SME

Krym bol pre ruských vládcov južný skleník i odrazový mostík pre ďalšie výboje

Aké sú záujmy Ruska na Kryme dnes?

1.	Krymský polostrov a južná Ukrajina na ruskej mape z roku 1800 krátko po pripojení Krymského chanátu k Ruskej ríši. Dané územie nesie na mape názov „Novoruská gubernia“. Termín „Novorusko“ ako označenie pre obsadené ukrajinské územia používa aj súčasná kremeľská propaganda. 1. Krymský polostrov a južná Ukrajina na ruskej mape z roku 1800 krátko po pripojení Krymského chanátu k Ruskej ríši. Dané územie nesie na mape názov „Novoruská gubernia“. Termín „Novorusko“ ako označenie pre obsadené ukrajinské územia používa aj súčasná kremeľská propaganda. (Zdroj: wikimedia.org)

Dramatické dejiny Krymského polostrova nám ponúkajú niekoľko príbehov a predstavujú ho z viacerých uhlov. Zápas o toto dedičstvo neustáva ani dnes.

Najskôr je to Krym antický ako súčasť gréckeho a rímskeho sveta. Potom je to Krym tatársky či osmanský ako súčasť Orientu. Krym ako ruská kolónia a vojenská základňa pre omnoho imperiálnejšie ciele ruských cárov. A Krym v 20. storočí ako miesto traumy pre najrôznejšie národnostné a etnické skupiny, ktoré boli v dôsledku ruskej občianskej vojny, hladomorov na Ukrajine, nacistickej okupácie počas druhej svetovej vojny a následných Stalinových krutých represií decimované či vysťahované. A napokon Krym ako súčasť Ukrajiny, ale aj Krym ukradnutý/anektovaný Ruskom v roku 2014. A ešte aj dnes Krym ako súčasť bojiska a zápasu brániacej sa Ukrajiny za obnovu svojej územnej celistvosti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Polostrov Krym je v celých dejinách východnej Európy pozoruhodným miestom, kde sa oddávna stretávali najrôznejšie kultúry, ale aj veľmocenské záujmy. Otázka, komu Krym vlastne patrí, už dávno nie je len nejakou teoretickou špekuláciou, ale stala sa súčasťou veľmocenskej politiky a kremeľskej štátnej propagandy.

Hoci sa na prvý pohľad nezdá tento kúsok zeme medzi Čiernym a Azovským morom nijak podstatný, pravdou je presný opak. Jeho strategická poloha, ale aj symbolický význam a osobitné postavenie v ruskom historickom či kvázi historickom vedomí z neho robí jednu z najhorúcejších oblastí na planéte.

O fenoméne Krym v ruskom politickom myslení i historickom vedomí sa rozprávame s Helenou Ulbrechtovou zo Slovanského ústavu AV ČR, spoluautorkou a spolueditorkou knihy Polostrov Krym: od križovatky kultúr k ruskej kolónii.

SkryťVypnúť reklamu

Predurčuje dramatický osud Krymského polostrova už jeho geografická poloha? A bol problematickým miestom na mape aj po väčšiu časť svojej histórie?

Základná vlastnosť Krymu, ktorá predurčila mnohé z jeho dramatických dejín, je vlastne fakt, že leží medzi Európou a Áziou. To je jeho počiatočný problém. Už Herodotos tvrdil, pokiaľ máme jeho slovám veriť, že sa tu stretával antický svet s barbarmi, t. j. s národmi a etnikami nehelénskeho pôvodu. A tým sa to vlastne aj začalo.

Krym bol tranzitným územím a až do vrcholného stredoveku tu neexistoval jeden zjednotený štátny útvar. Istý čas bol súčasťou Pontského kráľovstva, následne rímskeho impéria a po jeho rozpade tvoril okrajovú časť Byzancie. Medzitým sa na Kryme pohybovali Skýti, žili tu údajne aj bájni Taurovia, po ktorých nesie polostrov jedno zo svojich pomenovaní. Vo výpočte najrôznejších a dnes už nejestvujúcich etník, ktoré tu žili, by sme mohli skutočne ešte dlho pokračovať. Z rovnakého dôvodu je Krymský polostrov aj vďačným objektom archeológie, ale tiež miestom bohatej stredovekej histórie.

SkryťVypnúť reklamu

Veľmi špecifickým miestom je mesto Chersonézos (dnes súčasť Sevastopoľa), ktoré bolo dôležitým mestským centrom a prístavom, ktorý slúžil Grékom či neskôr Rimanom, resp. Byzantíncom. Všetky tieto jeho predispozície mali napokon za následok aj to, že sa tento polostrov napokon dostal od 16. či 17. storočia do klieští dvoch veľmocí – z jednej strany Ruska a z opačnej strany Osmanskej ríše. Od toho momentu už môžeme hovoriť o novodobých dejinách Krymu.

Už antická mytológia spomína Krym v súvislosti s príbehom o Ifigénii z Tauridu. Krym a špeciálne Chersonézos mali byť tiež miestom krstu sv. Vladimíra, významného panovníka Kyjevskej Rusi. V tomto duchu by sme mohli pokračovať ďalej. Je preto Krym aj dôležitým symbolickým miestom?

Áno, ale zvykneme podceňovať ešte jednu okolnosť. Historici, ktorí sa venujú kultúrnym dejinám, často upozorňujú na klimatické podmienky, ktoré panovali a panujú na Kryme. V tomto zmysle sa objavovala jeho charakteristika ako južného skleníka a jeho stotožnenie s orientálnou krásou v duchu Rozprávok z tisíc a jednej noci. To je veľmi dôležité.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavý je výrok škótskeho historika a byzantológa Neala Aschersona, ktorý vo svojej knihe Čierne more hovorí, že Krym pôsobil na okolitý svet až s erotickou príťažlivosťou, čo bol aj dôvod, prečo sa ho všetci chceli zmocniť. Ja som na Kryme nikdy nebola a obávam sa, že sa tam už ani nepozriem. Po ruskej anexii Krymu v roku 2014 na mňa však tento text zapôsobil a začala som sa touto problematikou podrobnejšie zaoberať a hľadať si k nej literatúru.

Neskôr som sa venovala aj literárnej reflexii Krymu a musím skutočne potvrdiť, že je to naozaj symbolické miesto, čo potvrdilo mnoho z tých, ktorí Krym navštívili.

Uvediem ďalší príklad, rakúsku historičku Kerstin Jobstovú, ktorá napísala fundamentálnu vedeckú prácu ku kultúrnej histórii Krymu. Aj pre ňu bol Krym čímsi zvláštnym, takmer posvätným. Povedala by som, že čisto racionálne vysvetlenie pre tento profil Krymu nenájdeme. Koniec koncov naznačujú to už antické príbehy, ktoré zasadzujú svoje rozprávanie práve na Krym. Tu napríklad Odyseus zostúpil do podzemia a znova by sme mohli spomenúť Ifigéniu z Tauridu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C9HMJ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  6. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  8. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 11 340
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 952
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 948
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 484
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 323
  6. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 5 924
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 118
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 246
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prvým poslankyniam sa nepodarila presadiť ani jedna zmena zákona.


a 2 ďalší

Ukrajinské ikony národnej dôstojnosti: Taras Ševčenko, Lesia Ukrajinka a Ivan Franko.


Vira Berkovets a 1 ďalší

Tiso udelil výnimky len tým Židom, ktorí boli pre štát finančne zaujímaví.


a 2 ďalší 1

27. januára 1945 bol oslobodený koncentračný tábor v Osvienčime.


Katarína Mešková Hradská a 1 ďalší 6
SkryťZatvoriť reklamu