SME

Sagan Carl

"Ak sme naozaj vo vesmíre sami, je to neuveriteľné mrhanie priestorom." Otec tejto provokatívnej myšlienky, astronóm Carl Sagan sa preslávil ako autor trinásťdielneho seriálu o dejinách skúmania kozmu, najmä slnečnej sústavy. Seriál ...

FOTO - ARCHÍV

"Ak sme naozaj vo vesmíre sami, je to neuveriteľné mrhanie priestorom." Otec tejto provokatívnej myšlienky, astronóm Carl Sagan sa preslávil ako autor trinásťdielneho seriálu o dejinách skúmania kozmu, najmä slnečnej sústavy. Seriál nakrútili v sedemdesiatych rokoch uplynulého storočia pre verejnoprávnu televíziu v Los Angeles. Neskôr sa premietal v 60 krajinách sveta a videlo ho viac ako 200 miliónov divákov. Carl Sagan sa narodil pred 70 rokmi, 9. novembra 1934 ako syn chicagského krajčíra.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na univerzite navštevoval prednášky Enrica Fermiho a Harolda Ureya. Fermi postavil prvý jadrový reaktor, Urey a jeho žiak Stanley Miller uskutočnili chemickú reakciu, v ktorej ukázali, ako sa na Zemi mohol zrodiť život. Prvá Saganova vedecká práca, ktorú napísal v 23 rokoch pod vplyvom svojich učiteľov, mala názov Žiarenie a pôvod génu.

V detstve si Carl obľúbil knihy E. R. Burroughsa. Hlavný hrdina v nich prežíval vzrušujúce dobrodružstvá medzi Marťanmi. Burroughs bol prvý, kto Sagana inšpiroval k rozmýšľaniu o možnostiach medziplanetárneho cestovania a o pôvode a vývoji ľudskej inteligencie.

Doktorát získal v roku 1960. Potom pracoval na popredných amerických univerzitách v Kalifornii a na známej Harvardovej univerzite. Keď mal 34, vymenovali ho za riadneho profesora astronómie na Cornellovej univerzite v New Yorku, kde zostal až do konca života.

SkryťVypnúť reklamu

Bol konzultantom NASA, jeho meno je spojené najmä so sondami Mariner, Pioneer, Viking, Voyager a Galileo. Čo meno, to celá etapa v skúmaní planét slnečnej sústavy.

Spolu s druhou manželkou Lindou a Frankom Drakom uskutočnili nápad, aby Pioneer 10 niesol posolstvo mimozemským civilizáciám. Pôvodne túto myšlienku vyslovili dvaja novinári Eric Burgess a Richard Hoagland. Sagan a jeho spolupracovníci však v neuveriteľne krátkom čase pripravili plaketu s grafikou, zobrazujúcou človeka a jeho miesto vo vtedy nám známom kozme. Je to akási cestovná mapa pre mimozemšťanov, ktorá už dnes putuje nekonečným priestranstvom ďaleko za hranicami našej slnečnej sústavy.

"Nik neposiela takýto odkaz na cestu k iným svetom a bytostiam, ak nemá pozitívny vzťah k budúcnosti," napísal Sagan. "Napriek všetkým nezmyselným nápadom obsiahnutým v odkazoch si mimozemšťania môžu byť istí, že sme druhom nadaným nádejou a vytrvalosťou, aspoň kvapôčkou inteligencie, značnou veľkorysosťou a hmatateľnou chuťou nadviazať kontakt s kozmom."

SkryťVypnúť reklamu

Sagan sa obával, aby jediným posolstvom o našej civilizácii nezostali rozhlasové a televízne správy. Vtipne na to poukázal vo svojom jedinom románe Kontakt. Televízna repríza záznamu z OH v Berlíne 1936 je prvým signálom zo Zeme, ktorý zachytia mimozemšťania. Naším prvým medziplanetárnym vyslancom sa tak stáva Adolf Hitler. To by naozaj nebolo pre ľudstvo dobré vysvedčenie.

Svoj životný sen - letieť k hviezdam Sagan neuskutočnil. Naplnil však iný sen - vysvetľovať a približovať poznatky vedy ľuďom tak, aby im rozumeli. Chladné a racionálne pravdy by oslovili málokoho, preto Sagan písal tak emotívne, že jeho posolstvá nemohli zostať nepovšimnuté.

Odvekú otázku Kto sme, odkiaľ a kam kráčame? nastolil natoľko zrozumiteľne a pútavo, že oslovil stovky miliónov ľudí. Stal sa azda najznámejším a najúspešnejším popularizátorom vedy v 20. storočí.

SkryťVypnúť reklamu

V jednej z posledných kníh Tiene zabudnutých predkov, ktorú napísal s treťou manželkou Ann Druyanovou, cituje budhistického mnícha: "Boh je vynálezom človeka. Preto podstata božia je iba plytkou záhadou. Hlbokou záhadou je podstata človeka."

Táto kniha mala byť začiatkom seriálu, v ktorom chcel Sagan zhrnúť dejiny, prítomnosť a budúcnosť ľudstva, ako zázrakom plávajúceho na podivuhodnej modrej bodke uprostred vesmíru. Veľká syntéza sa však už nekonala. Dvadsiateho decembra 1996 po márnom boji s rakovinou kostnej drene Carl Sagan zomrel.

Autor: MICHAL AČ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 390
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 074
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 061
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 813
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 096
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 918
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 610
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 517
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prvým poslankyniam sa nepodarila presadiť ani jedna zmena zákona.


a 2 ďalší

Ukrajinské ikony národnej dôstojnosti: Taras Ševčenko, Lesia Ukrajinka a Ivan Franko.


Vira Berkovets a 1 ďalší

Tiso udelil výnimky len tým Židom, ktorí boli pre štát finančne zaujímaví.


a 2 ďalší 1

27. januára 1945 bol oslobodený koncentračný tábor v Osvienčime.


Katarína Mešková Hradská a 1 ďalší 6
SkryťZatvoriť reklamu