Ako prvý Európan oboplával v roku 1488 najjužnejší cíp Afriky - Mys dobrej nádeje. Otvoril tým Portugalsku námornú cestu do Indie. Všetky podrobnosti si počas výpravy starostlivo zakresľoval do mapy. Neznáme miesta afrického pobrežia sa jeho zásluhou zmenšili o 350 míľ. Sláva prvého Európana, ktorý doplával do Indie, však pripadla o desať rokov neskôr jeho krajanovi Vasco da Gamovi. Oceán sa mu stal osudom. Bartolomeo Diaz zomrel 29. mája 1500, pred 505 rokmi. Jeho loď sa potopila pri spiatočnej plavbe z Brazílie.
Po skončení reconquisty si nemali portugalskí rytieri kde dokazovať svoju odvahu. V roku 1415 sa rozhodli traja synovia kráľa Jána I. dobyť arabskú Ceutu na pobreží severnej Afriky. Do rúk im tu padlo ohromné množstvo drahých kovov a tovarov zo subsaharskej Afriky. Ukázalo sa, že najľahším spôsobom, ako zbohatnúť, bude pre malú chudobnú krajinu zámorská expanzia.
Medzi dobyvateľmi Ceuty bol aj kráľov tretí syn Henrich. Nemal reálnu šancu stať sa panovníkom, preto sa zameral na organizovanie námorných výprav. V Sagres, na juhozápade Portugalska, založil hvezdáreň. Pre svoju činnosť dostal neskôr meno Moreplavec.
Až do svojej smrti v roku 1460 riadil tento neoficiálny minister kolónií zo Sagres výpravy portugalských lodí. Sám dozeral na ich výstavbu. Počas plavieb viedli kapitáni povinne lodné denníky, využívali najnovšie navigačné prístroje.
Impulzom pre portugalské výpravy bolo okrem afrického zlata, slonoviny a otrokov aj hľadanie námornej cesty do Indie. Obchod s orientom skomplikovalo turecké dobytie Konštantinopolu, Stredomorie ovládali Benátky a Janov, aj preto sa Portugalci zamerali na plavbu okolo Afriky.
Dôležitým sa ukázalo oboplávanie mysu Bojador južne od Kanárskych ostrovov. Podľa predstáv vtedajších námorníkov za ním vrela voda a lode by tam zhoreli v obrovskom požiari. Na príkaz Henricha Moreplavca ho v roku 1434 oboplával Gil Eanes.
Potom to už išlo rýchlo. V 40. rokoch sa Portugalci dostali za Biely a Zelený mys až k ústiu rieky Senegal. V roku 1460 objavili Kapverdské ostrovy a v nasledujúcom desaťročí prenikli do Guinejského zálivu, od pobrežia dnešnej Libérie až po Nigériu. Portugalci tam zakladali kolónie. Obchod s otrokmi posvätil pápež Mikuláš V., ktorý im potvrdil právo "podrobovať si saracénov, pohanov a iných nepriateľov kresťanstva".
Po ovládnutí Afriky sa stalo túžbou doplaviť sa do Indie. Ďalší krok k tomu podnikol na začiatku 80. rokov Diogo CÇo. Dostal sa k dnešnej Namíbii. Na CÇovej druhej výprave sa zúčastnil aj Bartolomeo Diaz. Už predtým velil lodiam, ktoré sa plavili do Guinejského zálivu. V roku 1487 ho kráľ Ján II. poveril hľadaním cesty do Indie.
Diaz dostal na splnenie úlohy dve karavely a jednu zásobovaciu loď, ktorej velil jeho brat Diogo. Na palube mali aj šiestich černochov, ktorí mali miestnym náčelníkom vysvetľovať poslanie Portugalcov, a získavať informácie o legendárnej etiópskej kresťanskej ríši kňaza Jána, s ktorou chceli nadviazať priateľské vzťahy.
Výprava sa preplavila popri celom západnom pobreží Afriky a pokračovala trápená 13 dní búrkami na juh. Keď sa počasie zlepšilo, Diaz zistil, že pobrežie už nesmeruje na juh, ale na východ.
Dorazili až k ústiu veľkej rieky, ktorej dali podľa veliteľa druhej karavely meno Rio Infante. Posádka sa tu však vzbúrila a dožadovala sa návratu domov. Až na spiatočnej ceste sa doplavil Diaz k mysu, ktorému dal názov Búrkový mys. Kráľ Ján II. ho neskôr premenoval na Mys dobrej nádeje - nádeje, že cesta do Indie je otvorená.
Na úspešnú plavbu do Indie sa v roku 1497 vydala výprava pod vedením Vasca da Gama. Po Kapverdské ostrovy bol jej súčasťou aj Diaz, stal sa tam na čas veliteľom pevnosti Mina.
Medzitým objavil, ako si myslel, západnú cestu do Indie Kolumbus. Bolo treba vyriešiť prípadné spory medzi Portugalskom a Španielskom. Pápežský verdikt, známy ako zmluva z Tordesillas, priznal právo prenikať na východ od poludníka vedeného 370 míľ západne od Kapverdských ostrovov Portugalcom, oblasti na západe mali pripadnúť Španielom. Išlo o prvé delenie sveta medzi európske mocnosti.
Viac ako velenie pevnosti lákala Diaza aj naďalej plavba na oceáne. Bol súčasťou výpravy Pedra Cabrala, ktorá sa v roku 1500 dostala do Brazílie. Na spiatočnej plavbe sa z nej štyri lode stratili. Jednej z nich velil Diaz. Podľa tradície sa jeho loď potopila neďaleko od ním objaveného Mysu dobrej nádeje.
Autor: Martin Hagara