SME

Klee Paul

Obrazy Paula Kleeho sú popri Dalí, Klimtovi či Miróovi asi najčastejšie reprodukovanými výtvarnými dielami. Kto by nepoznal oleje a akvarely prežiarených farieb, s patinou a škvrnami, plné fantastických postáv, znakov, záhadných písiem a číslic. Klee ...

Obrazy Paula Kleeho sú popri Dalí, Klimtovi či Miróovi asi najčastejšie reprodukovanými výtvarnými dielami. Kto by nepoznal oleje a akvarely prežiarených farieb, s patinou a škvrnami, plné fantastických postáv, znakov, záhadných písiem a číslic. Klee je dodnes značka a miláčikom odbornej aj laickej verejnosti. Narodil sa 18. decembra 1879, pred 125 rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Väčšina ľudí si jeho meno spája s maľbou, okruh záujmov Paula Kleeho však siaha oveľa ďalej. Bol skvelým grafikom, hudobníkom, filozofom, básnikom, estetikom, kritikom a teoretikom umenia a vplyvným pedagógom. Bol systematikom, ktorý sa stále pohyboval medzi umením a vedou, medzi neviazaným experimentom a prísnou matematikou, medzi maľbou a hudbou. Jeho písanie bolo maľbou a maľovanie písaním. Mal blízko k básnikom Novalisovi a Goethemu, miloval Mozarta a Bacha.

SkryťVypnúť reklamu

"U Kleeho, človeka silne filozofického založenia, je básnik úzko spojený s maliarom, ako je už zrejmé z lakonicko-poetických názvov, ktorými opatril svoje obrazy. Mágia slov je intímnym sprievodcom týchto obrazov a stupňuje účinok línií a farieb," konštatovala Carola Giedionová-Welckerová, editorka prvého vydania Kleeovej poézie v roku 1946. A názvy prác ako Diana v jesennom vetre či Revolúcia viaduktu jej slová potvrdzujú.

Paul Klee sa narodil v rodine nemeckého učiteľa hudby žijúceho vo Švajčiarsku. K maľovaniu ho pritiahla stará mama. "Moja stará mama, pani Fricková, ma veľmi skoro učila kresliť pastelkami. Ako podklad mi slúžil špeciálne mäkký toaletný papier, takzvaný hodvábny," píše Klee vo svojich zápiskoch z rokov 1898 až 1918.

SkryťVypnúť reklamu

Dlho sa rozhodoval medzi výtvarným umením a hudbou, čo sa skončilo ich stálym prelínaním. Doživotné nadviazanie na hudbu, sám hral na husle v Bernskom orchestri, potvrdil aj v roku 1906, keď si za manželku vzal pianistku Lilly Stumpfovú.

Klee začal tvoriť v čase, keď sa v umení diali prelomové zmeny. Začiatok 20. storočia znamenal boom nových umeleckých štýlov - kubizmus, futurizmus, dadaizmus, ale aj abstraktnej maľby, ktorej bol Klee po krátkej prestávke grafickej tvorby verný celý život.

Napriek tomu, že na jeho maľbu mali vplyv takmer všetky novodobé maliarske štýly, maľba detí a duševne chorých, grafiti z mestských múrov, ľudové umenie či podmaľby na skle, najčastejšie je zaraďovaný k prúdom kladúcim dôraz na vykreslenie ľudských duševných poryvov - expresionizmu.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1912 sa skutočne aj stretáva s maliarmi z okruhu nemeckej expresionistickej skupiny Der Blaue Reiter (Modrý jazdec), ktorá sa však rýchlo - následkom prvej svetovej vojny - rozkladá August Macke a Franz Marc padli, Vassilij Kandinskij emigroval do Ruska.

Na začiatku Klee bojoval s farbou. V rokoch 1908 až 1911 tvoril takmer výlučne monochrómne akvarely, kresby a grafiky. V roku 1914 odchádza so svojimi priateľmi na výlet do Afriky, ktorý bol pre neho silným zážitkom. Cestou späť do Európy prichádzal so zavretými očami, aby si vizuálne dojmy zachoval. "Farba ma zasiahla, viac ju nemusím prenasledovať. To je význam tohto požehnaného momentu. Farba a ja sme jedno. Som maliar."

Nasledujúcim zážitkom bola smrť blízkeho priateľa Franza Marca a účasť vo vojne. Po jej skončení má v roku 1920 prvú veľkú výstavu, keď v Mníchove prezentuje 362 prác. Začína učiť na preslávenej škole Bauhaus ako majster formy v skle, freske a knižnej väzbe.

SkryťVypnúť reklamu

Po raketovom vzostupe prichádza ďalší úder, keď v Nemecku silnie nacistická moc. Klee sa vracia aj s rodinou z Düsseldorfu, kde učil na Akadémii umení, do Bernu. V roku 1937 nacisti označili jeho umenie za zvrhlé a v nemeckých múzeách mu zhabali 102 obrazov. Sedemnásť z nich uviedli na smutne preslávenej výstave Entartete Kunst, ktorá predstavovala umelcov nepohodlných nastupujúcemu režimu. Klee nemôže učiť, zosmiešňujú ho v médiách a atakuje ho polícia.

Medzitým ho zachvacujú prvé príznaky systemickej sklerodermie, bolestivej autoimúnnej choroby, ktorej rýchly priebeh mu dovolí pracovať už iba päť rokov. V tom čase tvorí pre neho dovtedy neobvyklé veľkorozmerné formáty a do popredia sa dostáva tematika smrti, predznamenanie blízkeho konca. Paul Klee zomiera 29. júna 1940. Zanechal po sebe takmer desaťtisíc prác.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 15 920
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 442
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 139
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 159
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 768
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 655
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 648
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 983
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Sochár Feidias vytvoril jeden z divov sveta


a 1 ďalší

Archeológ, politológ a zoológ reagujú i na výzvy súčasnosti.


a 2 ďalší

Skôr než jeho architektov poznáme jeho ničiteľa Herostrasa.


a 1 ďalší

Po Semiramidiných vysunutých záhradách pátrajú archeológovia dlhé desaťročia


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu