Januárové vydanie Historickej revue vás zavedie do rodovej galérie Pálffyovcov. Zoznámite sa s ich najvýznamnejšími predstaviteľmi, ktorí spoluvytvárali i naše slovenské dejiny.
Dobre sa oženiť je polovica úspechu
Práve takto by sme mohli nazvať politickú i sociálnu stratégiu pálffyovských mužov, ktorí sa vďaka sobášom s poprednými predstaviteľkami uhorskej aristokracie či dámami z viedenského panovníckeho dvora vyšvihli v 16. a 17. storočí medzi spoločenskú elitu krajiny. Na začiatku tohto príbehu bol manželský zväzok Mikuláša II. Pálffyho s bohatou nevestou Máriou Fuggerovou z rozprávkovo bohatého obchodníckeho rodu. Ako sa to Pálffyovcom vôbec podarilo? Dozviete sa v článku, ktorý opisuje práve ich sobášne úspechy.

Protiturecký hrdina, barokový aristokrat i súperiaci bratia
Aktuálna HR vám ponúka aj prehľad najdôležitejších predstaviteľov rodu Pálffyovcov – hrdinu protitureckých vojen a rábskeho hrdinu Mikuláša Pálffyho, barokového aristokrata Pavla Pálffyho, vďaka ktorému získal aj Bratislavský hrad svoju typickú siluetu, i dvoch ambicióznych bratov Mikuláša V. a Jána V. Druhý z nich dokonca položil na hlavu Márie Terézie svätoštefanskú korunu počas jej korunovácie v Bratislave v roku 1741. Inými slovami, muži rodu Pálffyovcov stáli pri všetkých dôležitých udalostiach našich novovekých dejín. Je preto čas na zoznámenie sa s nimi.
Pálffyovské grófky nestáli len v úzadí
Mária Fuggerová, Františka Khuen de Belasyová či Eleonóra Harrachová – každá z nich priniesla do pálffyovského rodu bohatstvo a dôležité konexie. Aký bol však osud týchto žien? Kým Mária Fuggerová ovdovela ešte ako mladá žena a musela na seba prevziať dôležitý diel zodpovednosti, Františka Belasyová bola žena, ktorej sa obával aj jej vlastný manžel, nehovoriac o tom, že sa na svojom bojnickom panstve preslávila tvrdou rekatolizačnou politikou. Eleonóra sa po svojom ovdovení stala zasa vychovávateľkou Habsburgovcov. V každom prípade to boli zaujímavé osudy a stoja za prečítanie.
Bojnický pán Ján Pálffy a jeho oslava minulosti
Moderné je to, čo sa najviac ponáša na staré – tak by bolo možné charakterizovať prístup Jána Pálffyho k svojmu bojnickému panstvu. Práve populárny a dnes toľko navštevovaný Bojnický zámok je zosobnením tohto jeho prístupu, ako aj hesla „Na slávu starých čias“. V najnovšom vydaní HR sa preto pozriete do Zlatej sály, prejdete sa po točitom schodisku a nahliadnete i do hrobky posledného bojnického pána.