
FOTO - ARCHÍV
Nerozlučná dvojica Bonnie a Clyde sa stala legendou už počas ich krátkeho života. Napriek gangsterskému štýlu, trinástim vraždám, prepadom bánk si ich história pamätá predovšetkým ako mileneckú dvojicu. Bonnie a Clyde svojimi činmi predbehli vo vtedajšom rebríčku "celebrít" aj takých gangstrov a vrahov, akými boli John Dillinger či "Baby face" Nelson. V nedeľu uplynie 70 rokov od ich neslávneho, no dramatického konca.
Boli si naozaj určení osudom. Keď sa prvý raz stretli, Bonnie Parkerová už bola vydatá. Keď sa vydávala, mala iba šestnásť rokov. Zdalo sa jej, že po boku manžela sa jej po otcovej smrti počas hospodárskej krízy predsa len bude lepšie žiť. Bonnie však manžela už rok po svadbe stratila. Za ozbrojenú lúpež sa dostal za mreže.
Počas jednej z návštev vo väzení v texaskom Dallase uvidela prvý raz aj iného väzňa. Volal sa Clyde Barrow a za mrežami si odpykával trest za vlámanie. Pri ďalšej návšteve sa jej podarilo prepašovať pre Clyda za mreže revolver. Ozbrojený muž už na druhý deň z väzenia utiekol. Mal smolu. Čoskoro ho chytili a vrátili späť za mreže.
Červenovlasá Bonnie mu učarovala. Clyde, dvadsaťdvaročný slobodný muž, syn majiteľa benzínovej pumpy, dospel k jasnej predstave o svojom ďalšom živote. Mal byť plný dobrodružstva a nespútanej lásky. Bonnie začala manžela vo väzení zanedbávať, na návštevách oveľa viac času trávila s Clydom. A toho za dobré správanie predčasne prepustili.
Na slobode sa predstavy dvojice o spoločnom živote ešte viac utvrdili. Tie sa dali rýchlo naplniť iba násilnými činmi. Vypracovali jednoduchý, ale logický plán: začnú prepadávať banky a obchody, ale nikdy nie na jednom mieste a dokonca ani nie v jednom štáte. Takýto život sa im darilo viesť až tri roky. Začali v rodnom Texase, o pár dní sa presťahovali do Oklahomy, potom do Missouri, Lousiany. Brali peniaze, tovar a skoro zakaždým aj auto.
Ich príbeh zapôsobil na časť Američanov obdivne. Dodnes sa najmä v mnohých južanských štátoch Ameriky prirovnáva k príbehu povestného Robina Hooda. Dvojici sa totiž darilo činnosť ospravedlňovať ťažkou hospodárskou krízou a kritikou boháčov. Mary Barrowá, Clydova sestra, neskôr na "slávnu" dvojicu spomínala: "Nikdy nemali z ničoho strach. Báli sa iba, že raz stratia jeden druhého. Želali si zomrieť spolu."
Postupne však začalo na ich konto pribúdať čoraz viac násilia, objavila sa aj prvá vražda šerifa. Začala sa poľovačka na Bonnie a Clydea. Na druhý pokus ich chytil Ted Hinton, zástupca šerifa malého texaského mestečka Arp a známy Clydovho otca.
S texaským rančerom Frankom Hamerom vypracovali plán likvidácie dvojice. Bez zrady by sa im to však nebolo podarilo. Zradca, priateľ Bonnie a Clydea, sa volal Henry Methvin.
Bolo dvadsiateho druhého mája 1934. Celá partia dostala chuť na sendvič. Bonnie a Clyde zostali sedieť v aute, Methvin sa ponúkol, že skočí sendviče kúpiť. Keď vystúpil z auta, Clyde si v spätnom zrkadle všimol pribúdajúcich áut. Šliapol na plyn a auto čoskoro zmizlo v oblakoch prachu. Utekali k domu Methvinovho otca Iversona. Dvojica netušila, že aj Iverson Methvin je súčasťou pasce.
Iverson mal ako obchodník s drevom malý nákladiak. Z domu odišiel zavčas rána. Keď sa Bonnie a Clyde dostali na pol cesty, uvideli starého Iversona trápiaceho sa s autom. Clyde zastavil a pomohol auto naštartovať. O pár sto metrov ďalej však na dvojicu už čakal celý regiment policajtov na čele s Tedom Hintonom. Bol jediný, ktorý dvojicu poznal a mohol dať povel na streľbu tak, aby neprišiel o život niekto iný.
Clyde bol vraj mŕtvy skôr než jeho Bonnie. Tá sa snažila z auta vyskočiť a Clydovi pomôcť. O chvíľu vydýchla aj Bonnie. Auto vraj prederavilo vyše sto guliek. Ted Hinton neskôr vo svojej knihe Prepad opísal posledné minúty slávnej dvojice takto: "Videl som, ako Bonnie vypadla z dvier auta, krásna, mladá žena. Cítil som vôňu parfumu, zmiešanú so smradom pušného prachu."