SME

1989: Rok zázrakov

Rok 1989 často nazývajú rokom zázrakov. Zdanlivo neporaziteľné komunistické režimy sa zrútili v priebehu pár mesiacov. Začalo sa to v Poľsku, pokračovalo v Maďarsku a postupne sa pridali aj ostatní. Osemnásteho októbra 1989 odstúpil z funkcie prvého ...

Rok 1989 často nazývajú rokom zázrakov. Zdanlivo neporaziteľné komunistické režimy sa zrútili v priebehu pár mesiacov. Začalo sa to v Poľsku, pokračovalo v Maďarsku a postupne sa pridali aj ostatní.

November 1989 na Slovensku z mozaika.sme.sk - kliknite

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Osemnásteho októbra 1989 odstúpil z funkcie prvého tajomníka strany šéf jednej z najortodoxnejších komunistických diktatúr Erich Honecker.

Maďarsko: Gorbačov dal sľub

V tom istom týždni sa definitívne skončil socialistický experiment v Maďarsku. Komunistická strana sa oficiálne vzdala vedúcej úlohy v spoločnosti a 23. októbra vyhlásili Maďarskú republiku bez prívlastku ľudová. Tento týždeň to bude 15 rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Maďarská transformácia sa začala v roku 1982 krízou dovtedy relatívne úspešného kádárovského režimu, ktorý už nezvládal splácať západné pôžičky, z ktorých financoval vyššiu životnú úroveň obyvateľstva. Maďarsko sa začalo otvárať Západu, napriek nevôli Moskvy zavádzalo prvky trhovej ekonomiky. Strana sa stále odmietala vzdať mocenského monopolu, no postupne strácala pôdu pod nohami.

V marci 1988 dal sovietsky líder Michail Gorbačov maďarskému prvému tajomníkovi Károlyovi Grószovi pri jeho návšteve Moskvy na vedomie, že roky 1956 a 1968 sa nebudú opakovať a že Sovietska armáda proti zmenám silou nezasiahne.

berlin.jpg Vo februári 1989 ústredný výbor maďarskej komunistickej strany schválil existenciu ďalších politických strán. Podľa prieskumu to vtedy požadovalo 70 percent obyvateľstva. Prvé nekomunistické politické hnutie Maďarské demokratické fórum neoficiálne vzniklo už v septembri 1987.

SkryťVypnúť reklamu

V júni 1989 vznikol Národný okrúhly stôl, pri ktorom mali predstavitelia komunistickej strany a Opozičného okrúhleho stola (zloženého z predstaviteľov nekomunistických strán) dohodnúť inštitucionálne a právne podmienky prechodu k demokracii.

Komunisti už pochopili, že stratia absolútnu moc, ale chceli si udržať čo najviac výhod. Zo začiatku odmietali, aby stranícke organizácie opustili pracoviská, pobúrila ich požiadavka verejného zúčtovania straníckeho majetku a nechceli ani rozpustenie robotníckych milícií.

Po troch mesiacoch, 18. septembra väčšina zúčastnených podpísala dohodu o novom ústavnom usporiadaní. Niektoré sporné otázky rozhodlo až referendum.

Ďalšie krajiny nasledovali

Podobne to prebiehalo aj v ďalších satelitoch Sovietskeho zväzu. Takzvaný Palachov týždeň v Prahe v januári 1989 priniesol najväčšie demonštrácie od utuženia normalizácie v Československu.

SkryťVypnúť reklamu

Okrúhle stoly sa v Poľsku začali už 9. marca 1989. Po mesiaci dospeli k čiastočne slobodným voľbám. Horná komora parlamentu mala byť volená úplne slobodne, v dolnej získala 65 percent mandátov komunistická strana, ďalšie mali byť volené. Odborové hnutie Solidarita sa stalo legálnou politickou stranou. Udalosti však čoskoro túto dohodu prekonali.

V máji 1989 sa vo východnom Nemecku konali komunálne voľby, v ktorých podľa oficiálnych údajov komunistickí kandidáti získali 98,89 percenta hlasov. Neoficiálne odhady hovorili pritom o 10 až 20 percentách hlasov proti.

Honeckerovo vedenie v tom čase už stratilo podporu Moskvy, ktorú odmietlo nasledovať na ceste perestrojky.

V júni 1989 sa Gorbačov a západonemecký kancelár Helmut Kohl s ohľadom na východné Nemecko dohodli, že si môžu jednotlivé národy a štáty slobodne určiť svoj osud a vytvárať vzájomné vzťahy. Čoraz viac východných Nemcov utekalo na Západ.

SkryťVypnúť reklamu

 Desiateho novembra odstúpil šéf bulharskej komunistickej strany a prezident Todor Živkov, o dva týždne neskôr ho v Prahe nasledoval Miloš Jakeš.

Deviateho decembra z funkcie odstúpil aj československý prezident Gustáv Husák.

Jedine v Rumunsku sa východoeurópski komunisti nevzdali bez boja. Pätnásteho decembra vypuklo protikomunistické povstanie v Temešvári, ktoré sa po niekoľkých dňoch rozšírilo do celej krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 789
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 471
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 470
  4. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 3 637
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 499
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 385
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 263
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 1 989
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Historičky rekonštruujú takmer zabudnuté príbehy.


a 2 ďalší 3

Najnovšia kniha o vojnovom slovenskom štáte odhaľuje fungovanie slovenského štátu na regionálnej úrovni.


a 2 ďalší 1

Záver vojny postavil pred mnohých životnú skúšku


1

Oslobodenie Poľska sovietskymi vojskami prinieslo jeho opätovné ujarmenie


Marcin Markowicz a 1 ďalší 1
SkryťZatvoriť reklamu