SME

Televízia CNN

"Boli sme tu ešte predtým, ako ste vedeli, že nás potrebujete," hlása reklama CNN. Jej zakladateľ Ted Turner spomína, ako si všetci ťukali na čelo, keď hovoril o televízii, ktorá bude 24 hodín denne vysielať iba správy. Nik mu vraj neveril. On bol pritom

"Boli sme tu ešte predtým, ako ste vedeli, že nás potrebujete," hlása reklama CNN. Jej zakladateľ Ted Turner spomína, ako si všetci ťukali na čelo, keď hovoril o televízii, ktorá bude 24 hodín denne vysielať iba správy. Nik mu vraj neveril. On bol pritom presvedčený, že sa rýchlo dostanú z pivnice hore. CNN začala zarábať milióny a stala sa symbolom globalizácie. Trojpísmenková televízia predbehla konkurenciu najmenej o desať rokov - dnes sú spravodajské televízie samozrejmosťou. Dokonca aj na Slovensku. CNN začala vysielať 1. júna 1980, pred 25 rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ted Turner sa roky pohyboval v reklamnom a mediálnom svete. Zachránil niekoľko krachujúcich miestnych televízií, keď v nich posilnil šport a napätie. Bolo to práve na úkor správ, zahraničné takmer úplne vymazal. Aj preto mu nikto neveril, keď vyhlásil, že chce založiť čisto spravodajský kanál, ktorý porazí dovtedy zabehané silné stanice.

Turner mal sen byť najvplyvnejším mužom planéty a v podstate si ho aj splnil. Vďaka CNN bol v priamom prenose pri všetkom dôležitom, čo sa na svete dialo, a ešte na tom aj zarobil.

Z podzemných priestorov bývalého klubu začal vysielať do dvoch miliónov domácností v Amerike a ďalších 23 krajín sveta. K jeho správam sa však mohli ľudia dostať väčšinou v hoteloch. Dnes pozerá CNN takmer 90 miliónov amerických domácností a môžu si ju naladiť viac ako dve miliardy ľudí v 200 krajinách sveta.

SkryťVypnúť reklamu

V posledných rokoch síce stratila pozíciu americkej jednotky, vo svete je však stále najsledovanejšia. A stále funguje základná Turnerova formulka: sledovanosť sa zvyšuje, keď sa niečo deje. Bolo to tak počas vojen, útokov na dvojičky, veľkých volieb.

"Pred 25 rokmi bola CNN len snom," hovorí Jim Walton, ktorý je prezidentom CNN 24 z 25 rokov. "Ak si to rýchlo pretočím až do súčasnosti, CNN je jednou z najznámejších značiek na svete."

Turner, ktorý má povesť playboya, alkoholika a šikovného obchodníka, mal dobrý odhad. K mladým, snaživým reportérom a priamym prenosom zo zaujímavých udalostí sa po prvých rozpačitých rokoch nalepila reklama. Veľké firmy pochopili, že CNN je kanál, cez ktorý sa dostanú aj na miesta, o ktorých ani netušia.

SkryťVypnúť reklamu

Tesne pred začiatkom prvej vojny v Iraku zavolal do štúdia CNN muž, ktorý dobrou angličtinou hovoril, že je líbyjský vodca Muammar Kaddáfí a chce svetu povedať recept, ako predísť vojne. Mladý reportér Eason Jordan, ktorý sa neskôr stal šéfom spravodajstva, okamžite zložil. Vedelo sa, že Kaddáfí po anglicky nevie. Telefón zvonil ešte niekoľkokrát. Nakoniec zavolali z líbyjského ministerstva zahraničia a pobúrene sa CNN pýtali, prečo nechce hovoriť s Veľkým vodcom. Jordan povedal, že ak chce Kaddáfí naozaj prehovoriť, nech je pripravený o hodinu vo svojom beduínskom stane. Diktátor čakal. Na otázku, kde sa naučil po anglicky, odpovedal: "No predsa sledovaním CNN."

V tom čase zažívala stanica zlaté roky. Vojna v Iraku sa podľa mnohých stala obrovskou marketingovou kampaňou CNN. V predvečer útoku na Bagdad odmietli traja zamestnanci televízie odporučenie americkej armády a ako jediní západní novinári neopustili hotel Rašíd. Peter Arnett na streche hotela s plynovou maskou na tvári teatrálne ukazoval prilietajúce americké rakety a výbuchy na nočnej bagdadskej oblohe. V priamom prenose tiež informoval, že Saddám Husajn vypustil rakety Scud. "Opýtajte sa CNN, kde tá strela dopadla!" prikázal šéf CIA Webster svojim podriadeným.

SkryťVypnúť reklamu

Na obrazovku CNN bolo vtedy prilepených viac ako 11 miliónov domácností. Vojnu v priamom prenose sledovali aj najdôležitejší politici planéty a neskôr aj americký prezident George Bush priznal, že Peter Arnett a CNN v tých okamihoch vedeli viac ako jeho ľudia.

Turner žil desať rokov priamo v kancelárii v budove CNN, ktorá nemala sídlo na newyorskom Manhattane, ale v diere, akou bola Atlanta v Georgii. Postupne skupoval všetko, čo sa dalo, ale po rokoch blahobytu sa prestalo dariť jemu aj CNN. S konkurenciou a ekonomickou recesiou klesali zárobky. Turner nakoniec CNN predal koncernu Time Warner a pred dvomi rokmi z televízie odišiel.

CNN však dodnes neustále prináša najdôležitejšie správy. Turner správne odhadol, že sa vždy nájde dosť ľudí, ktorí o ne budú mať záujem. "Je zábavné, že ešte aj po 25 rokoch o tom niektorí ľudia pochybujú. Diváci pritom chcú takýto kanál naladiť len na 10 - 15 minút, aby zistili, čo sa deje a že svet sa neskončil," hovorí šéf medzinárodného vysielania Chris Cramer.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 839
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 923
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 420
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 295
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 847
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 096
  7. Ísť do kúpeľov je IN 4 807
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 588
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračná fotografia.

Objednanie sa k lekárovi je vraj „manažment pacienta“.


88
Hlavná budova súkromnej školy v Kežmarku a jej riaditeľka Anna Jurgovianová.

Platí aj za manželov kravín.


a 1 ďalší 38
Peter Schutz

Účelom manévru s rentou je nutkanie poistiť sa pred prípadnou stratou moci.


27
Káva má na ľudí rôzne účinky. Kedy a ako ju piť, aby ste využili vplyv na bdelosť čo najlepšie?

Kofeín začne účinkovať do 15 minút.


a 1 ďalší 6

Neprehliadnite tiež

Prvým poslankyniam sa nepodarila presadiť ani jedna zmena zákona.


a 2 ďalší

Ukrajinské ikony národnej dôstojnosti: Taras Ševčenko, Lesia Ukrajinka a Ivan Franko.


Vira Berkovets a 1 ďalší

Tiso udelil výnimky len tým Židom, ktorí boli pre štát finančne zaujímaví.


a 2 ďalší 1

27. januára 1945 bol oslobodený koncentračný tábor v Osvienčime.


Katarína Mešková Hradská a 1 ďalší 6
SkryťZatvoriť reklamu