SME

Anonymní alkoholici

Newyorčan William Willson stál v hotelovej hale v meste Akron v Ohiu a započúval sa do zvukov, ktoré sa niesli z baru. Posledných desať rokov to bola jeho "hudba", ale teraz už päť mesiacov nepil. Obchod, za ktorým do Akronu pricestoval, sa nepodaril ...

Newyorčan William Willson stál v hotelovej hale v meste Akron v Ohiu a započúval sa do zvukov, ktoré sa niesli z baru. Posledných desať rokov to bola jeho "hudba", ale teraz už päť mesiacov nepil. Obchod, za ktorým do Akronu pricestoval, sa nepodaril a on dostal veľkú chuť vypiť si. Naraz ho však premkol silný pocit, že ak pomôže inému alkoholikovi, zachráni aj seba. Zhodou zvláštnych okolností a po niekoľkých telefonátoch narazil na lekára Roberta Smitha, skeptického ožrana. Niekoľko hodín sa rozprávali o boji s démonmi. Presvedčili sa navzájom, že ak budú pomáhať iným, pomôžu aj sebe. Mesiac nato sa Dr. Bob, ako volali Smitha, poslednýkrát napil. Tento dátum - 10. jún 1935 - sa považuje za oficiálne zrodenie Anonymných alkoholikov. Len alkoholik dokáže pomôcť inému alkoholikovi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zakladanie dobrovoľných spolkov je pre Američanov typické rovnako ako vecný prístup k problémom, ktoré sa nedajú obísť. Preto v čase, keď sa Amerika skutočne opíjala vo veľkom, musel prísť niekto ako Wilson a Smith. Stali sa duchovnými bratmi a začali šíriť evanjelium triezvosti.

Niečo podobné, ale s menším úspechom, poznalo Slovensko už v 19. storočí. Najmä v štúrovských obrodeneckých rokoch boli aktívne spolky za triezvosť. O tom, že sa im príliš nedarilo, svedčí aj to, že v slovenčine ťažko nájsť synonymum k slovu triezvy. K opitému by sa dalo písať aj na jednu stranu. Je to našej náture bližšie: otrundžaný, nacecaný, otrtúlený, natankovaný, nachmelený, frcnutý, scapkaný...

Poriadne "scapkaná" bola v 30. rokoch aj Amerika, alkoholizmus bol vážnym celospoločenským problémom. Nevyriešilo ho ani 13 rokov prohibície, ktorú zrušili v roku 1933. Wilson v knihe Anonymní alkoholici z roku 1939 opísal dnes už legendárnych "Dvanásť krokov" a "Dvanásť tradícií". Je to jeden z najviac cenených terapeutických postupov pre komunity a využíva sa aj pri liečbe z iných závislostí - gamblerstva či tvrdých drog.

SkryťVypnúť reklamu

Aukčná sieň Sotheby's pred rokom ponúkla do dražby Wilsonov rukopis knihy Anonymní alkoholici, ktorá dala spoločenstvu názov. Uvažoval aj nad názvami "Cesta von" a "Prázdny pohár". Asi 161-stranový rukopis je popísaný poznámkami dokumentujúcimi vznik textu. Bibliu abstinujúcich alkoholikov predali za úctyhodných 1 576 000 dolárov.

To najdôležitejšie sa na organizácii AA za 70 rokov nezmenilo. Ak zavítate do miestnej komunity, predstavia vás ako alkoholika, a potom riešite váš spoločný problém. Alkohol. Nemusíte nič platiť, jedinou podmienkou je prestať piť. Dnes do tohto spoločenstva patrí viac než dva milióny ľudí z vyše 140 krajín.

Nikto sa nemusí predstavovať. Dvaja zakladatelia boli vždy známi ako Bill W. a Dr. Bob. Wilson až do konca života trval na princípoch anonymity. "Moje meno je Bill W. a som alkoholikom," prihováral sa návštevníkom prvých stretnutí v New Yorku. Aj jeho otec bol alkoholikom a on, obchodník na burze až do chvíle, keď precitol, tiež.

SkryťVypnúť reklamu

Kniha sa spočiatku príliš nepredávala, a tak v roku 1940 padla vhod pomoc od Johna D. Rockefellera, ktorý pre AA zorganizoval večeru a Wilsonov program naňho spravil dojem. Posielal mu 30 dolárov týždenne - väčšou sumou nechcel pokaziť ducha organizácie, ktorá si nikdy nedávala za cieľ akumulovať peniaze. Najvyšší možný dar stanovili na tisíc dolárov a ďalším príjmom bol už len predaj kníh.

Wilson bol presvedčený, že kľúčom k doživotnej abstinencii je získať a zmeniť srdce alkoholika. V 12 krokoch sa priznávajú, že proti alkoholu sa stali bezmocnými, a vyzývajú, aby sa pomocou svojho Boha (tak ako ho každý individuálne chápe) spirituálne prebudili.

Wilson zostal po celý život hľadačom a v päťdesiatych rokoch šokoval, keď niekoľkokrát experimentoval s LSD a odporúčal tiež vitamínovú terapiu.

SkryťVypnúť reklamu

Odmietal brať peniaze za poradenstvo, spoločenské ocenenia či doktorát z univerzity Yale. Dokonca sa otočil chrbtom aj ponuke od týždenníka Time, aby sa dal odfotografovať na obálku, čo je v Štátoch maximálne prestížna záležitosť. Nepresvedčili ho, ani keď sa mal dať odfotografovať anonymne, teda chrbtom k objektívu.

Wilson sa jednej závislosti až do smrti nezbavil, zostal silným fajčiarom, pľúcne komplikácie ho oslabili a zomrel napokon na Floride v roku 1971. Zomrel ako abstinujúci alkoholik, ale rozhodne nie anonymný.

Závislosť

Ilustračné foto.

Fico kritizoval návrh eurokomisie na úplné ukončenie dovozu.


TASR 2
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 487
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 250
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 907
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 878
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 481
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 175
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 954
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 098
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Historičky rekonštruujú takmer zabudnuté príbehy.


a 2 ďalší 3

Najnovšia kniha o vojnovom slovenskom štáte odhaľuje fungovanie slovenského štátu na regionálnej úrovni.


a 2 ďalší 1

Záver vojny postavil pred mnohých životnú skúšku


1

Oslobodenie Poľska sovietskymi vojskami prinieslo jeho opätovné ujarmenie


Marcin Markowicz a 1 ďalší 1
SkryťZatvoriť reklamu