Manželia Shoemakerovci objavili stovky vesmírnych objektov. FOTO - ARCHÍV |
Vesmír ako miesto posledného odpočinku - toto želanie sa objavovalo v nejednom testamente a to už od čias, keď človek po prvýkrát opustil Zem. Niektoré podnikavé firmy si už stihli z týchto posmrtných túžob spraviť dobrý biznis. Za vynesenie pár gramov popolu nebožtíka do vesmíru požadujú státisícové sumy. Prvý vesmírny pohreb sa uskutočnil pred piatimi rokmi - 31. júla 1999, keď na mesačný povrch dopadla sonda Lunar Prospector aj s pozostatkami známeho astronóma. Prvým človekom pochovaným mimo Zeme - na Mesiaci, sa stal americký špecialista na kométy Eugene Shoemaker, ktorý zomrel dva roky pred tým pri automobilovej nehode.
Známy astronóm celý život túžil stať sa kozmonautom a preskúmať Mesiac. Do vesmíru sa však nikdy nedostal, nedovoľoval mu to zdravotný stav. "Najväčším sklamaním môjho života bolo, že som nemohol kladivkom preklepávať na mesačnom povrchu tamojšie horniny," posťažoval sa krátko pred smrťou.
Astronóm so svojou ženou a priateľom Davidom Levym objavili v roku 1994 kométu, ktorá sa rozpadla pri planéte Jupiter. Kométu potom po ňom aj pomenovali ako Shoemaker-Levy 9. Objavil i viac než 800 asteroidov.
Vesmírny pohreb, ktorý vyvolal pozornosť celého sveta, nebol nijako okázalý. Na mieste neboli prítomní žiadni jeho príbuzní, neodzneli žiadne smútočné prejavy.
Maličká niekoľkogramová urna bola umiestnená na sonde Lunar Prospector. Sonda najprv krúžila okolo Mesiaca a mala potvrdiť pozorovania americkej špionážnej družice Clementine, ktorá detegovala na povrchu Mesiaca vodu. Záver misie Lunar Prospectora bol voľný pád v rýchlosti 6-tisíc kilometrov za hodinu na povrch Mesiaca. Dvakrát štyri centimetre veľkú škatuľku naplnenú popolom Shoemakera zdobila fotografia kométy Halle-Bopp, ktorú ako poslednú vo svojom živote astronóm pozoroval a fotografia krátera v Arizone, kde nacvičovala posádka Apolla pristátie na Mesiaci. V urne bolo aj niekoľko citátov zo Shakespearovej hry Rómeo a Júlia, ktoré mali byť spomienkou na jeho manželku.
Prvoradou úlohou sondy Lunar Prospector pri voľnom páde na Mesiac nebol však tento pohreb, ale pokus, pri ktorom sa malo zistiť, či sa na Mesiaci vyskytuje voda. Dopadom vymrštené častice mesačného povrchu malo zo Zeme sledovať viacero observatórií a z obežnej dráhy vesmírny Hubbleho teleskop. Sonda dopadla do krátera s priemerom 60 kilometrov, v ktorom sa predpokladalo, že by tam mohol byť ľad. Ani pozemské observatóriá, ani vesmírny teleskop žiaľ nijaké vymrštené častice nepozorovali a teda prítomnosť vody na Mesiaci nepotvrdili.
Shoemaker zasvätil výskumu vesmíru celý svoj život, dokonca mu bol tento výskum aj osudný. Zahynul v júli v roku 1997 pri automobilovej nehode v Austrálii, kde spolu s manželkou pátral po kráteroch, ktoré zanechali asteroidy. Manželka Carolyn, tiež astronómka, ktorá objavila 32 komét a viac ako 300 asteroidov, haváriu prežila.
Túžba byť pochovaný "bližšie k hviezdam" vyniesla na obežnú dráhu viacerých nebožtíkov. Maličké urny s ich popolom krúžia na viacerých sondách a čakajú na svoje "rozptýlenie" vo vesmírnom priestore. Už v marci v roku 1997 spoločnosť Celestis z Texasu zorganizovala let do vesmíru s pozostatkami 24 ľudí v maličkých urnách, ktoré vyniesla na obežnú dráhu Zeme španielska družica Minisat. V urnách bolo len niekoľko gramov popola každého nebožtíka, uložené boli v nádobkách podobných ženskému rúžu na pery. Tieto kapsle podľa odhadov spoločnosti Celestis mali obiehať okolo Zeme aspoň 18 mesiacov, spoločnosť však nevylúčila, že k ich rozptýleniu v zemskej atmosfére môže dôjsť až po desiatich rokoch. Za každého nebožtíka si spoločnosť účtovala 4800 dolárov.
Medzi 24 nebožtíkmi na palube družice bol napríklad autor amerického seriálu Star Trek Gene Roddenberry, psychológ a kontroverzný obhajca drogy LSD Timothy Leary, ale aj vynálezca nemeckej rakety V-2 a amerického programu Apollo Krafft Ehrick, zakladateľ Medzinárodnej kozmickej univerzity Todd Hawley, či pozostatky fyzika Gerarda K. O'Neilla, ktorý chcel vytvoriť vo vesmíre orbitálnu kolóniu.
Vynesenie pozostatkov nebožtíkov bolo len sprievodnou komerčnou aktivitou družice. Jej hlavným poslaním bolo preskúmať ultrafialové žiarenie vo vesmíre a vlastnosti kvapalín vo vzduchoprázdne.