V novembrovom vydaní Historickej revue sme sa rozhodli venovať hneď niekoľkým zaujímavým témam. V prvom rade sme sa vydali po stopách jedného z najobávanejších rytierskych rádov až na miesto, kde vybudovali na svoju dobu mimoriadne dobre organizovaný a moderný stredoveký štát.
Rád nemeckých rytierov bola mocnosť, ktorá spoluurčovala dejiny strednej a východnej Európy minimálne dve storočia a dodnes po nej zostala obdivuhodná architektúra, akou je napríklad hrad Malbork v dnešnom severnom Poľsku. Kto sa k nemu už vybral a videl na vlastné oči jeho panorámu z druhého brehu rieky Nogat, určite mi dá za pravdu, že v návštevníkovi vyvoláva ohromujúci dojem.
Aj z pera profesora Wojciecha Iwańczaka, vynikajúceho poľského medievalistu, preto prinášame článok o postupnom budovaní moci a bohatstva nemeckých križiakov nad Baltským morom.
V týchto zemepisných šírkach však ešte chvíľu zostaneme aj s ďalším poľským profesorom Czesławom Brzozom. Ako Česi a Slováci tento oslávili rok 100 rokov Československej republiky, tak aj naši severní susedia si pripomínajú 100 rokov nezávislého Poľska. Rok 1918 však ešte neznamenal koniec poľského zápasu za národnú a štátnu samostatnosť.
Naopak, v nasledujúcich rokoch sa na rozsiahlych terénoch za severnými výbežkami karpatského oblúka viedla nová vojna, ktorá v mnohých smeroch mala charakter geopolitickej šachovej partie. Prečo sa nové Poľsko a Československo po 1. svetovej vojne nestali spojencami, ktorí by mohli bok po boku omnoho efektívnejšie vzdorovať spoločnému nepriateľovi – nacistickému Nemecku?
Odpoveď vo svojom článku hľadá český historik Jiří Friedl a na niekoľ kých príkladoch ilustruje komplikované československo-poľské vzťahy v medzivojnovom období.
Ešte komplikovanejšie však boli v 20. storočí vzájomné československo-maďarské, respektíve slovensko-maďarské vzťahy. Pozrieme sa preto na Prvú viedenskú arbitráž pred 80 rokmi a pripojenie južných slovenských oblastí k horthyovskému Maďarsku, ale vrátime sa aj k veľ kej tohtoročnej téme – okupácii našej vlasti v roku 1968.
K inváznym vojskám sa vtedy pridala aj armáda Maďarskej ľudovej republiky. Historik Áron Máthé preto priblíži pohľad maďarských komunistických špičiek na situáciu v Československu a tiež na samotnú maďarskú okupáciu juhovýchodného Slovenska pred 50 rokmi.
V aktuálnom vydaní HR však nájdete ešte omnoho viac.