SME

Jiří z Poděbrad

Po smrti Karla IV. "otca vlasti" české kráľovstvo ako prvé v Európe prestalo byť poslušným poddaným pápežskej cirkevnej moci. Cirkev svoje postavenie zneužívala tak, že to vyvolalo veľký odpor, ktorý nazývame husitským hnutím - absolútna moc pápeža ...

Po smrti Karla IV. "otca vlasti" české kráľovstvo ako prvé v Európe prestalo byť poslušným poddaným pápežskej cirkevnej moci. Cirkev svoje postavenie zneužívala tak, že to vyvolalo veľký odpor, ktorý nazývame husitským hnutím - absolútna moc pápeža a cirkvi sa prvýkrát zásadne a tvrdo otriasla. Česko na to zas doplatilo stratou veľmocenského postavenia a katastrofálnymi ľudskými stratami. Chaos, ktorý v krajine nastal po smrti Václava IV. a korunovácii Žigmunda Luxemburského, ovplyvnil českú históriu zrejme navždy. V roku korunovácie 1420 sa narodil Jiří z Poděbrad, ktorý neskôr ako "husitský" český kráľ krajinu načas stabilizoval. Od jeho narodenia uplynulo 585 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Už za Žigmunda Luxemburského, ktorý utiekol z Prahy hneď po korunovácii, aby mohol organizovať ďalšie križiacke výpravy proti Čechom, husitské hnutie stratilo svoj étos čistoty a začalo sa štiepiť. Šľachta, ktorá sa pridala k husitom a ktorú poznáme pod názvom kališnícka, začala lavírovať a odpojila sa od radikálnej bojovej časti hnutia.

Po vyjednaní kompaktát (dohôd) s pápežom (išlo aj o zmeny v liturgii) vlastne už nemala dôvod bojovať a problémom sa pre ňu stalo len dohodnúť sa na novom panovníkovi a zastaviť vojenský odpor najradikálnejších skupín.

Práve vďaka podpore tejto šľachty sa na trón dostali Habsburgovci. Na ich čelo sa postupne prepracoval Jiří z Poděbrad, ktorého budúci pápež Pius II. opísal ako človeka nevysokého, hranatého tela, bielej pleti, iskrivých očí, dobrých mravov, ktorý "je síce nakazený husitstvom", ale ináč "muž spravodlivý a šľachetný".

SkryťVypnúť reklamu

Poděbradský bol veľmi ctižiadostivý. Čoskoro sa stal krajinským správcom, ktorý po smrti Albrechta Habsburského rozhodoval v Česku za maloletého kráľa Ladislava Pohrobka a mal vlastne vladárske právomoci. Už ako správca sa usiloval o stabilitu hospodárstva a aj o zlepšenie medzinárodného postavenia Čiech - oboje totiž dlhoročnými bojmi utrpelo.

Domáca katolícka šľachta však bola tvrdou opozíciou. Poděbradský musel lavírovať, podplácať a vyjednávať. Náhla Ladislavova smrť mu uvoľnila trón a rozvírila nové zápasy. Mimochodom - moderná lekárska analýza ukázala, že Jiří z Poděbrad kráľa nedal otráviť, ako sa špekulovalo.

Potom sa 7. mája 1458 stal Poděbradský českým kráľom, tajný sľub poslušnosti zložil pred uhorskými arcibiskupmi (Čechy vtedy arcibiskupa nemali), a tak bol diplomaticky pomazaný protestantský kráľ. Pápež Kalixt III. mu poslal list, ktorým ho uznal za kráľa, a bulu adresoval "najmilšiemu synovi Jiřímu, českému kráľovi" - čo bola obvyklá formulka, ktorou sa uznával panovník. Jiří sa však kališníctva a kompaktát nezriekol. Moravská katolícka šľachta sa napokon priklonila k voľbe ešte v tom istom roku, mesto Jihlavu a Sliezko musel kráľ k pokore prinútiť vojensky.

SkryťVypnúť reklamu

Neskorší pápež Pius II. rešpektoval Poděbradského, hoci české kráľovstvo neuznávalo absolútnu autoritu pápežskej kúrie. Po obrovskom tlaku vo vnútri cirkvi a odpore českej katolíckej šľachty však Jiřího požiadal, aby sa vzdal "kacírstva". Jiří v snahe odvrátiť od Čiech pápežskú kliatbu využíval diplomaciu - spojenectvo s Matejom Korvínom, ktorý bol jeho zaťom, a posolstvá do celej Európy.

Ani opozícia nespala - utvorila jednotu zelenohorskú a tlačila na pápeža - nový pápež Pavol II. dal Jiřího do kliatby a vyhlásil ďalšiu krížovú výpravu proti Čechám. Matej Korvín svojho svokra zradil a vpadol na Moravu, pri Vilémove bol však porazený.

Jiří mu odpustil, ale za svojho následníka trónu vyhlásil Vladislava Jagellovského, aby si uzmieril katolícku šľachtu. Snažil sa spojiť aj s nemeckými kniežatmi, v marci roku 1471 však náhle umrel.

SkryťVypnúť reklamu

Veľkej vnútornej rozorvanosti v krajine sa Jiřímu z Poděbrad zabrániť nepodarilo a boje o trón pokračovali. Čechy zostali oslabené a stále strácali svoje postavenie v Európe.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 084
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 752
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 159
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 198
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 204
  6. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 131
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 042
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 965
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ministerstvo vnútra nechce ukázať ich výstupy.


16
Mestský úrad Čadca.

Najväčšieho dlžníka domáci zrejme nepoznajú.


1
Pápež Lev XIV. pred inauguračnou omšou.

Lev XIV. sľúbil, že vynaloží všetko úsilie.


11
Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


Neprehliadnite tiež

Historičky rekonštruujú takmer zabudnuté príbehy.


a 2 ďalší 3

Najnovšia kniha o vojnovom slovenskom štáte odhaľuje fungovanie slovenského štátu na regionálnej úrovni.


a 2 ďalší 1

Záver vojny postavil pred mnohých životnú skúšku


Oslobodenie Poľska sovietskymi vojskami prinieslo jeho opätovné ujarmenie


Marcin Markowicz a 1 ďalší 1
SkryťZatvoriť reklamu