SME

Rozpad Beatles

S rozpadom The Beatles sa definitívne skončil sen o šesťdesiatych rokoch. Dlho sa hovorilo, že za zánik najslávnejšej skupiny mohla Yoko Ono, Lennonova žena a múza. Dnes už vieme, že o konci skupiny rozhodli Paul McCartney, John Lennon, George Harrison .

S rozpadom The Beatles sa definitívne skončil sen o šesťdesiatych rokoch. Dlho sa hovorilo, že za zánik najslávnejšej skupiny mohla Yoko Ono, Lennonova žena a múza. Dnes už vieme, že o konci skupiny rozhodli Paul McCartney, John Lennon, George Harrison a Ringo Starr sami. vznikli stovky kníh o tom, prečo vlastne The Beatles zanikli alebo kto stál za ich rozpadom. Keď 10. apríla 1970 McCartney oznámil v britskom denníku Daily Mirror odchod zo skupiny, šokoval celý svet. Ich blízki spolupracovníci vedeli, že koniec legendy nastal už dávnejšie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Keď sa pozerám späť, The Beatles boli iba štyria normálni chalani z Liverpoolu, ktorí išli vlastnou cestou a nechceli nikoho kopírovať. Ľudia nám dali svoje peniaze a povzbudzovali nás, ale my sme im dali náš nervový systém, a to je oveľa ťažšie," povedal raz George Harrison, ktorý v roku 2001 zomrel na rakovinu.

Zhrnul tak všetko podstatné, prečo sa slávna štvorka rozdelila a každý šiel svojou cestou. Od vzniku na konci päťdesiatych rokov fungovali ako štyria pokrvní bratia. Podľa Micka Jaggera z Rolling Stones pripomínali štvorhlavé monštrum, pretože sa rovnako obliekali a všade chodili spolu.

Keď sa ich druhý singel Please Please Me dostal v roku 1962 na prvé miesto britskej hitparády, The Beatles postupne spadli do kolotoča koncertov, televíznych vystúpení, nahrávania, filmovania, skladania, rozhovorov a tlačoviek. Museli sa prehrýzť aj šialenou beatlemániou, verne zachytenou vo filme Hard Day's Night (1964). Prežili aj náročné svetové turné v roku 1966, po ktorom, znechutení svojimi výkonmi a vreštiacim publikom, prestali definitívne koncertovať.

SkryťVypnúť reklamu

Skupina sa, našťastie, zlepšovala každým novým albumom. Na platni Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band (1967) prvýkrát povýšili rokenrolovú hudbu na skutočné umenie.

Začiatok konca skupiny sa datuje smrťou ich manažéra a objaviteľa Briana Epsteina, ktorý v polovici roku 1967 zomrel na predávkovanie liekmi. To, že o biznis sa začali starať sami, bolo nakoniec jednou z hlavných príčin blížiaceho sa rozpadu. Nevedeli sa ani dohodnúť, kto bude novým manažérom. Paul chcel otca svojej čerstvej manželky Lindy, ale zvyšná trojica presadila finančného dravca Allena Kleina.

Keď skupina prestala vystupovať, jej členovia sa prestávali stýkať aj v súkromí. Takzvaný Biely album (1968) už nahrávali oddelene - v troch rozdielnych štúdiách v jednom čase. Keď sa im darilo, zabudli na nezhody a tesne pred rozpadom zložili niektoré zo svojich najlepších vecí.

SkryťVypnúť reklamu

Najprv chcel skupinu opustiť Ringo, znechutený vzťahmi v kapele. Potom George. Nepáčilo sa mu Paulovo výsadné postavenie počas neúspešného projektu Get Back, ktorý nakoniec vyšiel pod hlavičkou Let It Be (1970).

Bol to práve ľavoruký basgitarista, ktorý posledné mesiace dával skupine nové impulzy. Jeho plány na obnovenie koncertov však s výnimkou Ringa zvyšní členovia vetovali. Vďaka Paulovi však The Beatles stihli nahrať vysoko cenený rozlúčkový album Abbey Road (1969). Lennon v tom čase už dával prednosť projektom s Yoko Ono.

McCartney bol prvý, ktorý v roku 1970 prišiel s oficiálnym priznaním o rozpade. V skutočnosti to bol John, ktorý niekoľko mesiacov predtým uzavrel kapitolu The Beatles. Jeho výrok o rozchode sa v Apple držal nejaký čas v tajnosti.

SkryťVypnúť reklamu

"Ja som skupinu založil aj rozpustil. S The Beatles som sa ocitol v slepej uličke. Keď som sa im konečne rozhodol oznámiť, že chcem rozchod, vedeli, že to myslím vážne," povedal po rozpade Lennon.

V tom čase už John, Paul, George a Ringo pracovali na vlastných projektoch, ktorými sa v nasledujúcich rokoch pokúšali vymaniť z beatlesovskej minulosti. Neúspešne. Ich sólové veci boli často veľmi dobré, ale stále ich porovnávali s nahrávkami The Beatles.

V siedmej dekáde im novinári, priatelia a hudobníci kládli stále tú istú otázku: "Kedy sa dáte opäť dohromady?" Za veľký comeback im niektorí promotéri ponúkali milióny dolárov. "To je vtip! To musí byť vtip, keď nám naposledy ponúkli 50 miliónov dolárov. Snažia sa hodiť na Beatles zodpovednosť za to, že svet nie je taký skvelý ako v šesťdesiatych rokoch. To predsa nie je fér," povedal George.

SkryťVypnúť reklamu

Zaručené správy médií o neuveriteľných comebackoch utíchli po násilnej Lennonovej smrti v roku 1980. Za zázrak sa preto považuje ich opätovné stretnutie v polovici deväťdesiatych rokov na projekte The Anthology, keď Paul, George a Ringo rozšírili zbierku The Beatles o dve nové piesne - Free As a Bird a Real Love aj s Johnovým hlasom, vystrihnutým zo stratených pások, na ktorých pracoval na sklonku svojho života.

Autor: PETER BÁLIK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 964
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 825
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 119
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 422
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 122
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 649
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 234
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 839
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Stavba veľkých pyramíd v Gíze bola ako projekt Apollo 11 – na hrane možností a s výrazným skokom vpred.


a 2 ďalší

Stručné dejiny zlého sna


a 1 ďalší

Prvým poslankyniam sa nepodarila presadiť ani jedna zmena zákona.


a 2 ďalší

Ukrajinské ikony národnej dôstojnosti: Taras Ševčenko, Lesia Ukrajinka a Ivan Franko.


Vira Berkovets a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu