SME
Piatok, 26. november, 2021 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

Krakatoa: Ako znel najmohutnejší výbuch v moderných dejinách?

Na svete sa nachádza viac než 10 000 sopiek, z ktorých je približne 500 činných

Na svete sa nachádza viac než 10 000 sopiek, z ktorých je približne 500 činných. Najväčšou zónou výskytu sopečnej činnosti spojenej s intenzívnou zemetrasnou činnosťou je povestný Ohnivý kruh, ktorý obkolesuje Tichý oceán. Svoju ničivú silu preukázal aj v roku 1883.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Tichý oceán je ohraničený oceánskymi priekopami, ostrovnými oblúkmi a sopečnými pohoriami. V tomto priestore sa už v dávnej minulosti odohralo viacero sopečných erupcií obrovských rozmerov, ktoré pripravili o život tisíce ľudí. Pri výbuchu sopky Tambora na indonézskom ostrove Sumbawa v apríli 1815 zahynulo bezprostredne po erupcii 10 000 ľudí a ďalších 82 000 zomrelo na následky hladomoru a chorôb. Tieto údaje radia spomínaný výbuch vo svetových štatistikách na prvé miesto najničivejších sopečných erupcií z hľadiska počtu ľudských obetí, ako aj množstva vyvrhnutého sopečného materiálu (150 km3). V tesnom závese za ním sa nachádza výbuch ďalšej indonézskej sopky Krakatoa v roku 1883, ktorý hodnotíme ako najmohutnejší.

Skryť Vypnúť reklamu

Satelitný pohľad na dnešné suostrovie Krakatau medzi Jávou a Sumatrou (wikipedia.org)

Geologický podklad

Krakatoa (indonézsky Krakatau) je spoločný názov pre skupinu ostrovov a sopku ležiacu v Sundskom prielive medzi Sumatrou a Jávou vo Veľkých Sundách. Geologickým podkladom tejto časti indonézskych ostrovov je Sundská tabuľa druhohorného veku, v súčasnosti z veľkej časti zaplavená morom. Patria k nej východ Sumatry, ostrovy Bangka a Belitung, celý ostrov Kalimantan, ako aj mnoho ďalších ostrovov v oblasti. V kontaktnej subdukčnej zóne medzi Sundskou tabuľou a Indoaustrálskou litosférickou doskou vznikol oblúk s intenzívnou sopečnou činnosťou, ktorej počiatky je možné identifikovať už od konca druhohôr. Práve výbuchy oboch menovaných vulkánov sú toho jasným dôkazom.

Skryť Vypnúť reklamu

Sopka Krakatoa pozostávala pôvodne z troch ostrovov: Lang, Verlaten a Krakatoa a z troch vulkanických centier na ostrove Krakatoa: Rakata, Danan a Perboewatan.

Výbuch Krakatoy v roku 1883 na dobovej litografii (wikipedia.org)

 

Výbuch globálnych rozmerov

Prvá veľká erupcia v oblasti sa odohrala pravdepodobne v roku 416, čo dokladajú záznamy jávskej Knihy kráľov. Následkom obrovskej erupcie sa vytvorila veľká, sedem kilometrov široká kaldera, ktorej zvyšky boli ostrovy Lang a Verlaten. Neskôr sa vytvorili vyššie spomenuté vulkanické centrá. Vulkán Krakatoa (týčiaci sa do výšky okolo 800 metrov), predstavoval po stáročia významný plavebný navigačný bod vo frekventovanom Sundskom prielive. Od posledného výbuchu v roku 1681 bol považovaný za vyhasnutý.

Skryť Vypnúť reklamu

Nový cyklus vulkánu sa začal v roku 1877 sériou zemetrasení. Kráter Perboewatan začal 20. mája 1883 chrliť šesť kilometrov vysoký mrak popola a pár. Bolo ho vidieť až do vzdialenosti 160 km v hlavnom meste Holandskej východnej Indie, Batávii (dnes Jakarta) na Jáve. Na konci mája sopečná aktivita ustala. Sopka sa prebudila 19. júna. Miestom bol pravdepodobne novovytvorený kráter medzi existujúcimi krátermi Perboewatan a Danan, približne v miestach dnešného vulkánu Anak Krakatau.

