SME

Néhrú Džaváharlál

Pre mnohých Indov zostáva hrdinom, ktorého dielo a odkaz po jeho smrti nikto nedokázal naplniť. Džaváharlál Néhrú preslávil dynastiu, ktorej magický esprit nevyvanul, len ho dnes poznáme pod značkou Gándhí. Mnoho Indov verí, že mnoho ...


FOTO - ARCHÍV



Pre mnohých Indov zostáva hrdinom, ktorého dielo a odkaz po jeho smrti nikto nedokázal naplniť. Džaváharlál Néhrú preslávil dynastiu, ktorej magický esprit nevyvanul, len ho dnes poznáme pod značkou Gándhí. Mnoho Indov verí, že mnoho z indických výdobytkov: demokracia, rozvinutý priemysel, školstvo a veda či vojenská sila, by nikdy nebolo bez základov, ktoré položil Néhrú. Iní ho odsudzujú - silný štát kontrolujúci súkromný sektor, nasledovanie "výdobytkov" Sovietskeho zväzu, "nezúčastnenosť" Indie na svetovej politike - to všetko podľa nich zaradilo najľudnatejšiu demokraciu medzi štáty tretieho sveta. Od jeho smrti včera uplynulo 40 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Knihy a listy prezrádzajú citlivého a vnímavého človeka s vysokým intelektom, ktorý v Britmi kolonizovanej Indii sužovanej národnostnými nepokojmi a náboženskou nenávisťou túžil po nezávislosti, demokracii a pokroku, ako sa vtedy zvyklo písať. Čo z toho sa podarilo? Spoločne s Maháthma Gándhím a Indickým národným kongresom tak dlho bojovali a odolávali tlaku i väzenským trestom, až sa nezávislá India stala skutočnosťou.

Néhrú 15. augusta 1947 vztýčil nad historickou Červenou pevnosťou v Dillí indickú národnú vlajku a predniesol slávny prejav Schôdzka s osudom, ktorý znamenal koniec britskej nadvlády nad Indiou. Už od roku 1946 bol Britmi poverený, aby viedol dočasnú celoindickú vládu. Britská India sa rozdelila na nezávislé štáty: hinduistickú Indiu a moslimský Západný Pakistan a Východný Pakistan (dnešný Bangladéš).

SkryťVypnúť reklamu

"Pri dvanástich úderoch polnoci, keď bude celý svet spať, sa India prebudí k životu a slobode," čítal a pýtal sa, "sme dostatočne múdri a odvážni, aby sme sa chopili tejto príležitosti a prijali výzvu budúcnosti?" V tom čase pri obrovskom sťahovaní hinduistov do Indie a moslimov do Pakistanu zomreli pri náboženských nepokojoch milióny ľudí.

Legendou z obdobia vzniku nezávislej Indie je jeho údajná ľúbostná aféra s lady Mountbattenovou, manželkou lorda Mountbattena, ktorý Britániu v Indii zastupoval. Nikdy sa to nepotvrdilo.

Britskí intelektuáli obdivovali, ako ľahko písal, oceňovali vytríbený štýl, bohatosť angličtiny a pointy absolventa univerzity v Cambridge. Syn významnej indickej rodiny z Kašmíra, ktorá patrila k najvyššej brahmanskej kaste, absolvoval najprestížnejšie školy.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho otec, advokát Mótílál Néhrú v Indickom národnom kongrese patril ku generácii, ktorá boj za nezávislosť Indie začínala. Od 20. rokov minulého storočia Džaváharlál Néhrú vytvoril s Maháthma Gándhím osvedčený tandem. Moc britského impéria podkopávali výzvami, iniciatívami a pasívnym odporom. Vo väzení sedel deväťkrát.

Nehrú sa stal prvým indickým premiérom a zostal ním až do smrti v roku 1964. Do kastovnej Indie sa pokúšal vniesť princíp rovnosti šancí, presadzoval v hinduistickom svete práva žien, čo nebolo jednoduché.

Fascinovali ho päťročnice, ktoré sa podľa sovietskeho vzoru pokúšal zaviesť aj v indickej ekonomike. Chcel si zobrať to najlepšie zo socializmu i kapitalizmu, vytvoriť vlastný demokratický socializmus. Štát sa mal stať podnikom a občania jeho spoluvlastníkmi. "Koláč je zjedený ešte predtým, než ho upečú," charakterizovali tiež Néhrúovu éru: rozsiahle štátne vlastníctvo, ťažký priemysel a prísne kontrolované súkromné vlastníctvo.

SkryťVypnúť reklamu

Veľký ohlas mali v päťdesiatych rokoch jeho mierové iniciatívy predovšetkým v ázijských a afrických krajinách, ktoré si práve vydobyli nezávislosť. Hnutie nezúčastnených krajín - tvorili ho predovšetkým štáty takzvaného tretieho sveta - čerpalo z myšlienok Néhrúa. Odmietali studenú vojnu, účasť vo vojensko-politických blokoch (NATO a Varšavská zmluva), jadrové zbrane.

S čínskym prémiérom Čou En-lajom v roku 1954 sformulovali päť zásad mierového spolužitia (známe ako panča šíla). Ich mierové zásady sa ukázali ako prázdne, keď Čína v roku 1962 Indiu vojensky napadla.

Zomrel vyčerpaný v posteli, čo sa už jeho potomkom, ktorí sa tiež stali premiérmi, nepošťastilo. Dcéra Indira, ktorá sa vydala za právnika Firúza Gándhího (nemá nič spoločné s rodinou Maháthma Gándhího), a jeho vnuk Rádživ zomreli pri atentátoch.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Ako rozoznať dobrú kávu? Poradí pražiarka
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  7. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  1. Letná revolúcia a špeciál o mužoch a našich svetoch
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  3. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  4. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  5. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné?
  6. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  7. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  8. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 20 484
  2. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 6 134
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 5 359
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 4 128
  5. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 3 465
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 516
  7. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 2 296
  8. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 269
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Zrúcanina má symbolický význam.


a 1 ďalší

Eugen Savojský sa vracia do slovenských dejín


Bol deň pamiatky obetí režimu.


a 1 ďalší 1

Aj dramatické 20. storočie zanechalo po sebe pozoruhodné objekty.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu