Vážení čitatelia,
aktérmi dejín sú vždy ľudia, ktorí žijú v konkrétnom čase a priestore. K najvýznamnejším okolnostiam, ktoré ovplyvňujú život ľudí v ich životnom priestore, v súčasnosti celkom iste radíme prírodné prostredie. Aktuálnou celospoločenskou témou číslo jeden v tejto oblasti sú globálne otepľovanie a jeho ďalekosiahle následky. Téma, ktorá z vedeckých kruhov čoraz väčšmi presahuje na politickú scénu, sa stáva súčasťou predvolebných kampaní a významným nástrojom manipulácie verejnosti v rukách mocných. Jedni hrozia katastrofickými scenármi, pričom hádžu všetku vinu za klimatické zmeny na ľudské aktivity, druhí sa im rovnako nahlas vysmievajú a celý problém nepovažujú za hodný riešenia. Ako sa vyznať v tej spleti protichodných vyhlásení a utvoriť si vlastný názor na problém?
Odpovede na mnohé otázky, ako vždy, ponúka triezvy pohľad do minulosti. Pokiaľ v hrubej kronike spolužitia Zeme a ľudstva uzrieme cyklicky sa opakujúce klimatické zmeny, ktoré sa evidentne diali bez ohľadu na vôľu ľudí, neznamená to, že človek mnohokrát významne neovplyvnil ich priebeh. Ak napríklad striedanie sa ľadových a medziľadových dôb, teplejších a chladnejších fáz spôsobili predovšetkým vesmírne príčiny, nevylučuje to predpoklad, že neolitické ani súčasné oteplenie – nebyť unikajúcich plynov z tráviacej sústavy domestikovaných zvierat – by zrejme nebolo natoľko výrazné. Rovnako nám dnes nikto nezaručí, že celosvetovým znížením počtov dobytka či priemyselných a dopravných exhalátov bude v budúcnosti problém globálneho otepľovania celkom vyriešený.
Vplyv ľudskou činnosťou vyprodukovaných skleníkových plynov na klímu je skrátka rovnako nesporný ako prirodzený kolobeh premien klímy v dôsledku prírodných dejov. Poukáže na to niekoľko článkov v poslednom tohtoročnom čísle Historickej revue, ktoré sa Vám dostalo do rúk. Dozviete sa napríklad, že pokles počtu bielych Vianoc počas niekoľkých sledovaných dekád ľuďom nikdy celkom nezobral nádej vo Vianoce na ľade, že triezvy pohľad na vplyv meniacej sa klímy na dejiny nijako nebráni krátkej rozprave o alkohole a mnoho iného.
V článkoch mimo hlavnej témy decembrového čísla na Vás pre zmenu snáď oslobodzujúco zapôsobí poznanie, že odhalenie významu klimatických zmien vo vývoji ľudských dejín automaticky nezaväzuje historikov hľadať ho nasilu i tam, kde nad vrtochmi prírody jasne víťazia čisto humánne príčiny. Či už zvolíte čítanie s klímou alebo bez nej, veríme, že pre Vás bude zážitkom a vítaným rozšírením intelektuálnych obzorov.
Príjemné čítanie v teple domova s mrazom za oknom a krásne vianočné sviatky so snehom i bez neho Vám želá
Ján Vingárik