SME
Sobota, 20. august, 2022 | Meniny má Anabela

Svedectvo pohrebísk

Svedectvo pohrebísk - Pohrebný rituál v staršej dobe bronzovej

Pohrebiská predstavujú v archeológii špecifické nálezy z viacerých hľadísk. Prinášajú nielen nálezy hmotnej kultúry, ale aj v podobe zachovaných kostrových zvyškov informácie o fyzickom vzhľade a zdravotnom stave. Úprava a výbava hrobov a tiel zas poodhaľujú závoj duchovného života a spoločenskej štruktúry aliterárnych populácií.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Význam výskumov pohrebísk sa s rozvojom archeológie menil. Ak vynecháme starožitnícke obdobie, keď bolo cieľom získanie artefaktov pre muzeálne účely, stále ostáva najdôležitejší význam chronologický. Hrob predstavuje tzv. uzavretý nálezový celok, všetky predmety, ktoré obsahuje, sa doň dostali v rovnakom čase. Ak ich analyzujeme podľa typov a ich kombinácií, dokážeme datovať hroby od najstarších po najmladšie. Vďaka dostatku preskúmaných pohrebísk na Slovensku máme spracovanú relatívnu chronológiu staršej doby bronzovej.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem toho si však archeológia kladie čoraz zložitejšie otázky ohľadne spoločenskej štruktúry spoločnosti. Výbava, úprava hrobu a ďalšie faktory nám napovedajú aj o sociálnom postavení pochovaného. Podľa iných bádateľov však stav na pohrebiskách neodráža skutočnú štruktúru spoločnosti, ale jej ideál, teda ako si ho predstavovali nositelia danej kultúry. Oba prístupy však predstavujú dôležitý „náhľad“ do života pravekého spoločenstva, či už je reálny alebo ideálny.

Zdroj informácií

Pohrebiská predstavujú prakticky jediný zdroj informácií z počiatkov doby bronzovej. Nositelia novej civilizačnej epochy neboli miestni, ale etnikum, ktoré sem preniklo zo severu, z územia dnešného Poľska. Títo prišelci, v archeologickom jazyku príslušníci kultúry Chłopice-Veselé, ovplyvnili vývoj na našom území až do konca staršej doby bronzovej. Na ich pohrebiskách (Veselé, Ivanka pri Dunaji, Jelšovce) sa stretávame s rozlišovaním pochovaných podľa pohlavia. Muži boli pochovávaní v skrčenej polohe a ukladaní na pravý bok, ženy na ľavý. Aj následné kultúry sa pridržiavali tohto rítu, čo poukazuje na to, že dominantná časť ich príslušníkov bola potomkami nositeľov kultúry Chłopice-Veselé.

SkryťVypnúť reklamu

Pod vplyvom vonkajších zmien a prílevu obyvateľstva sa síce menila materiálna kultúra, pohrebný rítus však ostal zachovaný. Dobre je to viditeľné, keď geneticky následnú nitriansku kultúru prekryla únětická kultúra zo západu. V únětickej kultúre v Čechách a na Morave sa pochovávalo v skrčenej polohe, muži aj ženy však bývali uložení na pravom boku, zatiaľ čo v „slovenskej“ únětickej kultúre sa naďalej rozlišovalo ukladanie tiel podľa pohlavia. Rovnako to bolo aj v následnej maďarovskej kultúre.

Sledovanie orientácie hrobov podľa svetových strán má tiež vypovedaciu hodnotu. Prevládajú hroby orientované v smere východ – západ/západ – východ (vyše 40 %), tak aby pohľad pochovaného smeroval k juhu. Hroby v smere SV – JZ/JZ – SV (vyše 25 %) zrejme predstavujú odchýlku spôsobenú pohybom východu slnka na obzore v zimnom období. Poludníkové orientácie hrobov (J – S/S – J) sa vyskytujú minimálne. Mohli by to byť cudzinci z iného prostredia. Okrem únětickej je táto orientácia typická pre koštiansku a otomanskú kultúru na východnom Slovensku. O vyššom statuse pochovaného okrem bohatej výbavy  svedčila aj úprava hrobovej jamy, ktorá mohla byť vydrevená. Zaujímavé sú tzv. domy mŕtveho z nitrianskej kultúry na pohrebiskách v Branči a Ludaniciach–Mýtnej Novej Vsi. Boli v nich pochovaní významní mužskí jedinci, náčelníci alebo šamani.

SkryťVypnúť reklamu

Porušovanie hrobov – lúpež či rituál?

Značné množstvo hrobov býva porušené. Kosti v hroboch sa nachádzajú rozhádzané v neanatomickej polohe. Často chýbajú predmety hrobovej výbavy a o ich prítomnosti svedčí len zelená patina na kostiach. Inokedy zasa aj hodnotná výbava ostala a v hrobe chýba napríklad len lebka. Bolo to len vykrádanie hrobov, alebo rituálny akt? Aj keď tomuto fenoménu bývajú venované celé vedecké konferencie, nemáme jednotnú odpoveď. Argumenty nachádzame pre oba názory.

Mŕtvi zo sídlisk

Ľudské kostry, časti skeletov a jednotlivé kosti nachádzame aj na sídliskách.  Zaujímavé je porovnanie poludníkovej orientácie medzi pohrebiskami a sídliskami. Zatiaľ čo na pohrebiskách sú to asi 
3 % prípadov, pri hroboch na sídliskách je to už vyše 50 %. Môžu to byť hroby cudzincov, ktorí nemali právo byť pochovaní na pohrebisku miestnej komunity?

