Praha, 8. - 11 2018 - Dňa 17. novembra 2018 prevezmú v Národnom divadle v priamom prenose Českej televízie, slovenskej RTVS a Českého rozhladu Ceny Pamäti národa štyri výnimočné osobnosti: protikomunistický odbojár a politický väzeň Jiří Světlík, Milena Blatná, ktorá pomáhala politickým väzňom v uránových baniach, bývalá väzenkyňa Helena Kociánová, ktorá prišla deň pred prepustením o nohu, keď pomáhala spoluväzenkyni a preživšia holokaustu Marta Szilárdová, ktorá zachránila život svojej sestre počas pochodu smrti.
Slávnostný večer v Národnom divadle moderuje Martin Veselovský, vystúpi symfonický orchester zložený zo študentov konzervatória a hudobných škôl. Zaznejú vážne skladby Zdeňka Fibicha, ale aj trampská pieseň Šáteček a ľudová Už se ten Tálinskej rybník nahání. Zaspievajú herci Vladimír Javorský, Pavla Beretová, Petr Stach, tenorista Aleš Briscein. Krátke filmové portréty, ktoré počas večera predstavia laureátov, natočil režisér Robert Kirhoff. Oficálne fotografie ocenených vytvoril Petr Toman.
Laureátov Cien Pamäti národa ako každý rok vybralo šesť tisíc tzv. zberateľov, ktorí sa registrovali ako užívatelia internetovej databázy Memory of Nations. Medzi nimi prevažujú dokumentaristi, učitelia, študenti, žiaci, novinári. Z užších nominácií laureátov zvolili ľudia z Klubu priateľov Pamäti národa a Kolégia Pamäti národa - zhruba dva a pol tisíc podporovateľov Pamäti národa z Českej a Slovenskej republiky.
Tento rok organizuje Post Bellum Ceny Pamäti národa už po deviaty krát. Od roku 2010 bolo ocenených 38 osobností, medzi ktorými prevažujú vojnoví veteráni, politickí väzni, odbojári z vojny a komunizmu, preživší holokaustu, disidenti, perzekvovaní spisovatelia či predstavitelia undergroundu.
Viac informácií nájdete na webe: www.cenypametinaroda.cz
Ceny Pamäti národa sú súčasťou programu Festivalu Svobody, ktorý prebieha 17.11. v Prahe a v regiónoch.
Čo je Memory of Nations?
Portál Memory of Nations je najväčšia pamätnícka zbierka v Európe, dostupná na www.pametnaroda.cz a na memoryofnations.eu. Memory of Nations dokumentuje a sprístupňuje zbierky spomienok pamätníkov z celého sveta. Nájdete na ňom voľne prístupné natočené celé audio a video nahrávky s rozprávaním pamätníkov, fotografie, texty a mnoho ďalšieho. Vďaka nim spoznávame ľudskú tvár dejín 20. storočia.
Memory of Nations (www.pametnaroda.cz, www.memoryofnations.eu) zahŕňa už viac ako sedem tisíc spomienok vojnových veteránov, bývalých väzňov koncentračných táborov, politických väzňov, disidentov, ale aj “obyčajných ľudí”, ktorí sa stali svedkami významných udalostí 20. storočia. Zaznamenávame však aj pamätníkov z druhej strany: funkcionárov komunistickej strany, konfidentov Štátnej bezpečnosti a ďalších.
Na Slovensku nahrávame rozhovory s pamätníkmi, svedkami dôležitých udalostí 20. storočia, v rámci dokumentaristického projektu Príbehy 20. storočia. Príbehy spracované do podoby životoposiných článkov uverejjňujeme pravidelne aj vo viacerých médiách, kde sú bezplatne prístupné verejnosti. Spolupracujeme s médiami: Denník N, SME, aktuality.sk a .týždeň.
Post Bellum na Slovensku taktiež realizuje celoštátne vzdelávacie projekty pre žiakov základných a stredných škôl a organizuje verejnú zbierku ku Dňu vojnových veteránov, pričom sa venuje aj publikačnej činnosti, vydáva štvrťročník Príbehy 20. storočia.
Kontakt:
Debora Pastirčáková (PR manažérka)
E-mail: debora.pastircakova@postbellum.sk, Tel.: 0908 208 041
www.denveteranov.sk, www.postbellum.sk, Facebook, Instagram, Youtube