V júnovom vydaní HR sa pozriete na proces modernizácie Slovenska od výstavby železníc až po budovanie obranného priemyslu.
Oceľová tepna severného Slovenska
Jedným z dôležitých výdobytkov modernizácie je nesporne železnica. Obzvlášť na Slovensku, rozdeleného horami do údolí a horských kotlín, to platí dvojnásobne. Osobitné miesto má pre Slovensko Košicko-bohumínska železnica, ktorá presne pred 150 rokmi spojila české krajiny so severným a východným Slovenskom. Dnes po nej denne jazdíme, ale neuvedomujeme si, že najmä po vzniku Československa mala pre novú republiku strategický význam. Dočítate sa preto, ako sa budovala táto oceľová tepna severného Slovenska.

Menší brat chce vyrásť
Hospodársku zaostalosť a nevyužitý potenciál sme na Slovensku vždy pociťovali najmä vo vzťahu k českým krajinám. Ako sa Slovensko snažilo dohnať tento rozdiel už za prvej Československej republiky? A kam sa sústreďovali najväčšie investície? Dočítate sa o hospodárskych krízach, ale i o rokoch rastu v medzivojnovom období a o vyhliadkach nášho hospodárstva.
Agrárnici to takmer vždy uhrali na vládu
Bola to zelená sila v československej politike. Nešlo však o ekologické či environmentálne hnutie ako by sme si dnes mohli myslieť. Agrárnici zastupovali záujmy maloroľníkov v inak priemyselnej krajine a tvorili dôležitú stabilizačnú silu v medzivojnovej politike. Ako sa pred sto rokmi toto hnutie zjednotilo do spoločnej strany pred si prečítate v článku, ktorý vám zároveň priblíži najväčšie mená vtedajšej slovenskej politiky.
Cisár Nero, rímska aréna a prví kresťania
Pozriete sa aj do antického Ríma a to v bode, keď mu vládol excentrický cisár Nero a rímske arény praskali vo švíkoch. Dočítate sa o konských pretekoch, gladiátorských súbojoch i veľkom požiari, ktorý celý tento svet zábavy a rímskeho showbiznisu v roku 64 n. l. zhltol, aby sa na scéne objavili prví kresťania.
Naši verní čitatelia zároveň môžu získať zaujímavú knihu. K ročnému predplatnému magazínu HISTORICKÁ REVUE získajú knihu veľkého poľského spisovateľa Henryka Sienkiewicza QUO VADIS.
Vo svojom najslávnejšom románe Quo Vadis, ktorý sa odohráva na pozadí vlády cisára Nera, opisuje Henryk Sienkiewicz ľúbostný príbeh rímskeho patricija a vojaka Vinicia a kresťanky Lýgie. Román vychádza v novom slovenskom preklade a s doslovom, ktorý sa venuje historickým reáliám Ríma počas panovania cisára Nera.
Predplatiteľská akcia je limitová počtom kníh.