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré nálezy sú pravdepodobne rituálne usmrtené obete, v prípade nálezov kostí so stopami „kuchynskej úpravy“ oprávnene uvažujeme o antropofágii.

Aj zo sídliskových objektov pochádzajú nálezy s viacerými jedincami, najmä v únětickej kultúre. K tým najzaujímavejším z nich patrí objekt z Nitry–Dolných Krškán s piatimi jedincami, o ktorom sme sa na stránkach Historickej revue zmienili už dávnejšie (HR 8/2007). Do zásobných jám bývali ukladané dve deti alebo dos-
pelí jedinci, pravdepodobne opačného pohlavia. Zdá sa, ako by tu išlo o akúsi obdobu hieros gamos, symbolické vyjadrenie spojenia mužského a ženského princípu, ktorý je vo svete pohrebísk väčšinou oddelený. Z osád staršej doby bronzovej pochádzajú aj hroby detí v nádobách, všeobecne interpretované ako kultúrny vplyv z východného Stredomoria.

SkryťVypnúť reklamu

„Rekonštrukcia“ náboženského života

Vyjadriť sa k náboženstvu v staršej dobe bronzovej len na základe výskumu pohrebísk komplexne, nie je možné. Najmä ak nepoznáme sídliská v jej starších stupňoch. Niektoré aspekty pochovávania nám však poskytujú návody, vďaka ktorým môžeme aspoň čiastočne poodhaliť závoj duchovného života našich predkov. V prvom rade to bola silne rozvinutá viera v posmrtný život. Svedčí o tom prísny formalizmus pohrebov. Inhumácia, domy mŕtvych a vybavovanie mŕtvych potravinami, zbraňami a nástrojmi dávajú tušiť, že posmrtný život v podsvetí sa podobal v ich predstavách tomu, ktorý poznali počas života.

Mŕtvi bývali v hroboch orientovaní tak, aby pohľadom smerovali k juhu, odkiaľ žiari slnko najsilnejšie. Pravdepodobne tu sú počiatky uctievania Slnka, ktoré sa v mladšej dobe bronzovej stáva hlavným božstvom. Mŕtvych k nemu zrejme obracali ako k symbolu každodenného znovuzrodenia. Na vieru v znovuzrodenie sa na druhom svete poukazuje aj poloha v skrčenej, embryonálnej polohe. Tradícia týchto pohrebov prežila prakticky bezo zmien šesťsto – sedemsto rokov.

SkryťVypnúť reklamu

V závere maďarovskej kultúry sa objavujú kremácie a hroby pod mohylovými násypmi, čo poukazuje na posun v praktizovaní pohrebného rítu a pozvoľnú zmenu náboženských predstáv. Počas maďarovskej kultúry, sa pod výraznými vonkajšími vplyvmi objavujú opevnené osady, v ktorých sa sústreďuje značné množstvo obyvateľstva. Toto nahustenie malo vplyv na organizáciu a štruktúru náboženského života, vzniká „mestská“ kozmogónia a mytológia. Jednotlivé kulty museli nájsť nový konsenzus a zo šamanov sa postupne stávali kňazi. Množstvo kultových predmetov z osád poukazuje na to, že rituály boli ceremoniálne a pompézne. Pevne zakotvená uniformnosť záhrobných predstáv sa začala rozpadávať. Nebola to však žiadna katastrofa, len zmena náboženskej praxe v nových podmienkach strednej doby bronzovej.

SkryťVypnúť reklamu

Archeologický projekt v Budmericiach sa realizuje aj v roku 2015 s finančnou podporou Bratislavského samosprávneho kraja.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Inzercia - Tlačové správy

 1. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem
 2. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run
 3. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 5. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 6. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 7. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 8. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 1. Majstrovstvá Slovenska v hode telefónom sa uskutočnia v sobotu
 2. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem
 3. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run
 4. Shell myslí na slovenské komunity
 5. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 6. Čakáte bábätko? Union má preň nachystané veľké množstvo výhod
 7. Agrokomplex 2022
 8. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 39 701
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 14 317
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 10 538
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 7 158
 5. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 5 230
 6. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run 4 531
 7. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 4 257
 8. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem 3 261
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračná foto.

Minulý rok si meno alebo priezvisko zmenilo 1 912 ľudí.


17. aug
Nájomné byty na Bajkalskej ulici v Prešove.

Na byty s regulovaným nájmom by mali dosiahnuť aj lepšie zarábajúci.


8 h
Predseda vlády Eduard Heger z OĽaNO.

Od 6. júla sa strany k vyriešeniu krízy kompromisom nepriblížili.


6 h
Víkendový výber SME

Pravidelná dávka víkendového čítania.


1 h

Neprehliadnite tiež

Zabudnuté kostolíky na Gemeri skrývajú špičkové gotické fresky.


a 1 ďalší 14. aug

Vplyv aristokratiek na politický a verejný život bol odmocninou vplyvu ich manžela. Jeho smrť často mnohé zmenila.


a 1 ďalší 7. aug

Benátske ostrovy sa stali najskôr útočiskom, neskôr sa premenili na centrum obchodu a prosperity


1. aug

Komunistická propaganda v Československu sa snažila návrat zlata predstaviť ako úspech. Nebolo to tak.


a 2 ďalší 31. júl
SkryťZatvoriť reklamu