SME

Protektorát Čechy a Morava

Česko-Slovensko vzniklo po prvej svetovej vojne ako výsledok boja česko-slovenských légií a domáceho odboja a ako dôsledok porážky Nemecka a Rakúsko-Uhorska. Nacistické Nemecko však nikdy neuznalo ani porážku cisárskeho Nemecka, ani nové krajiny, ktoré .

Česko-Slovensko vzniklo po prvej svetovej vojne ako výsledok boja česko-slovenských légií a domáceho odboja a ako dôsledok porážky Nemecka a Rakúsko-Uhorska. Nacistické Nemecko však nikdy neuznalo ani porážku cisárskeho Nemecka, ani nové krajiny, ktoré po nej vznikli. Postupne a systematicky ich likvidovalo. Jeho prvým cieľom sa stalo práve Česko-Slovensko. Posledným bodom uskutočneného plánu zániku prvej spoločnej republiky Čechov a Slovákov bolo vyhlásenie Protektorátu Čiech a Moravy 16. marca 1939 v Prahe - stalo sa tak pred 75 rokmi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Výnos o zriadení protektorátu osobne vydal Adolf Hitler, čo ukazuje, ako mu na likvidácii Česko-Slovenska záležalo. Na pražských Hradčanoch zaviala nacistická zástava, Čechy a Morava sa stali oficiálne súčasťou Veľkonemeckej ríše.

Prezident Edvard Beneš v emigrácii v ten istý deň protestoval proti vojenskému obsadeniu Čiech a Moravy v telegramoch americkému prezidentovi, anglickému a francúzskemu premiérovi, ruskému ministrovi zahraničných vecí a Spoločnosti národov. Všetky spomenuté krajiny okrem neutrálnych USA poslali Nemecku protestné nóty proti okupácii. Protesty však boli len formálne.

Civilnou správou protektorátu poverila ríša vodcu sudetských Nemcov Konrada Henleina, 18. marca už Hitler vymenoval ríšskeho protektora pre Čechy a Moravu Karla von Neuratha a jeho zástupcu Karla Hermanna Franka.

SkryťVypnúť reklamu

Protektorálnu zmluvu, ktorú podpísala česká protektorátna vláda na čele s Rudolfom Beranom, Nemci odkopírovali z francúzsko-tuniskej zmluvy z roku 1881. V niektorých častiach Čechy a Moravu zmluva dostávala do ešte hlbšej závislosti ako jej vzor.

Hoci české orgány - prezident a vláda - formálne zostali, stali sa len administrátormi, bez akéhokoľvek vplyvu na chod krajiny. Úradným jazykom Čiech a Moravy sa stala nemčina a už 18. marca 1939 všetky strategické podniky dostali dôverníka - teda núteného správcu, ktorý o podniku rozhodoval.

Okupačnú správu Nemecko budovalo postupne a jej konečným cieľom bola snaha o "konečné riešenie" českej otázky. Nacistická okupácia mala vyvrcholiť "germanizáciou priestoru a ľudí", čo znamenalo etnickú, a teda z väčšej časti fyzickú likvidáciu českého národa.

SkryťVypnúť reklamu

Úsilie o intelektuálnu likvidáciu národa sa prejavilo už po vysokoškolských nepokojoch 28. októbra. Zastrelenie študenta Jana Opletala a demonštrácia na jeho pohrebe dali okupantom zámienku zavrieť všetky vysoké školy a českí študenti stratili právo vzdelávať sa. Ostatné obyvateľstvo bolo nútené k pasívnej rezistencii, lebo okupačná armáda už 15. marca 1939 po súhlase prezidenta Emila Háchu územie budúceho protektorátu obsadila. Háchov podpis mal pred svetom ukázať zdanie legitímnosti okupácie. Okupačný režim sa opieral o podporu časti obyvateľstva, ktorá bola ochotná s ním spolupracovať.

Háchovi prívrženci dodnes tvrdia, že prezident sa zdráhal podpísať súhlas s vojenským obsadením krajiny a že ho Nemci vystavili psychickému tlaku. Je otázka, či by jeho abdikácia Čechám a Morave pomohla.

SkryťVypnúť reklamu

Česko-Slovensko zaniklo de facto aj vznikom slovenského štátu, ktorý predchádzal okupácii a vyhláseniu protektorátu. Postup pri vzniku Slovenskej republiky bol podobný - pozvanie Jozefa Tisu do Berlína, žiadosť o vyhlásenie samostatnosti, hoci aj Tiso sa 13. marca zdráhal a žiadal Háchu, aby zvolal slovenský snem. 14. marca Tiso podal snemu správu a ten vznik Slovenskej republiky odhlasoval.

Taktika rozkrájania Česko-Slovenska vyšla Hitlerovi presne, ako si ju naplánoval. Od Mníchovskej dohody mu v nej vlastne nič nebránilo. Otázky, čo by sa stalo, keby západné mocnosti Hitlerovu hru neprijali, je dnes naozaj ťažké riešiť. Politika, ktorú hlásal Richard Chamberlain, a to "zachrániť mier za každú cenu", viedla k zániku Česko-Slovenska a posilneniu moci nacistického Nemecka. Mier však nezachránila.

SkryťVypnúť reklamu

Odpoveďou na politiku ustupovania bola druhá svetová vojna. Od tej prvej, po ktorej vzniklo Česko-Slovensko, uplynulo necelých 21 rokov. Mladá republika mala veľké problémy, ale bola aj ostrovom demokracie, keď v okolí zúril nacizmus, a nerozložila sa preto, že by jej občania podľahli nacistickému vábeniu. Zanikla po zásahu hrubej sily z vonku a po strate spoločenstva priateľov, ktorí ju darovali Hitlerovi.

Československo: Sto rokov

Dobrovoľníčenie v spolupráci s Bratislavským regionálnym ochranárskym združením (BROZ).

Swiss Re na Slovensku podporuje nielen manuálne ale aj expertné dobrovoľníctvo.


Súvisiace témy: Encyklopédia - udalosti
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  2. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  3. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  4. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  5. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory
  6. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  7. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  8. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  1. Dajte zabrať vášmu mozgu, preverí ho Tréning pamäti
  2. Dubaj: Viac než letovisko – priestor pre život a investície
  3. Ako zvládnuť krádež či stratu dokladov na dovolenke bez stresu
  4. Prečo les potrebuje aj výrub, nie len ochranu
  5. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  6. Letná háčkovaná móda a kúsok mora u vás doma
  7. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie
  8. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory
  1. Expert varuje: Takto vás podvodníci oberú o všetky úspory 12 965
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 6 953
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 4 467
  4. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku? 3 323
  5. Firmy otvorene o tom, kam AI pustia a kam už nie 2 746
  6. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 2 566
  7. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 1 897
  8. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 1 568
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Bol ideálom barokového aristokrata.


a 1 ďalší

Zrúcanina má symbolický význam.


a 1 ďalší

Eugen Savojský sa vracia do slovenských dejín


1

Bol deň pamiatky obetí režimu.


a 1 ďalší 1
SkryťZatvoriť reklamu