Písal sa 23. jún 1894. V historických priestoroch parížskej Sorbonny sa zišli delegáti z deviatich krajín sveta, aby si vypočuli záverečný verdikt kongresu. Nastal historický okamih. No bol to aj prelomový deň v živote len tridsaťštyriročného muža, ktorému sa splnil sen – obnovenie olympijských hier. A práve tento muž, obnoviteľ a otec novovekých olympijských hier, barón Pierre de Coubertin by oslávil 160 rokov.
Barón Pierre de Coubertin sa narodil 1. januára 1863 v Paríži do šľachtickej rodiny. Ako najmladšie dieťa zo štyroch súrodencov ho rodičia vrúcne milovali. Jeho otec Charles Pierre Fredy de Coubertin pochádzal z nízkej šľachty. Bol uznávaným maliarom výjavov s historickou a náboženskou tematikou.
Pierrova matka Marie-Marcelle Gigault de Crisenoy bola vzdelaná žena. Pochádzala z francúzskej Normandie, kde jej rodina vlastnila panstvo v kraji Caux neďaleko Le Havru. Ovládala latinčinu, vyznala sa v hudbe, rada písala listy. Po vydaji svoj voľný čas venovala charite a svojim deťom, najmä Pierrovi. Ako najmladšie dieťa bol matkiným miláčikom. Obaja rodičia mu počas detstva vštepovali lásku k umeniu, cestovaniu, prírode, ale aj k športu a od útleho veku formovali jeho charakter.

Korene lásky k antike
Ako dieťa zo šľachtickej rodiny dostal náležité vzdelanie. Počiatky jeho štúdií siahali na jezuitské kolégium svätého Ignáca v Paríži. Štúdium bolo náročné. Dodržiavala sa prísna disciplína, mravopočestnosť a každodenná modlitba. Počas štúdia sa Pierre zoznámil s názormi učiteľa otca Carona, ktorý v ňom zanechal výraznú stopu. Počas jedného roka štúdia rétoriky a spoločenských vied vštepil Pierrovi lásku k dejinám antického Grécka spojeného s kalokagatiou a olympijskými hrami.