SME

Rajk László

Krátko po ovládnutí našich krajín začala stalinská moc organizovať vykonštruované politické procesy podľa sovietskeho receptu aj v krajinách svojich stredoeurópskych vazalov. Ich súčasťou boli aj procesy s vysokými komunistickými funkcionármi, ktorí ...

Krátko po ovládnutí našich krajín začala stalinská moc organizovať vykonštruované politické procesy podľa sovietskeho receptu aj v krajinách svojich stredoeurópskych vazalov. Ich súčasťou boli aj procesy s vysokými komunistickými funkcionármi, ktorí dovtedy vo svojich krajinách sami nadšene zavádzali stalinský model. V mocenskom boji v rámci rodnej strany však nakoniec ťahali za kratší koniec. Prvý bol Rajkov proces v Maďarsku, ktorý sa začal 16. septembra 1949, pred 55 rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

László Rajk sa narodil v roku 1909. V medzivojnovom Maďarsku zakázanej komunistickej strane sa začal angažovať počas štúdia na univerzite. Po niekoľkých zatknutiach a pobyte v Prahe odišiel v roku 1937 na príkaz strany do Španielska, aby sa zapojil do tamojšej občianskej vojny. Bol politrukom maďarského práporu medzinárodných brigád, zúčastnil sa aj na bojoch a bol ťažko zranený.

SkryťVypnúť reklamu

Do Maďarska sa vrátil po internácii vo Francúzsku v roku 1941. Pre zmenu ho opäť zatkli a vo väzení strávil tri roky. Na konci vojny bol nakrátko jedným z lídrov ilegálnej strany a komunistického protifašistického odboja. V decembri 1944 ho zatkli maďarskí fašisti, takzvané šípové kríže, ktorí ho pri ústupe pred Sovietskou armádou odvliekli až do Nemecka.

Do Maďarska sa Rajk vracia až po skončení druhej svetovej vojny. Opäť sa stáva členom najvyššieho komunistického vedenia a poslancom parlamentu.

Rajk bol jedným z hlavných aktérov postupného prevzatia moci a zavádzania stalinskej diktatúry pomocou takzvanej salámovej taktiky (pri ktorej bola demokracia orezávaná podobne, ako sa odrezávajú plátky salámy, až z nej nezostalo nič). V marci roku 1946 sa stal ministrom vnútra (namiesto liberálnejšieho Imreho Nagya) vtedy ešte koaličnej vlády, v ktorej však o všetkom podstatnom rozhodovali komunisti opierajúci sa o Sovietsku armádu.

SkryťVypnúť reklamu

Pod zámienkou prenasledovania reakcionárov Rajk zakazoval a rozháňal demokratické, občianske a náboženské spolky. Spolurežíroval voľby v roku 1947, v ktorých komunisti vďaka rastúcemu teroru, manipuláciám s volebnými zoznamami a hlasmi spolu so sociálnymi demokratmi a maloroľníkmi získali parlamentnú väčšinu.

Prvé vykonštruované politické procesy, ktoré komunistom ešte pred voľbami umožnili ovládnuť sociálnodemokratickú aj maloroľnícku stranu, organizoval tiež Rajk. Pocity človeka bezmocného voči bezohľadnému policajnému aparátu si však onedlho vyskúšal na vlastnej koži.

Postupne sa totiž Rajkova pozícia oslabovala. V komunistickej strane sa vyhrotil konflikt medzi takzvanými moskovitmi a domácim krídlom.

Tí prví boli ľudia z emigrantského vedenia strany, ktorí prežili predvojnové a vojnové roky v Sovietskom zväze. Ich šéfom bol neskorší diktátor Mátyás Rákosi, ktorý sa vyznačoval mimoriadne servilným vykonávaním príkazov a receptov prichádzajúcich z Moskvy.

SkryťVypnúť reklamu

Tí druhí, naopak, prežívali najťažšie roky doma v ilegalite, mali o niečo väčšie pochopenie pre maďarskú realitu a v očiach väčšiny členov a prívržencov strany aj väčšie zásluhy.

S výdatnou pomocou veľkého brata si "moskoviti" po získaní absolútnej moci začali vyrovnávať účty s domácimi. Krátko na to, v auguste 1948 musel Rajk ministerstvo vnútra vymeniť za dosť formálny post šéfa zahraničia. (Na čele vnútra ho nahradil János Kádár. Neskorší otec "gulášového socializmu" sa osobne zúčastnil na Rajkových brutálnych vypočúvaniach. Kádár sám sa stal obeťou ďalšieho vykonštruovaného procesu v roku 1951).

Rajka zatkli na základe nezmyselných obvinení na konci mája 1949. Jeho najzávažnejším previnením malo byť, že sa spojil s agentom imperialistov, juhoslovanským lídrom Titom, ktorý sa s Moskvou rozhádal. Proces s Rajkom a jeho "sprisahaneckou skupinou" trval krátko: 24. septembra ho odsúdili na smrť a o necelý mesiac neskôr ho obesili.

SkryťVypnúť reklamu

Išlo o prvý monsterproces s vysokým komunistickým funkcionárom mimo Sovietskeho zväzu. Bol vlastne skúškou scenára, ktorý sa potom uskutočnil neskôr vo všetkých satelitoch Moskvy. Zbierali na ňom priamo skúsenosti aj organizátori Slánského procesu v Československu.

Rajka jeho súdruhovia rehabilitovali v roku 1955 v rámci uvoľnenia po Stalinovej smrti. Riadneho pohrebu sa dočkal 6. októbra 1956. Necelé tri týždne na to vypukla v Budapešti protikomunistická revolúcia zavrhujúca všetko, o čo Rajk väčšinu svojho života usiloval.

Maďarsko

Maďarský premiér Viktor Orbán.

Rozhodla sa postúpiť prípad Maďarska za nedodržanie stanoviska EÚ k arbitrážnym konaniam v rámci EÚ.


TASR
Súvisiace témy: Encyklopédia - ľudia
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi
  3. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  4. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  5. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  6. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  7. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  1. S tanečnicou Katarínou Jakeš na výlete v Košiciach
  2. Hodnotenie profesionála: Hotely na Zakynthose prekvapia detailmi
  3. LESY SR obnovili 100 km lesných ciest
  4. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín
  5. Oliver Oswald prezradil, po čom túžil už celé roky
  6. Dajte zabrať vášmu mozgu, preverí ho Tréning pamäti
  7. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  8. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  1. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 15 789
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 3 785
  3. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie 3 781
  4. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku? 3 535
  5. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 3 486
  6. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 3 329
  7. Nie je zlato ako zlato, nájdete ho pri bežnom nákupe potravín 2 342
  8. Dajte zabrať vášmu mozgu, preverí ho Tréning pamäti 2 286
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Generálny prokurátor Maroš Žilinka.

Podobný problém rieši aj Najvyšší súd, je o krok ďalej.


23

Netreba sa báť prísnych vstupných testov.


a 1 ďalší 34
Peter Tkačenko.

Stačí sa vedieť obliecť a trafiť lyžicou do úst.


17
David Navrátil

Už len pocit, že môžem ísť robiť niečo iné, ma oslobodzuje, tvrdí David Navrátil.


1

Neprehliadnite tiež

Bol ideálom barokového aristokrata.


a 1 ďalší

Zrúcanina má symbolický význam.


a 1 ďalší

Eugen Savojský sa vracia do slovenských dejín


1

Bol deň pamiatky obetí režimu.


a 1 ďalší 1
SkryťZatvoriť reklamu