Erupcia zosilnela 24. augusta. Mrak popola a sopečného prachu vystúpil až do výšky 27 km. Lode vo vzdialenosti 20 km zaznamenali spád silnej vrstvy popola a pemzy. Séria explózií vyvrcholila v pondelok 27. augusta medzi 6.30 a 10.50 hod. dopoludnia štyrmi dunivými detonáciami. Priam katastrofálny bol tretí výbuch o 10.02 hod. Považuje sa za najsilnejšiu explóziu moderných čias. Podľa vtedajších svedkov ju bolo počuť napríklad v austrálskom meste Alice Springs, na Srí Lanke, ako aj na 4 653 km vzdialenom ostrove Rodrigues v Maskarénskom súostroví. Zvuková vlna tam dorazila približne za štyri hodiny. Pri sérii explózií boli dve sopky úplne rozmetané a zvyšok tretej sa rozlomil. Do vzduchu vyletelo prakticky 15 – 20 km3 zemného materiálu (prach, štrk, kamene). Následne vznikla kaldera pod hladinou mora s polomerom približne šesť kilometrov.

Skryť Vypnúť reklamu

Tento kus koralového útesu, vyvrhnutý pri erupcii z morského dna, pristál až na desiatky kilometrov vzdialenom pobreží Jávy, fotografia z roku 1885 (wikipedia.org)

 

Celé široké okolie bolo najskôr bombardované kusmi lávy, kamenia, pemzy, neskôr prívalmi popola. Tie pokryli aj ulice vyše 130 km vzdialenej Batávie. V dôsledku explózie vulkánu vzniklo cunami vysoké 30 – 40 metrov, ktoré zaplavilo priľahlé pobrežie Jávy a spôsobilo obrovské utrpenie domorodého obyvateľstva. Je možné konštatovať, že tí, čo nezahynuli priamo pri jednotlivých výbuchoch, boli „spláchnutí“ vodami Indického oceánu. Odhady sa pohybujú v medziach 35 000 – 40 000 obetí (holandská koloniálna správa oznámila 36 417 oficiálnych obetí). Cunami sa šírilo z ohniska výbuchu rýchlosťou vyše 700 km za hodinu a devastovalo aj pobrežia v ďalších štátoch Ázie, Afriky a Austrálie.

Skryť Vypnúť reklamu

Globálny dopad sa prejavil aj vysokým prílivom v Atlantickom a Tichom oceáne. V roku 1927 sa z vytvorenej kaldery začali valiť oblaky dymu, ktoré ohlasovali vznik novej sopky. Tá sa vynorila nad morskú hladinu v roku 1928 a bola pomenovaná Anak Krakatau (Dieťa Krakatoy). V priebehu nasledujúcich desaťročí sa z nej vytvoril kužeľovitý vrch, ktorý v súčasnosti dosahuje okolo 800 metrov.


Na mieste pôvodnej sopky Krakatoa vyrástla Anak Krakatoa (Dieťa Krakatoy). Táto jej erupcia z roku 2008 je však v porovnaní s rokom 1883 iba miniatúrou (wikipedia.org)

 

Dôsledky erupcie

. Sila erupcie dosiahla hodnotu 6 podľa indexu sopečnej výbušnosti, čo zodpovedá

sile 200 megaton TNT, teda 13 000-krát viac než bola sila atómovej bomby

v Hirošime.

. Tlaková vlna erupcie dosiahla antipód (Bogota) za 5 dní.

Skryť Vypnúť reklamu

. Sopečný popol a prach bol podľa odhadov vyvrhnutý až do výšky 80 km.

. Výbuch Krakatoy bol podľa niektorých vedcov najhlasnejším prírodným zaregistrovaným zvukom. Kto sa v tom čase nachádzal bližšie než 20 km, bol vystavený zvuku so silou 200 decibelov, čo znamená, že mu zvuková vlna pravdepodobne roztrhla pľúca.

. Vzniknutá pemza sa morskými prúdmi dostala do svetových oceánov a za desať mesiacov dosiahla východný okraj Afriky.

