Decembrové vydanie HR je mimoriadne pestré, prejdete sa Florenciou, Benátkami, zúčastníte sa rukojemníckej drámy a pozriete sa aj do laboratória Louisa Pasteura.
Arogancia moci i vidina krásnej ženy - peklo a raj v Danteho živote
Sprievodcom v úvodnom článku vám bude vari najväčší taliansky básnik Dante Alighieri, ktorý vás prevedie nielen všetkými okruhmi pekla, ale aj zákulisím politiky vo Florencii a každodenným životom jej obyvateľov. Básnik sa pritom vo svojom diele pozoruhodným spôsobom vyrovnáva s niektorými postavami nielen z dejín tohto pozoruhodného mesta, ale aj so svojimi súčasníkmi, resp. ľuďmi, o ktorých sa dopočul alebo ich aj osobne poznal. A nejedného z nich po smrti, obrazne povedané, posiela do pekla, kde mu jeho fantázia pripravila tie najhoršie muky. Pochopiteľne, kto iný než Dante by mal mať právo na takúto autorskú licenciu? Do akej miery sú však za tým aj jeho vlastné nenaplnené ambície či dramatický osud, keď ako vyhnanec dožil svoj život mimo rodnej Florencie, je už priestor na hlbšiu úvahu, ku ktorej ponúka inšpiratívny základ úvodný článok.

Tisícročný benátsky príbeh ukončil Napoleon
Na talianskej pôde zostanete aj v ďalšom článku, ktorým dobieha do finále náš seriál o dejinách Benátskej republiky. Vo svojej záverečnej časti sa Benátky predstavia v úlohe jednej z najodhodlanejších bojovníkov voči rozširujúcej sa osmanskej expanzii, ale tiež ako jeden z kľúčových hráčov v boji o dominantné postavenie na Apeninskom polostrove. Jej dlhé tisícročné dejiny napokon ukončilo Napoleonovo ťaženie. Nahliadnete preto i do posledných dní tohto veľkého príbehu.
Rukojemnícka dráma na trase Bratislava – Viedeň
Budete tiež svedkami akcie palestínskych teroristov, no možno na vaše prekvapenie len kúsok za Bratislavou. Príbeh ako v hollywoodskom scenári s námetom rukojemníckej drámy sa odohral koncom septembra 1973 vo vlaku č. 2590 na trase Bratislava – Viedeň, keď sa v hľadáčiku únoscov ocitli židovskí emigranti zo Sovietskeho zväzu. Ako to celé dopadlo a či v tom mala prsty aj československá ŠtB, sa dozviete v článku.
Ako skrotiť besnotu
V závere vydania si pripomenieme geniálneho francúzskeho chemika, biológa a lekára Louisa Pasteura, od ktorého narodenia uplynie v decembri 200 rokov. Z jeho mimoriadne bohatej vedeckej kariéry vyberáme azda najzaujímavejšiu epizódu, keď sa mu ako prvému účinne podarilo očkovať proti besnote. Aj tomuto úspechu však predchádzali omnoho závažnejšie úvahy a polemiky, ktoré zaiste oslovia čitateľov, ktorých fascinujú prírodné vedy.
Koniec roka je zároveň príležitosťou na predplatné s Historickou revue. Využite preto akciu na ročné predplatné magazínu a dostanete kultovú knihu Krvavé územie od amerického historika Timothyho Snydera.