SME

Fleming Ian

Obaja majú veľa spoločného. Slabosť pre rýchle autá, hazardné hry, krásne ženy. A, samozrejme, skúsenosti s prácou tajného agenta. Kým dobrodružné osudy Jamesa Bonda vďaka filmom poznajú davy jeho fanúšikov po celom svete, o autorovi legendárnej knižnej

predlohy sa toho až toľko nevie. Ian Fleming, muž ktorý stvoril jeden z najväčších popkultúrnych fenoménov 20. storočia, zomrel presne pred štyridsiatimi rokmi, 12. augusta 1964.

"Volám sa Bond. James Bond." Týmito slovami sa zvyčajne predstavuje slávna postava Iana Fleminga.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skutočný človek menom James Bond naozaj existoval. Bol to však britský vedec, ktorý sledoval život vtákov v Karibiku. Visačku 007, ktorá agenta Bonda oprávňuje zabíjať, si zase Fleming vypožičal z histórie - pod rovnakým číslom bol údajne vedený istý špión kráľovnej Alžbety I. Osudy svojho slávneho hrdinu však mohol spriadať na základe vlastného životopisu. S trochou irónie možno povedať, že v bondovskej sérii zrecykloval takmer všetko, čo sám zažil.

SkryťVypnúť reklamu

Narodil sa v zámožnej britskej rodine v roku 1908. Dedo bol bankárom, otec plukovníkom a rodinné tradície skĺbil práve on. Študoval na vojenskej akadémii, potom niekoľko mesiacov strávil vo Švajčiarsku a v Mníchove, kde sa naučil hovoriť plynule po francúzsky, nemecky a dokonca aj po rusky. Po návrate do Anglicka niekoľko rokov pracoval pre agentúru Reuters, no krátko pred druhou svetovou vojnou si z novinárskej stoličky presadol do lukratívneho kresla bankového makléra.

V blížiacej sa hrozbe, ktorú pre európske krajiny predstavovalo rozpínajúce sa hitlerovské Nemecko, sa armáde bystrý mladík dobrodružnej povahy veľmi hodil. Vybral si ho admirál John Godfrey a naverboval ho do tajnej služby "mariňákov". Fleming sa však nevzdal miesta v banke a stále tam trávil dopoludnia, vojne naplno venoval len zvyšok dňa.

SkryťVypnúť reklamu

Ťažko povedať, či armáda tak zle platila, alebo išlo o zachovanie maximálnej diskrétnosti v atmosfére hroziacej nemeckej invázie. V každom prípade talentovaný vojak čoskoro získal hodnosť fregatného kapitána a poslali ho na výcvik do jedného z najlepších špionážnych stredísk pri kanadskom jazere Ontário.

Do vojnových udalostí sa zapojil založením malého špionážneho komanda, ktorému sa po tvrdej príprave podarilo dosiahnuť významný úspech. V novembri 1942 sa potajomky vylodilo na pobreží Afriky a vďaka ukradnutým plánom obrany Sicílie zo štábu nepriateľa stálo následné vylodenie Spojencov na ostrove menej strát na životoch i materiálu. Misie komanda boli tajné, takže toto je len jedna z mála akcií, ktoré presiakli na verejnosť.

Po skončení druhej svetovej vojny údernú jednotku rozpustili, čo akciechtivý Fleming niesol dosť ťažko. Vrátil sa k žurnalistike, aby sa ako vedúci zahraničného oddelenia novín Kemsley Newspapers mohol presťahovať na Jamajku, kde si postavil vilu s názvom Goldeneye. Práve tam svoje zážitky zapriahol do služieb fantázie. Zrodila sa literárna postava charizmatického agenta bojujúceho s rôznymi nástrahami zla po celom svete.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1952 sa James Bond prvýkrát objavil na verejnosti. Casino Royale, príbeh na pokračovanie v novinách, dostal podobu rovnomennej knihy, ktorá sa, podobne ako neskôr jedenásť ďalších s rovnakou hlavnou postavou, stala bestselerom.

O desať rokov neskôr vznikla prvá filmová bondovka Dr. No. Geniálny nápad dať titulnú úlohu Seanovi Connerymu (neskôr hral ešte v piatich ďalších dieloch) spravil z Jamesa Bonda úspešnú značku, ktorá funguje dodnes, a z jej autora milionára. Mimochodom, keď vznikol životopisný film o Flemingovi, hlavnú úlohu si v ňom strihol, hádajte kto? Connery.

O masovej popularite bondovských príbehov najlepšie svedčí fakt, že do roku 1964 sa ich len v knižnej podobe predalo vyše tridsať miliónov kusov. V lete toho istého roku však Flemingova nepravidelná životospráva v kombinácii s intenzívnym fajčením skončila ťažkým infarktom. Zomrel však štýlovo, pri korektúrach poslednej bondovky Muž so zlatou zbraňou.

SkryťVypnúť reklamu

"Môj príspevok k umeniu písania trilerov bol pokusom o totálnu stimuláciu čitateľa všetkými možnými spôsobmi," napísal krátko predtým, ako Jamesa Bonda nechal žiť vlastným životom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 378
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 068
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 085
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 886
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 125
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 914
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 621
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 510
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prvým poslankyniam sa nepodarila presadiť ani jedna zmena zákona.


a 2 ďalší

Ukrajinské ikony národnej dôstojnosti: Taras Ševčenko, Lesia Ukrajinka a Ivan Franko.


Vira Berkovets a 1 ďalší

Tiso udelil výnimky len tým Židom, ktorí boli pre štát finančne zaujímaví.


a 2 ďalší 1

27. januára 1945 bol oslobodený koncentračný tábor v Osvienčime.


Katarína Mešková Hradská a 1 ďalší 6
SkryťZatvoriť reklamu