SME

Karol IV.

Májové vydanie - 700 rokov veľkého Luxemburga

Milí čitatelia,

Česká republika tento rok oslavuje 700 rokov od narodenia najvýznamnejšieho českého panovníka Karola IV. Kráľa cisár z dynastie Luxemburgovcov je oceňovaný pre svoju múdrosť, vzdelanosť a diplomatickú obratnosť. Počas jeho vlády české krajiny  dosiahli nebývalý kultúrny a hospodársky rozmach. Praha sa založením Nového Mesta pražského stala skutočnou metropolou Svätej rímskej ríše. Ani ďalšie Karolove zakladateľské činy nestratili nič na svojej dôležitosti a dodnes sa z nich môžeme tešiť. Či už pri obdivovaní monumentálnej krásy Katedrály sv. Víta, počas prechádzky po Karlovom moste alebo pri návšteve priestorov Karlštejna. Karolova vláda trvalo zasiahla aj do ďalších oblastí stredovekej spoločnosti. Vzdelanie podporil založením univerzity v Prahe, ktorá bola prvou univerzitou na sever od Álp. Význačným činom v cirkevnej oblasti bolo založenie pražského arcibiskupstva, ktoré ukončilo podriadenosť nemeckému arcibiskupstvu. V neposlednom rade je treba spomenúť aj úlohu Karola IV. pri reforme Svätej rímskej ríše prostredníctvom kodifikácie práv v Zlatej bule z roku 1356. Tá formálne platila až do zániku ríše v roku 1806.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nič však nie je čierne alebo biele a aj často idealizovaný Karol IV. prejavil úskočnosť a sledoval politiku, ktorej ciele neraz posväcovali prostriedky. Jeho politická stratégia zahŕňala nielen v tej dobe bežné sobášne „obchody“ s vlastnými dcérami, ale aj dobré kontakty s vplyvnými osobami na správnych miestach. V postave Karola IV. sa snúbila nielen sila kráľovského majestátu, spodobnená v symbole rodového leva, ale i chytrosť líšky v duchu neskoršieho dokonalého Machiavelliho Vladára. V tomto zmysle mu môžeme zazlievať jedine jeho nekritickú dôveru, ktorú vkladal do svojho najstaršieho syna a nástupcu Václava IV., ktorého dal korunovať za českého kráľa už ako dvojročného. Aj táto „slabosť“ je však vo vzťahu panovníka a jeho milovaného následníka pochopiteľná.

SkryťVypnúť reklamu

Ani to však nijako nezmenšuje pôsobivosť Karolovho obrazu aj v súčasnosti. „Otec vlasti“, ako ho Česi s úctou nazývajú, bol bezpochyby najvýznamnejším stredovekým panovníkom českého štátu. Prostredníctvom Historickej revue môžete nahliadnuť do známych aj menej známych zákutí Karolovho života. A nielen to. Vďaka agentúre CzechTourism, ktorá je hlavným partnerom vydania, sa môžete bližšie zoznámiť s miestami, spojenými so životom a odkazom Karola IV. Presvedčíme vás, že luxemburské obdobie zanechalo stopu takmer v každom kúte Čiech a Moravy. Budeme radi, keď Vás aktuálne vydanie Historickej revue presvedčí, že návšteva našich západných susedov tento rok určite bude stáť za to.

Inšpiratívne čítanie Vám želá

Peter Valent, manažér redakcie HR

Česká koruna

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 495
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 257
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 850
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 887
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 484
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 178
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 961
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 086
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Historičky rekonštruujú takmer zabudnuté príbehy.


a 2 ďalší 3

Najnovšia kniha o vojnovom slovenskom štáte odhaľuje fungovanie slovenského štátu na regionálnej úrovni.


a 2 ďalší 1

Záver vojny postavil pred mnohých životnú skúšku


1

Oslobodenie Poľska sovietskymi vojskami prinieslo jeho opätovné ujarmenie


Marcin Markowicz a 1 ďalší 1
SkryťZatvoriť reklamu