SME

Úpadok cirkvi s viacerými pápežmi

Spory pápežov s kráľmi o právo vymenovať a riadiť duchovných vyústili začiatkom 14. storočia do otvoreného konfliktu medzi pápežom Bonifácom VIII. (1294 - 1303) a francúzskym kráľom Filipom IV. Pekným. Pápež bulou Clericic laicos vyhlásil, ...


Avignon bol pápežským sídlom.


FOTO - ARCHÍV


Spory pápežov s kráľmi o právo vymenovať a riadiť duchovných vyústili začiatkom 14. storočia do otvoreného konfliktu medzi pápežom Bonifácom VIII. (1294 - 1303) a francúzskym kráľom Filipom IV. Pekným. Pápež bulou Clericic laicos vyhlásil, že len on má právo riadiť duchovných a v roku 1303 Filipa exkomunikoval - ten nariadil Bonifáca zatknúť. Hoci už o niekoľko dní ho mešťania oslobodili, Bonifác o pár týždňov zomrel. Jeho nástupca Bonifác XI. bol v úrade len niekoľko mesiacov, údajne ho otrávili na príkaz francúzskeho dvora. Nasledujúcim pápežom sa stal Francúz Klement V. osobný priateľ Filipa IV., ktorý sa usídlil v juhofrancúzskom Avignone. Jeho érou sa začalo sedemdesiatročné obdobie, keď pápeži sídlili v Avignone a záviseli od francúzskych kráľov. Klement V. zomrel 20. apríla 1314, pred 690 rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Francúzi ovládli pápežov a v Európe to vyvolalo nespokojnosť. Veľkí myslitelia 14. storočia poukazovali na morálny a duchovný úpadok cirkvi, pretože avignonskí pápeži sa správali často viac ako obchodníci a finančníci než duchovní pastieri. Návrat pápežov do Ríma na stolec sv. Petra ako symbol obrody cirkvi žiadali veľkí svätí tej doby, napríklad švédska kráľovná sv. Brigita a svätá Katarína Sienská.

Na návrat pápežského dvora do Ríma sa odhodlal až pápež Gregor IX. v roku 1377, vzápätí po presune však zomrel. Jeho smrť spôsobila v cirkvi rozkol, známy aj ako Veľká schizma.

Konkláve v Ríme zvolilo za pápeža Urbana VI. Čoskoro sa objavili pochybnosti o právoplatnosti voľby, pretože v čase voľby boli v Ríme veľké ľudové nepokoje, ktoré ovplyvnili konkláve. Navyše Urban VI. sa ukázal byť nehodným pápežom. Bol namyslený, drsný, mal cholerickú povahu, viedol extravagantný život a čoskoro sa dostal do konfliktu s kardinálmi. Odmietol sa tiež vrátiť do Avignonu, čo si želala vplyvná časť kardinálov. Viacerí svoju voľbu oľutovali a pod ochranou viacerých významných panovníkov, ako bol francúzsky kráľ Karol V. zvolili v roku 1378 teda ďalšieho pápeža, Klementa VII., ktorý sa usadil v Avignone.

SkryťVypnúť reklamu

Cirkev mala naraz dve hlavy. Európa sa rozdelila. Kráľovstvá a kniežatstvá západnej Európy sa väčšinou priklonili ku Klementovi, naopak, nemecká ríša, stredné a severné Taliansko, Flámsko, Anglicko, Írsko, Uhorsko, Poľsko sa pridali k Urbanovi. Ten zorganizoval proti Klementovi neúspešnú križiacku výpravu. Jeho nástupca v Ríme Bonifác IX. Klementa exkomunikoval, on mu to vzápätí vrátil.

Dvojpápežstvo pokračovalo takmer 40 rokov. Pápeži mali vlastný dvor, vymenovali kardinálov, viedli nákladný život vrátane vojenských výprav a nárokovali si príjmy z cirkevných daní a majetkov. Príjmy oboch sa zmenšili, a tak si neváhali prilepšovať predávaním odpustkov. Do cirkevných úradov pápeži vyberali príbuzných. V cirkvi sa šírila nespokojnosť so situáciou a volanie po reforme, ktorá by priniesla jednotu a obnovenie v duchu evanjelia.

SkryťVypnúť reklamu

Veriaci boli zmätení - ktorý z dvoch je pravý pápež? Rozdelení boli nielen panovníci, duchovní, ale aj svätí a teológovia, otázku riešili cirkevné snemy.

Situáciu mal vyriešiť cirkevný koncil v Pise v roku 1409, kde sa zišli kardináli oboch kúrií - rímskej aj avignonskej. Koncil vyhlásil oboch pápežov za zosadených a kardináli zvolili nového, Alexandra V. Ani jeden z dovtedajších pápežov sa však nevzdal. Cirkev tak mala už troch pápežov. Každý mal politickú podporu niektorého vládcu a prepukali ozbrojené konflikty.

Schizmu ukončil až ekumenický cirkevný koncil v Kostnici (1414 - 1418), kde sa zišli duchovní z celej Európy. Riadili sa zásadou, že rozhodnutia koncilu sú najvyššou autoritou v cirkvi, ktorej sa musí podriadiť aj pápež. Koncil potom zosadil všetkých troch pápežov a v roku 1418 zvolil nového Martina V. Ten sa v roku 1420 usadil v Ríme.

SkryťVypnúť reklamu

Pápežská schizma oslabila autoritu pápežského úradu. Spoločnosť navyše trpela ďalšími veľkými konfliktami, ako storočná anglicko-francúzska vojna, neúspech križiackych výprav, turecké nebezpečenstvo a túžila po obnove duchovného života a pomerov cirkvi. V tejto atmosfére vznikli diela kazateľov ako boli v Anglicku John Vycliff a neskôr v Čechách Jan Hus. Na ich učenie o storočie nadviazal Martin Luther a ostatní kazatelia reformácie, ktorá znamenala definitívny rozpad jednoty západnej cirkvi.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 647
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 366
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 4 550
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 4 173
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 602
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 219
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 181
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 1 882
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Historičky rekonštruujú takmer zabudnuté príbehy.


a 2 ďalší 3

Najnovšia kniha o vojnovom slovenskom štáte odhaľuje fungovanie slovenského štátu na regionálnej úrovni.


a 2 ďalší 1

Záver vojny postavil pred mnohých životnú skúšku


1

Oslobodenie Poľska sovietskymi vojskami prinieslo jeho opätovné ujarmenie


Marcin Markowicz a 1 ďalší 1
SkryťZatvoriť reklamu