SME

Peroutka Ferdinand

Českého novinára a spisovateľa Ferdinanda Peroutku považujú popri Karlovi Havlíčkovi Borovskom za najvýznamnejšieho predstaviteľa českej demokratickej žurnalistiky. Oboch spájajú dôsledné demokratické postoje, triezve, kritické uvažovanie ...

FOTO - ARCHÍV


Českého novinára a spisovateľa Ferdinanda Peroutku považujú popri Karlovi Havlíčkovi Borovskom za najvýznamnejšieho predstaviteľa českej demokratickej žurnalistiky. Oboch spájajú dôsledné demokratické postoje, triezve, kritické uvažovanie či skvelý štýl, sarkazmus a schopnosť presne, výstižne formulovať svoje postoje. Podobne ako Havlíček mal aj Peroutka umelecké ambície a dúfal, že si ho budúcnosť bude pamätať najmä ako spisovateľa a dramatika. Novinárčinu bral ako "odskok", prechodnú či doplnkovú záležitosť. Stal sa však na desaťročia najpilnejším a najváženejším komentátorom domáceho diania. Na výročie jeho narodenia udeľujú najznámejšiu českú novinársku cenu. Peroutka sa narodil 6. februára 1895, pred 110 rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Do novín začal písať už po maturite. Po prvej svetovej vojne sa v roku 1919 stal šéfredaktorom liberálneho časopisu Tribuna, v ktorom vynikol glosami o českej národnej povahe a českom myslení.

Polemizoval v nich s masarykovskou tézou či skôr mýtom, podľa ktorej je zmyslom a hlavnou ideou českých dejín reformácia a demokratická tradícia, tiahnuca sa od Husa cez Komenského až k demokratickému Československu. "Nie je pravda, že sme deti statočných husitov a pracovitých obrodencov, lebo naši otcovia a dedovia volali ešte pred pár rokmi Nazdar! cisárovi Františkovi Jozefovi," písal naopak Peroutka.

Jeho hviezdne obdobie sa začalo po odchode z Tribuny. Masaryk, vtedy už prezident Československej republiky, si mladého ani nie tridsaťročného novinára zavolal a zo svojich zvláštnych fondov mu dal jeden milión korún na založenie vlastného týždenníka. Prvé číslo kultúrnej politickej revue nazvanej Přítomnost vyšlo v januári 1924 a vychádzala až do jej zákazu nacistami (potom, čo Peroutka odmietol ponuku viesť ju ďalej v kolaborantskom duchu). Medzi jej autorov patrili najdôležitejšie české osobnosti prvej republiky, napríklad obaja bratia Čapkovci.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek svojmu pôvodu sa Přítomnost vyhla osudu servilného propagátora prezidentových názorov a zachovala si nezávislosť. Po jednom článku k Masarykovým narodeninám, ktorý síce podporil jeho politiku, zároveň ho však riadne skritizoval ako filozofa, sa dokonca prezident s Peroutkom dlhší čas nerozprával a uvažoval o založení nového časopisu.

Okrem Přítomnosti písal Peroutka politické komentáre aj inam, napríklad do denníka Lidové noviny, popri jeho týždenníku druhého najdôležitejšieho periodika medzivojnových Čiech.

Peroutka bol tiež členom legendárneho klubu piatočníkov, ktorí sa schádzali a debatovali u Karla Čapka každý piatok. Novinár ostrého pera na týchto schôdzkach, na ktoré často prichádzal aj Masaryk, podľa spomienok účastníkov väčšinou mlčal a bafal z jednej zo svojich legendárnych 77 fajok.

SkryťVypnúť reklamu

Za hlavné Peroutkovo dielo môžeme považovať niekoľkozväzkovú nedokončenú knihu Budovanie štátu. Kniha popisuje vznik a konsolidáciu Československa a ponúka vynikajúce portréty osobností a charakteristiky jednotlivých politických síl a myšlienkových prúdov. Knihu opäť konzultoval s Masarykom aj jeho nástupcom Edvardom Benešom, podobne ako vo svojej novinárskej práci si však dokázal zachovať kritický odstup.

Druhú svetovú vojnu prežil v nacistických koncentračných táboroch Dachau a Buchenwald. Po návrate do Čiech sa nakrátko stal poslancom Národného zhromaždenia a potom šéfredaktorom obnovených Lidových novín, vychádzajúcich pod menom Svobodné noviny, a týždenníka Dnešek, ktorý zas mal byť nástupcom Přítomnosti. Rýchlo sa však dostal do konfliktu s novými vládcami krajiny a stal sa terčom čoraz nenávistnejších útokov komunistov.

SkryťVypnúť reklamu

Po komunistickom puči vo februári 1948 odišiel Peroutka do exilu do Anglicka. O dva roky neskôr pokračoval do Spojených štátov. Usadil sa v New Yorku, kde spoluzakladal a až do roku 1961 riadil československé vysielanie rádia Slobodná Európa. Pre rádio písal pravidelné týždenné komentáre o vývoji v Československu, celkovo ich bolo viac ako 1500.

V exile vydal aj dva najznámejšie romány Oblak a valčík, popisujúci vojnové obdobie a konflikt jedinca s totalitnou mocou, a Neskorší život Panny, relativizujúci mýtus o Johanke z Arku.

Peroutka zomrel v roku 1978 s pocitom nie príliš úspešného človeka, ktorému v živote nevyšlo nič, o čo sa snažil. Peroutkove pozostatky previezli do Čiech a pochovali na cintoríne velikánov národa na pražskom Vyšehrade až v roku 1991.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 14 262
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 318
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 872
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 155
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 807
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 548
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 394
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 156
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Skôr než jeho architektov poznáme jeho ničiteľa Herostrasa


a 1 ďalší

Po Semiramidiných vysunutých záhradách pátrajú archeológovia dlhé desaťročia


a 1 ďalší

Nové objavy v egyptológii posúvajú naše poznanie


Martin Odler a 1 ďalší

Čo všetko stojí za gréckym zoznamom siedmich divov sveta?


a 1 ďalší 2
SkryťZatvoriť reklamu