SME

Záhada bronzového šípu

Záhada bronzového šípu

Počas výskumnej sezóny v roku 2011 na okraji rozľahlého opevneného sídliska v Budmericiach SAHI a Malokarpatské múzeum v Pezinku narazili na unikátny nález – nezvyčajný hrot šípu z bronzu.


Už svojím tvarom predmet vyvolával podozrenie, že nejde o výrobok, vychádzajúci z miestnych tradícií. V maďarovskej kultúre (18. – 15. storočie pred n. l.) sa totiž pri lukostreľbe používali kamenné a kostené hroty. Bronzové exempláre sa začali používať až neskôr, v strednej dobe bronzovej, išlo však o odlišné typy. Pri vedeckom vyhodnocovaní sa zistilo, že zo Slovenska pochádzajú ďalšie jednotlivé kusy, všetky výlučne z opevnených sídlisk staršej až začiatku strednej doby bronzovej (Nitriansky Hrádok, Nižná Myšľa). Tieto však, aj pre svoju ojedinelosť a nenápadnosť, dosiaľ unikali pozornosti bádateľov. Pri hľadaní ich pôvodu sa zistilo, že analogické šípy sa vyrábali vo východnom Stredomorí v mykénskej kultúre. Nachádzajú sa na takých významných lokalitách, akými sú šachtové hroby v Mykénach, Dendre, kráľovský palác v Knósse na Kréte a jeden hrot sa našiel aj v Tróji. V mladšej dobe bronzovej sa objavili aj na území dnešného Balkánu. Je veľmi prekvapivé, že na Slovensku ich zaznamenávame pomerne skoro, prekvapivo paralelne s ich prvým výskytom v egejskej oblasti (16./15. storočie pred n. l.). Ich výskyt u nás však vyvoláva mnohé otázky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ide o import alebo len o domáce napodobovanie cudzích vzorov? Ako sa sem dostali? Obchodnou výmenou, alebo ich priniesli samotní nositelia mykénskej kultúry? Prichádzali na naše územie priamo mykénski lukostrelci? Boli súčasťou obchodných a prospektorských skupín alebo len dobrodružní jednotlivci?

V staršej dobe bronzovej sa v kultúrach strednej Európy objavili prejavy, ktoré svedčia o kontaktoch s východným Stredomorím. Väčšinou však ide len o tzv. vplyvy – napríklad výzdoba kostených konských postrojov pripomína ornamentiku zlatých terčíkov zo šachtových hrobov, samotné terčíky sa k nám však nedostávali. Dokonca znaky, vyryté do praslenov v Spišskom Štvrtku a Barci, pripomínajú lineárne písmo. Hroty šípov sú preto mimoriadnym nálezom, ktoré si v ďalšom vedeckom bádaní zaslúžia zvlášť pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

Čo bolo lákadlom, ktoré by mohlo obrátiť pozornosť Achájcov, predkov Grékov (nositeľov mykénskej kultúry), tak ďaleko na sever? S najväčšou pravdepodobnosťou išlo o suroviny, kovy z Karpát, ale najmä baltský jantár, ktorý sa vyskytuje v šachtových hroboch mykénskych vládcov.

V staršej dobe bronzovej na Slovensku nie sú jantárové výrobky, najmä koráliky, výnimočné, dokonca sa ukazuje, že na juh mohlo viesť niekoľko obchodných trás. Jeden zlomok korálika, ktorý dokladá diaľkové kontakty, sa zatiaľ podarilo nájsť aj v Budmericiach.

Spôsob, akým jantár putoval zo severu na juh, presne nepoznáme. Nemuselo však ísť o priame obchodné výpravy Mykénčanov k Baltskému moru, ale o iný model výmeny tovaru. Grécky historik Herodotos, žijúci 
v 5. storočí, vo svojom diele zachytil staršiu povesť o Hyperborejcoch (HR 8/2013), obyvateľoch severu, ktorí štafetou medzi jednotlivými kmeňmi posielali obetné dary, zabalené do slamy, do svätyne boha Apolóna na ostrove Délos. Môžeme len špekulovať, či išlo napríklad aj o jantár, pretože na inom mieste svojho diela uvádza, že prichádza vraj zo severu, ale neuvádza, akým spôsobom (za preklady zo starej gréčtiny ďakujeme Mgr. A. Námerovej, PhD.).

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším mytologickým vodidlom k priamym kontaktom s Egeidou by mohol byť aj príbeh o argonautoch (HR 10/2009), ktorého hrdinovia sa plavili aj po Dunaji, achájskymi Grékmi nazývanom Istros. Dej mýtu sa odohráva pred trójskou vojnou, čiže v období mykénskej kultúry. Do písomnej podoby bol však prevedený z ústneho podania až v 3. storočí pred n. l., takže nie je isté, nakoľko odráža zemepisné poznatky o 1 000 rokov starších Mykénčanov. O nich súdobé pramene mlčia. Možno však obsahuje povestné zrnko pravdy. Ukazuje sa totiž, že doklady výmenného obchodu medzi strednou Európou a severným Balkánom sa sústredia pozdĺž Dunaja, už oddávna dôležitej obchodnej tepny, na ktorej v dobe bronzovej zohrávala dôležitú úlohu pomerne rozvinutá lodná doprava.

Archeologický projekt v Budmericiach sa realizuje aj v roku 2015 s finančnou podporou Bratislavského samosprávneho kraja.

SkryťVypnúť reklamu

Archeológia

Súvisiace témy: História a archeológia
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

          Komerčné články

          1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
          2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
          3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
          4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
          5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
          6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
          7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
          8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
          1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
          2. Prečo sú dovolenky na obrích výletných lodiach lacné?
          3. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
          4. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
          5. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
          6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
          7. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
          8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
          1. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 6 371
          2. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 4 587
          3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 565
          4. Prečo sú dovolenky na obrích výletných lodiach lacné? 3 252
          5. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 2 900
          6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 791
          7. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 2 354
          8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 1 746
          SkryťVypnúť reklamu
          SkryťVypnúť reklamu
          SkryťVypnúť reklamu
          SkryťVypnúť reklamu

          Neprehliadnite tiež

          Bol deň pamiatky obetí režimu.


          a 1 ďalší 1

          Aj dramatické 20. storočie zanechalo po sebe pozoruhodné objekty.


          a 1 ďalší

          Imunoterapia sa začína presadzovať až v 70. rokoch 20. storočia.


          a 2 ďalší

          Po celý život zostal konzekventným obhajcom československej jednoty.


          a 2 ďalší 1
          SkryťZatvoriť reklamu