SME

Väzenie pre dlžníkov

Londýnske väzenie pre dlžníkov preslávil Charles Dickens. Sám tam strávil kus detstva. Jeho otca totiž stihol osud mnohých odvážnych anglických dedinčanov, ktorí sa presťahovali do Londýna a skrachovali. Princíp bol jednoduchý: zadlžený ...

Britské väzenia pre dlžníkov sa zmenili na turistické atrakcie. FOTO - ARCHÍV

Londýnske väzenie pre dlžníkov preslávil Charles Dickens. Sám tam strávil kus detstva. Jeho otca totiž stihol osud mnohých odvážnych anglických dedinčanov, ktorí sa presťahovali do Londýna a skrachovali. Princíp bol jednoduchý: zadlžený nešťastník sa musel do väzenia presťahovať aj s celou rodinou a tam pracoval, až kým svoj dlh nevyplatil. Za múrmi väzenia si dlžníci utvárali vlastný svet aj pravidlá. Vznikali rodiny, slávili sa svadby a pohreby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Väzni neboli vrahovia či vreckári ako v iných väzeniach, ale skrachované existencie spolu s inteligentnými obchodníkmi, ktorým sa jednoducho nepodaril ťah. Londýnske väzenie pre dlžníkov zatvorili 2. apríla 1884, práve pred 120 rokmi.

Londýn 19. storočia bol mestom protikladov. V bezprostrednej blízkosti sídel mešťanov sa rozlievali najchudobnejšie štvrte krajiny. V hmle a smrade londýnskych ulíc sa vedľa seba prechádzali šľachtici, členovia Picwickovko klubu v cylindroch a bielych pančuchách aj žobráci spod mosta. Podvodníci po večeroch popíjali s členmi kráľovskej akadémie.

Za múrmi väzenia pre dlžníkov si väzni vytvorili zmenšeninu sveta tam vonku. Existovalo lepšie ubytovanie s nájomným aj horšie pre chudobných. Tí, čo zaplatili, sa mohli presťahovať do vzdialenosti tri míle od väzenského múru.

SkryťVypnúť reklamu

Dlžníci sa delili na urodzených z budovy Marshalsea, mešťanov z pobočky Queens Bench a žobrákov z väzenskej budovy na Fleet Street. Na ulici Whitte - Cross si odrábali dlh tí, čo dlhovali štátu alebo mestu.

K dispozícii bola verejná kuchyňa aj námestie, kam zvonka prichádzali trhovníci a predávali rodinám väzňov hydinu, zeleninu a látky. Za prenájom stánkov platili šiling - rovno do vrecka správcu väzenia.

Väzenie pre dlžníkov historici opisujú ako inštitúciu - samorast, po ktorej zostali len chaotické kroniky a neporiadne účtovné knihy. Bolo to ideálne miesto na zbohatnutie. Väzni boli zdrojom príjmov a post správcu sa kupoval - za peniaze do jeho vrecka si väzni mohli kúpiť súkromie, tabak a brandy, klobúk pre manželku či občasné nočné vychádzky.

SkryťVypnúť reklamu

Chudobnejší väzni bývali v blokoch ôsmich domov, každý s 56 izbami. V každej boli ubytovaní 2 - 3 väzni aj s rodinami. Keď vypršal trest, čakal napraveného dlžníka posledný pozdrav od správcu: poplatok za prepustenie. Ak naň neostalo, odpracoval si nešťastník ešte zopár týždňov zadarmo.

Nad správcami väzenia visela hrozba. Počas vlády kráľovnej Viktórie sa Londýnom tradovali strašidelné historky o tom, ako v roku 1780 päťdesiattisícová londýnska luza niekoľko dní rabovala mesto. Hlavnými terčami lynčovania boli zamestnanci väzníc.

Dlžníci si však žili oveľa lepšie ako stovky ich súčasníkov, ktorí uviazli v inom produkte viktoriánskych čias - v takzvaných "pracovných domoch pre chudobných". Kráľovná nariadila vytvoriť inštitúcie, kde by chudobní dostali prácu a pomoc. Čoskoro po celom Anglicku a Londýne začali vznikať domy, kde museli pracovať ľudia z ulice, zbavení dôstojnosti a bez možnosti úniku.

SkryťVypnúť reklamu

Londýnske väzenie pre dlžníkov malo ešte jednu významnú spoločenskú funkciu: bolo to miesto, kde sa dal hladko a za rozumnú sumu zariadiť tajný sobáš. Nevesta s bruškom nebola žiadny problém. V roku 1740 sa vo väzení na Fleet Street údajne sobášila polovica Londýna (vraj viac ako 6500 párov). Tajné svadby v dlžníckom väzení síce v Anglicku neboli zákonom zakázané, ale spôsobili také spoločenské hrmavice, že ich kráľovský úrad nakoniec zakázal.

Podľa niektorých športových historikov vďačíme väzeniu pre dlžníkov aj za vznik squashu. Hra, ktorú podľa nich vymysleli unudení Briti v úzkych izbiciach londýnskeho väzenia pre dlžníkov, sa pôvodne pod menom "rackets" v nasledujúcom storočí rozšírila do Ameriky, Európy, Indie aj britských kolónií.

SkryťVypnúť reklamu

V 60. rokoch 19. storočia väzenia pre dlžníkov začali ako neefektívne inštitúcie upadať. V roku 1884 posledné londýnske väzenie pre dlžníkov zatvorili. Kráľovná Viktória ho prežila o šestnásť rokov.

Autor: Zuzana V. Očenášová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 773
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 657
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 414
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 299
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 145
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 809
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 492
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 409
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vznik Ukrajinskej SSR a úloha ukrajinského národného komunizmu.


Anastasiia Luzhanytsia a 1 ďalší

Nedávno uplynulo šesťdesiat rokov od atentátu na predstaviteľa černošského odporu v USA.


a 1 ďalší

Dejiny s Dominikou Bakošovou Kleinovou.


a 1 ďalší 3

Štvornásobný prezident F. D. Roosevelt viedol USA v mimoriadne ťažkých časoch.


Martin Posch a 1 ďalší 15
SkryťZatvoriť reklamu