. Prišli na to, že odpad je cenný
          2. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
          3. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
          4. Autocentrá AURES Holdings obslúžili už 3 milióny zákazníkov
          5. Príďte ochutnať ocenené destiláty
          6. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
          7. Politici dobrovoľne posielajú slovenské ženy pod nôž
          8. IT expertka: Iba mobil deťom na učenie naozaj nestačí
          1. Ľuboš Fellner opäť pozýva. Kam volá turistov teraz? 13 952
          2. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 11 788
          3. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 9 567
          4. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 5 514
          5. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 213
          6. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 069
          7. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 665
          8. Veľké Karlovice: wellness oáza kúsok od hraníc 2 519
          SkryťVypnúť reklamu
          SkryťVypnúť reklamu
          SkryťVypnúť reklamu
          SkryťVypnúť reklamu

          Neprehliadnite tiež

          Čo všetko prezrádzajú stredoveké šperky?


          a 1 ďalší 3. sep

          Ochráňme Tatry od znešvarenia obchodnými a špekulačnými podnikmi.


          a 1 ďalší 27. aug

          Obnova kultúrneho dedičstva funguje ako pozitívna deviácia.


          a 1 ďalší 13. aug

          Symbolom rusofilstva bol aj Ľudovít Štúr.


          a 2 ďalší 6. aug
          SkryťZatvoriť reklamu