Milí čitatelia,
zrejme všetci veľmi dobre poznáme ono slávne historické heslo „Pravda víťazí“, ktoré je dodnes prítomné na vlajke prezidenta Českej republiky. Napokon, bližšie sme sa s ním mohli zoznámiť aj u nás ešte z čias Masarykovho Československa. Tieto dve slová nás dodnes uisťujú, že za svoju vieru a presvedčenie sa oplatí bojovať aj napriek zjavným prekážkam a vlastným obmedzeniam.
Málokto už ale vie, že toto heslo v originálnej podobe „Pravda víťazí nad všetkým“ (Super omnia vincit veritas) pochádza z listov majstra Jana Husa a napokon sa stalo aj mottom českého „husitského“ kráľa Juraja Poděbradského. Nápis „Božia pravda víťazí“ (Veritas dei vincit) by sme našli na pozlátenom reliéfe kalicha, ktorý sa čnel nad podobizňou tohto panovníka na priečelí Týnskeho chrámu v Prahe až do roku 1623, kým ho v rámci rekatolizácie nenahradila socha Panny Márie.
Práve zaujímavý životný príbeh a doba tohto muža, od narodenia ktorého uplynie čoskoro 600 rokov, je úvodnou témou aktuálneho vydania HR. Juraj Poděbradský bol kráľom mnohých hendikepov, ale tiež človekom silnej vôle. Na český trón sa dostal neočakávane, z radov domácej českej šľachty. Keďže nepochádzal zo žiadnej panovníckej dynastie, diskvalifi koval ho spočiatku jeho nedostatočný pôvod.
Prekážkou mala byť aj jeho konfesia, keďže ako husita, a teda „kacír“, nepožíval pri svojom nástupe na trón priazeň rímskeho pápeža, rímsko-nemeckého cisára či ďalších európskych monarchov. O svoje uznanie a rešpekt preto musel tvrdo bojovať, predovšetkým proti pápežskej moci a ambicióznemu uhorskému kráľovi Matejovi Korvínovi. Napriek všetkým nepriaznivým okolnostiam svoj trón, vieru a slobodu svojich poddaných uhájil.
No nielen to, nesnažil sa len nájsť východisko z vlastnej izolácie, ale v mnohých smeroch uvažoval ako štátnik európskeho formátu. Svojím diplomatickým úsilím o pokojnú koexistenciu európskych štátov zoči-voči narastajúcej osmanskej hrozbe a projektom mierovej spolupráce európskych monarchov o niekoľko storočí predbehol svoju dobu. Tento muž, ktorý dobre ovládal jedine svoju rodnú češtinu, so svojimi odvážnymi
plánmi rozhodne nezostával doma. Naopak, stal sa inšpiráciou aj pre dnešnú Európu.
JAROSLAV VALENT,
ZODPOVEDNÝ REDAKTOR HR