V májovom vydaní HR sa pozriete na vojenskú operáciu Anthropoid a na 27. máj 1942, keď nacistického potentáta Reinharda Heydricha v zákrute na Kirchmayerovej ulici v Prahe prepadli dvaja mladí muži, hrdinovia československého odboja.
Najhorší z najhorších
Pre Hitlera bol ideálny nacista, zodpovedať mal tomu aj jeho zjav „árijského“ muža. Reinhard Heydrich sa prejavoval ako krutý a bezohľadný človek, bol jedným z hlavných strojcov holokaustu a po svojom nástupe do pozície zastupujúceho ríšskeho protektora sa stal v Čechách a na Morave najnenávidenejšou osobou. Niet preto divu, že v rozhodovaní o vojenských cieľoch československého odboja i britských špeciálnych služieb sa dostal na prvú priečku. Jeho likvidácia sa stala cieľom operácie Anthropoid, o ktorej prípravách sa dočítate viac v novom vydaní HR.

Z jednoduchých chlapcov národní hrdinovia
Okrem profilu Reinharda Heydricha sa podrobne zoznámite aj s postavami dvoch národných hrdinov – Jozefa Gabčíka a Jana Kubiša. Dozviete sa kde a ako vyrastali a kedy sa v nich zrodilo rozhodnutie odísť z vlasti a zapojiť sa v zahraničí do boja za jej oslobodenie?
Ako sa žilo v Protektoráte?
Dozviete sa aj, čo sa dialo v Protektoráte Čechy a na Morava pred i po atentáte na Reinharda Heydricha a prečo boli vlastne české krajiny pre nacistov tak dôležité? Po istý čas sa zdalo, že česká spoločnosť úplne rezignovala a zmierila sa s nemeckou okupáciou. Zmenila túto situáciu práve likvidácia nacistického predstaviteľa? A aký bol naopak osud kolaborantov a zradcov národa? Dočítate sa v rozhovore s českým vydavateľom Jiřím Padevětom, ktorý sa dejinám Protektorátu dlhodobo venuje.
Unikátna rímska pamiatka na Slovensku
Nahliadnete i do omnoho vzdialenejšej minulosti a zoznámite sa s výsledkami najnovšieho archeologického výskumu rímskeho vojenského kastelu v Iži na južnom Slovensku. Tento objekt, ktorý tvoril vysunuté predmostie rímskeho tábora Brigetio, bol nedávno zapísaný na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO ako súčasť Dunajského limesu. Ako tento kastel vyzeral v rímskych časoch a čo sa z neho podarilo uchovať?
Poliaci a Ukrajinci proti boľševikom
Dnes sa o Ukrajine hovorí a píše viac než inokedy. Často sa objavuje aj otázka, kedy po prvý raz hovoríme o jej nezávislosti. Jedným z prvých takýchto pokusov v 20. storočí bol aj boj Ukrajincov po boku Poliakov proti boľševikom v roku 1920. Prečo sa ho nepodarilo doviesť do víťazného konca a čo to znamenalo pre budúcnosť ukrajinského národa. Viac v článku o spoločnom poľsko-ukrajinskom pakte, ktoré vstúpilo do histórie ako „spojenectvo Piłsudski-Petljura“.