SME

Němcová Božena

Pôvabná žena s aristokratickými spôsobmi a odievaním, známa literárna autorka, zberateľka ľudových rozprávok (aj slovenských), kritička sociálnych pomerov v Rakúsko-Uhorsku, žena s neľahkým osudom. Jej diela zaujali najmä po jej smrti a stali sa povinnou

literatúrou už pre študentov v prvej ČSR, ale aj v socialistickom Československu - najmä pre vlastenecké a sociálne zameranie, ale aj preto, že v nich hľadala postavenie ženy v spoločnosti. Božena Němcová-Panklová sa narodila 4. februára 1820 pred 185 rokmi v rodine štolbu kňažnej Zohanskej vo Viedni.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spisovateľkino narodenie zahaľuje určité tajomstvo. Sama Němcová hovorí o svojich rodičoch ako o "pánovi a panej Panklových" - nikdy ich neoslovuje "otec" a "matka". Podľa niektorých údajov sa narodila už roku 1817 (jej matka by vtedy mala 15 rokov) a Panklovci neboli jej vlastnými rodičmi, ale bola dieťaťom Dorothey - sestry kňažnej - a Panklovci výmenou za svoje privilegované postavenie kryli jej prehrešok. Jedna verzia zachádza tak ďaleko, že hovorí, že matkou Boženy Němcovej bola sama kňažná a otcom knieža Metternich, ktorý bol v tom čase už ženatý.

SkryťVypnúť reklamu

Němcová v niektorých listoch (vyšli až v 20. storočí) určité fakty naznačuje, ale nikdy presne nepovie, kto sú jej rodičia. Vekový odstup od ostatných detí Panklových je značný, správanie, maniere, ako aj časté návštevy sídla kňažnej - kam mali deti Panklových nezvyčajne ľahký prístup - zas naznačujú, že kňažná Boženu vyzdvihovala nad ostatné chudobné deti, čo v tom čase nebolo zvykom.

Osud spisovateľky ovplyvnila babička Magdaléna Novotná, ktorá sa stala prototypom "ideálnej" babičky. Jej dobrotu, lásku, ale aj hlboké skúsenosti a znalosti prírody opísala Němcová v ťažkých časoch po smrti syna Hynka - preto je idealizácia a schematickosť veľmi silná. Aj tak sa Babička stala "čarovným čítaním pre niekoľko generácií".

Němcovej život nebol ľahký. Manžela jej vybrali rodičia. S Jozefom Němcom, ktorý bol praktický človek a ženino snenie ani písanie mu nebolo pochuti, ich spájal len odpor k Rakúsko-Uhorsku a deti - najmä Hynek.

SkryťVypnúť reklamu

Němcová unikala pred skutočnosťou k literatúre a do nie celkom platonických priateľstiev so spisovateľmi. Známe sú jej cesty na Sliač a jej zaujatie napríklad Jankom Kráľom - búrlivákom, ktorý jej letore veľmi vyhovoval, či Gustávom Kazimírom Zechenterom Laskomerským.

Sama napísala, že "niektorí muži vlastnili moje telo a niektorí moju dušu". Zápisky vyšli až v druhej polovici 20. storočia a keďže sa v nich otvorene píše o erotike medzi "supervlastencami", vyvolali pobúrenie.

Literatúra, ktorú utvorila, je však tradične sociálna - kritizuje "namyslených boháčov" - a tradične idealizujúca - píše o "dobrých obyčajných" ľuďoch, ktorí nepoznajú alkohol, nadávky, nechytráčia a veľmi si navzájom pomáhajú. Takí sú hrdinovia poviedok Pán učiteľ, Chyža pod horami či Dobrý človek.

SkryťVypnúť reklamu

Ako zberateľka ľudových rozprávok zachovala Němcová zo slovenských napríklad známu rozprávku O dvanástich mesiačikoch i iné. Niekoľkokrát vyšli knižne.

Buditeľská práca, v tom čase taká populárna, a písanie proti systému znamenali, že Němcovci boli často prenasledovaní, polícia ich prekladala z miesta na miesto a ocitli sa v obrovských materiálnych ťažkostiach.

Manželstvo bolo na pokraji rozpadu a Němcová sa stiahla z verejného života - takmer prestala publikovať a mávala ťažké depresie. Objavila sa až na pohrebe Karla Havlíčka Borovského v roku 1855, ktorému na rakvu položila tŕňovú korunu ako symbol utrpenia, ktoré prežil počas prenasledovaní vtedajším režimom. Sama zomrela úplne vyčerpaná v roku 1862.

Božena Němcová ukázala svojou literárnou činnosťou, že údelom ženy nie je kuchyňa, rodenie detí a sem-tam nejaká márnivosť v podobe parádenia sa novými šatami. V tých časoch to bol revolučný čin, ktorý už moderná doba nevie ani dobre pochopiť, a už vôbec nie oceniť.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď dnešnému čitateľovi sa dielo bude zdať miestami patetické, miestami popisné, svoju úlohou v literatúre zohralo a hrá ju dodnes. Samozrejme, až na dobové zbytočné vlastenecké búšenie sa do pŕs, idealizovanie prostého človeka a nenávisť "k zámožnej spoločnosti". Hoci ju Němcová veľmi kritizovala, pravdepodobne z nej ako "ľavoboček" vyšla a odievaním a spôsobmi ju napodobňovala, a teda tajne obdivovala.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 960
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 825
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 113
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 422
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 127
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 651
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 237
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 840
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Stavba veľkých pyramíd v Gíze bola ako projekt Apollo 11 – na hrane možností a s výrazným skokom vpred.


a 2 ďalší

Stručné dejiny zlého sna


a 1 ďalší

Prvým poslankyniam sa nepodarila presadiť ani jedna zmena zákona.


a 2 ďalší

Ukrajinské ikony národnej dôstojnosti: Taras Ševčenko, Lesia Ukrajinka a Ivan Franko.


Vira Berkovets a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu