New Deal, Pearl Harbour či plán Europe/Germany first sú len niektoré z mnohých termínov, ktoré človeku napadnú pri mene Franklin Delano Roosevelt, 32. prezident Spojených štátov amerických. Roosevelt je dodnes jediným prezidentom USA, ktorý bol do prezidentského úradu zvolený štyrikrát.
Tento vysoký počet kandidatúr súvisí nielen s osobnosťou samotného Roosevelta, ale aj s nepokojnou situáciou, ktorá v tom čase zasiahla nielen Spojené štáty, ale celý svet.
Voľby z roku 1932 a jarný atentát z roku 1933
V roku 1932 sa konali voľby, ktoré pre mnohých prívržencov Demokratickej strany predstavovali šancu, že v Oválnej pracovni opäť bude sedieť ich reprezentant.
Od konca funkčného obdobia prezidenta Woodrova Wilsona totiž prezidentské voľby vyhrávali členovia Republikánskej strany.
Nádej na výhru vo voľbách vzbudzoval práve Franklin Delano Roosevelt, ktorý vtedy zastával funkciu newyorského guvernéra a bol známy napríklad svojou snahou bojovať proti korupcii.
Doba, v ktorej sa konali voľby, nebola jednoduchá. Spojené štáty americké, a spolu s nimi aj väčšina sveta, sa nachádzali v najväčšej hospodárskej kríze novodobých dejín. Od nového prezidenta sa očakávalo, že aktívne prispeje k riešeniu hospodárskej krízy.
Roosevelt si to uvedomoval a už počas kampane sľuboval Američanom novú dohodu – New Deal. Malo ísť o aktívnu pomoc zo strany štátu jeho obyvateľom na prekonanie krízy.
Prísľub pomoci a New Dealu spoločne s charizmou demokratického kandidáta uspeli. Franklin Delano Roosevelt pomerne jednoznačne porazil protikandidáta z Republikánskej strany Herberta Hoovera, keď vyhral vo všetkých, okrem šiestich, amerických štátoch.
S jeho víťazstvom však nesúhlasili všetci obyvatelia. Len niekoľko dní pred inauguráciou bol na Roosevelta spáchaný atentát. Počas jeho príhovoru v Miami, 15. februára 1933, naňho niekoľkokrát vystrelil Giuseppe Zangara.
Zangarovi sa síce nepodarilo zasiahnuť budúceho prezidenta, ale smrteľne zranil starostu Chicaga Antonína Čermáka, rodáka z Kladna. Čermák podľahol zraneniam 6. marca 1933, dva dni po Rooseveltovej inaugurácii.

Prvé dve funkčné obdobia
V čase, keď Roosevelt nastúpil do prezidentského úradu, Spojené štáty americké sa nachádzali v jednom z najťažších období svojich dejín. Počty nezamestnaných sa rátali v desiatkach percent, milióny obyvateľov bolo nezamestnaných – od nového prezidenta a jeho administratívy sa preto očakávali riešenia.
Roosevelt počas prvých 100 dní (od 4. marca do 11. júna 1933) vo svojom úrade presadil 13 zákonov, ktorých hlavným cieľom bolo postaviť americkú ekonomiku na nohy.
Neobmedzoval sa však len na záchranu veľkých podnikov, ale aj na to, aby chránil úspory obyvateľov v bankách pred znehodnotením, uľahčil situáciu ľuďom v staršom veku, ako aj napomohol k riešeniu nezamestnanosti. Vo svojej činnosti počas prvých 100 dní vo funkcii bol natoľko aktívny, že od jeho čias až dodnes sa hodnotí prezidentská činnosť počas prvých 100 dní v úrade.
Roosevelt sa v prvých dvoch volebných obdobiach sústredil na obnovu hospodárstva. Jednými z prostriedkov boli aj obmedzenie výdavkov na zbrojenie a následná podpora projektov, ktoré Američanom poskytovali prácu.