. Tri mesiace po výbuchu spôsoboval vulkanický popol v stratosfére reflexie pri západe Slnka a spôsobil vyhlásenie poplachu na východnom pobreží USA v domnienke, že vznikajú silné požiare.

. Globálne prúdenie vzdušných más spôsobilo rozptýlenie jemného vulkanického materiálu v stratosfére, zníženie slnečného žiarenia a priemernej teploty vzduchu na Zemi o 1,2 °C (tzv. sopečná zima). Teploty sa vrátili do normálneho stavu až v roku 1888.

Skryť Vypnúť reklamu

. Výbuch zničil cca 165 obcí a miest a ďalších 132 vážne poškodil.

Sýtu červenú Munchovej oblohy údajne spôsobil rozptýlený sopečný prach (wikipedia.org)

Krakatoa v kultúre

. Pri diele Výkrik z roku 1893 sa nórsky maliar Edvard Munch inšpiroval červeno zafarbenou oblohou pri svojich vychádzkach v Osle.

. Tragická udalosť inšpirovala českého spisovateľa Karla Čapka pri písaní jeho sci-fi románu Krakatit, ktorý vyšiel v roku 1924.

. V roku 1969 bol natočený americký dobrodružný film Krakatoa, na východ od Jávy v hlavnej úlohe so slávnym Maximilianom Schellom.

.  Podľa denníkových záznamov a rozhovorov s očitými svedkami zozbieral holandský geológ a priamy účastník erupcie Rogier Verbeek podkladové materiály k celkovej charakteristike tejto kataklizmy. Verbeek sa stal zakladateľom modernej vulkanológie. Na základe týchto materiálov vznikol v roku 2006 film Posledné dni sopky Krakatoa.

Skryť Vypnúť reklamu

Viac o prírodných katastrofách, ktoré menili dejiny ľudstva sa dočítate v stále dosupnom vydaní HR 8/2014

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Inzercia - Tlačové správy

 1. TIP: Úspech zakódovaný v DNA? Potvrdil to zlatý hattrick
 2. Black Friday: Aká je skrytá cena, ktorú platíme za megazľavy?
 3. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 4. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 5. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 6. Ani najlepšia mama nevie, čo sa deje v tele jej dieťatka
 7. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 8. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model
 9. Firmám sa vyplatí poznať uhlíkovú stopu vlastných výrobkov
 10. Dôchodkové sporenie s rešpektom k budúcnosti
 1. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 2. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 3. Dopyt po bytoch stúpa, ponuka bytov sa neustále zmenšuje
 4. Tatranský buk je Stromom roka 2021
 5. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 6. BLACK FRIDAY: Nakupujte výhodne prírodné produkty
 7. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 8. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 9. Spoločnosť v Lipt. Mikuláši dodáva námorný informačný systém
 10. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 27 017
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 8 882
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 7 529
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 4 096
 5. Neapolu odpustíte chaos, decentné Sorrento je únikom do pohody 3 377
 6. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 2 970
 7. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 678
 8. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 342
 9. TIP: Úspech zakódovaný v DNA? Potvrdil to zlatý hattrick 1 853
 10. Ako predísť intímnym problémom? Vyvolať ich môže aj bežná vložka 1 765
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Boris Kollár a Igor Matovič predstavili spôsob, ako by chceli motivovať seniorov, aby sa dali očkovať.

Majú zatiaľ údajne podporu 73 poslancov.


5 h
Cestujúci stoja v rade na let spoločnosti Air France do Paríža na medzinárodnom letisku v Johannesburgu.

Lety plánuje pozastaviť aj Európska únia.


9 h

Hral s Jágrom aj Pálffym, namiesto NHL žiaril v Holandsku.


Stanislav Benčat 14 h
Týždeň Petra Schutza

Ruské vojská na ukrajinskej hranici ukazujú, že sa tu trénuje aktualizácia prognózy Lukašenka "bude vojna".


25. nov

Neprehliadnite tiež

Alexander Dubček sa z pobytu v Interhelpe mohol poučiť.


8 h

Patrí medzi najznámejších Poliakov vo svete.


a 1 ďalší 21. nov
Skryť Zatvoriť reklamu