SME

Vznik poštových služieb v Európe

Thurn und Taxis zaviedli poštu do celej Európy, dali názov taxíkom a dnes sú medzi najbohatšími ľuďmi planéty. Poštový systém v Európe vznikol pred 500 rokmi. Franz von Taxis získal 18. januára 1505 od cisára Maximiliána I. právo zabezpečiť poštové ...

Thurn und Taxis zaviedli poštu do celej Európy, dali názov taxíkom a dnes sú medzi najbohatšími ľuďmi planéty. Poštový systém v Európe vznikol pred 500 rokmi. Franz von Taxis získal 18. januára 1505 od cisára Maximiliána I. právo zabezpečiť poštové spojenie medzi vtedajšími európskymi dvormi Habsburgovcov - Svätou ríšou rímskou národa nemeckého, Španielskom a Holandskom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dvadsaťročný Albert II., ktorý stojí na čele známej nemeckej šľachtickej rodiny Thurn und Taxis, je s majetkom 2,1 miliardy dolárov najmladším na zozname miliardárov planéty časopisu Forbes. Slávu a rozprávkové bohatstvo Thurn Taxisovcom priniesli poštové služby.

SkryťVypnúť reklamu

Taxisovcov poveril poštovými službami cisár Maximilián I. Taxisovci sa úlohy ujali nečakane dobre a v krátkom čase vytvorili rozsiahlu sieť poštových liniek po celej Európe.

Poštové služby, tak ako ich poznáme dnes, pred 500 rokmi neexistovali. Poslíčkov či kuriérov vysielali len panovníci, a to len vtedy, keď to potrebovali. Panovníkov kuriér sám doručil list až k adresátovi, pričom kráľovský dekrét mu zaručoval ochranu a pohostinnosť poddaných.

Pošta Taxisovcov rozosielanie listov a dokumentov ponúkala ako nepretržitú službu. Mestá boli prepojené presne určenými poštovými trasami, na ktorých boli vo vzdialenostiach 15 až 30 kilometrov rozostavené stanice. Poštári chodili v pravidelných intervaloch len k najbližšej poštovej stanici. Zásielky prevzal ďalší doručovateľ, kone sa prepriahli. Na vtedajšie možnosti to bol efektívny, rýchly a vysoko ziskový spôsob doručovania.

SkryťVypnúť reklamu

Taxisovci pochádzali zo severného Talianska z obce Bergamo ležiacej pod horou Monte Tasso, podľa ktorej mala rodina aj meno de Tasso, čo v preklade znamená jazvečík. Časom, keď začali slúžiť pre Habsburgovcov, si meno ponemčili na Taxis a jazvečík sa stal súčasťou ich erbu. V 16. storočí pribudlo k ich menu priezvisko Thurn.

Poštovú sieť postupne rozšírili do ďalších miest - v roku 1506 do Viedne a Bruselu. O desať rokov neskôr pribudli aj talianske mestá Rím, Verona a Neapol. Do Čiech prišli v roku 1526 a na územie Slovenska v roku 1552.

Už v 16. storočí zamestnávali v Európe 20 000 poštárov, ktorí doručovali nielen listy, dokumenty, ale aj noviny, časopisy a prepravovali dokonca aj osoby - odtiaľ názov taxi. V čase vrcholného úspechu mali monopol na poštové služby od Baltického mora až po Gibraltár.

SkryťVypnúť reklamu

S rozvojom obchodu začali čoraz častejšie služby rodiny využívať aj obchodníci a podnikatelia a Taxisovci boli stále menej závislí od panovníka. Krédo Taxisovcov bolo Perpetua - Fide (Nepretržite a verne) - služby boli nepretržité a vždy boli verní panovníkovi, ktorému slúžili. Táto vlastnosť im zakrátko priniesla nielen slávu, šľachtické tituly, ale aj majetok.

Už v roku 1512 získala rodina šľachtický titul a v roku 1624 grófsky titul. Najvyšší titul dosiahol gróf Eugen Alexander Taxis, ktorému cisár Leopold I. v roku 1695 udelil titul kniežaťa a rodina získala do dedičného léna titul ríšskeho generálneho poštmajstra. V polovici 18. storočia Ferdinand Thurn Taxis získal hlas v ríšskej rade a s ním aj rozsiahly kaštieľ St. Emmeram v nemeckom Regensburgu, v ktorom sídlia dodnes.

SkryťVypnúť reklamu

V 19. storočí sa priestor na podnikanie Taxisovcov zužoval, keď sa poštové služby stali vecou vznikajúcich národných štátov. Siete sa popretŕhali aj pre vojny. V roku 1867, po prusko-rakúskej vojne, Taxisovci predali svoj súkromný poštový systém pruskému kráľovi, ale nevyšli z toho v žiadnom prípade zle. Ich majetok sa niekoľkonásobne zvýšil.

Aj keď sa rodina stáročiami rozrastala, všetky jej vetvy boli podriadené kniežacej správe v Regensburgu, a to preto, aby sa rodový majetok nedelil.

Dnes Thurn und Taxisovci patria medzi európsky uznávaný šľachtický rod a najbohatších ľudí planéty. Z niekdajšej poštovej slávy rodine dnes ostala len symbolická výsada, že môže niektoré služby nemeckej pošty využívať zadarmo.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta
  2. Ideálny čas na pohyb a dokonalú regeneráciu
  3. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom
  4. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom
  5. Operácia očí je riešením pre každú profesiu
  6. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu
  7. Private equity fondy priťahujú čoraz viac slovenských investorov
  8. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  1. Ideálny čas na pohyb a dokonalú regeneráciu
  2. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta
  3. Aplikácia Otvorené drevo potvrdzuje transparentnosť LESY SR
  4. Drevo pod kontrolou: Ako technológia RFID mení vývoz drevnej hmo
  5. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom
  6. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom
  7. Operácia očí je riešením pre každú profesiu
  8. Private equity fondy menia budúcnosť rodinného podnikania
  1. Majster cukrár radí: Tento dezert dodá každej letnej párty šťavu 14 030
  2. Bývanie v centre Bratislavy? Kúpa sa oplatí viac ako prenájom 8 594
  3. Hodnotenie profesionála: Maldivy si užijete i s nižším rozpočtom 4 803
  4. Osem tipov, kam cestovať počas sviatku na konci augusta 4 730
  5. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi 3 384
  6. Operácia očí je riešením pre každú profesiu 3 215
  7. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach 2 724
  8. Private equity fondy priťahujú čoraz viac slovenských investorov 1 556
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Príbeh jednej z najúspešnejších marketingových kampaní.


Eliška Beniaková a 1 ďalší

Zločin proti karpatským Nemcom nezostal zabudnutý ani po 80 rokoch


Martin Furmanik 40

Najmladší letec RAF pochádzal zo Slovenska.


a 2 ďalší

Nástup masovej konzumácie alkoholu v 19. storočí bol ako časovaná bomba


a 1 ďalší 8
SkryťZatvoriť reklamu