SME

Barbie

Barbie je vzorom. Chudá, milá, nestarnúca, sexy a pritom nevinná, sterilná, krotká, s ohybnými kolenami - také túžia byť tisícky žien, ktoré kedysi dostali Barbie pod stromček a zašepkali: "Keď budem veľká..." Ženy a muži z vedenia firmy Mattel zrejme ..

Barbie je vzorom. Chudá, milá, nestarnúca, sexy a pritom nevinná, sterilná, krotká, s ohybnými kolenami - také túžia byť tisícky žien, ktoré kedysi dostali Barbie pod stromček a zašepkali: "Keď budem veľká..." Ženy a muži z vedenia firmy Mattel zrejme nie sú chudí, krotkí ani sterilní. Sú miliardármi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na svete sa predá každú minútu niekoľko bábik Barbie. Do detských mozgov sa vrýva pravidlo: dôležitejšie než to, čo cítiš, je to, ako vyzeráš. Kráľovná amerického hračkárskeho priemyslu a predpubertálnych dievčat na celej zemeguli sa prvýkrát predstavila svetu 9. marca 1959, práve pred 45 rokmi. Začal sa zlatý vek dietológov a anorexie.

SkryťVypnúť reklamu

Hviezdu s vôňou plastu a bojovne vystrčenými prsami prvý raz ukázali na veľtrhu hračiek v New Yorku. Mala otáčavú hlavu a hľadela šibalsky do boku. K dispozícii mala svadobné šaty, model "krásavica z plantáže" a pásikavé plavky. Dve tretiny bábik - modeliek boli blondínky.

Na mládenca čakala rok - v roku 1960 vyskočil veselý športovec Ken. Nasledovala Miss Barbie so zatváracími očami a ohýbateľnými kolenami a lakťami. Ohybnosť využila pri nastupovaní do kozmickej lode, Barbie - kozmonautka letela do kozmu o pár rokov skôr ako Valentina Tereškovová.

Revolúcia občianskych práv "blondínku z plantáže" nezmietla - naopak, firma Mattel v okamihu s úspechom predstavila trhu čiernu Christie.

V rámci svetových hnutí za slobodu prejavu sa Barbie naučila hovoriť. Škoda len, že namiesto divokých historiek, aké iste zažila vo svojom rodisku na Fordovej pásovej výrobnej linke, sa po stlačení gombíka obmedzila len na dve vety: "Mám dnes rande!" a "Milujem byť modelkou!"

SkryťVypnúť reklamu

Začiatkom roka 1968 Barbie osamela - z pultov zmizol jej milý Ken. Mnohí barbieológovia sa domnievajú, že ho povolali do Vietnamu. Vrátil sa už v roku 1969, s nafúknutými svalmi a ohybnými kolenami, píše barbieológ Brian Zumhagen.

Sedemdesiate roky Barbie prežila ako najlepšie vycvičená špiónka - z hipisáčky bola odrazu olympijskou hviezdou, korčuliarkou z mestského parku, lekárkou, baletkou, letuškou a napokon, na oslavy dvestého výročia založenia Spojených štátov v roku 1976, aj cestovateľkou časom. Exemplár Barbie totiž slávnostne uzavreli do "časovej" kapsuly, ktorá má byť otvorená v roku 2076 - to aby si tristoročná Amerika vedela predstaviť, čím žilo 20. storočie.

Barbie z osemdesiatych rokov konkurovala Valnému zhromaždeniu OSN: na trhy prišla orientálka, hispánka, Talianka, Peržanka aj zvláštna Barbie so značkou Royal U.K.

SkryťVypnúť reklamu

Po krátkej nešťastnej epizóde "kovbojskej dievky" nastúpila "dáma". V dielňach Yves St. Laurent, Pierre Cardin, Jean-Paul Gaultier, a Christian Dior sa začali šiť modely z niekoľkocentimetrových kúskov látky. Koncom 80. rokov tiahla unavená Barbie za Madonou na koncertné turné Like a Virgin, neskôr sa rapujúc prezliekla do americkej armádnej uniformy. V 90. rokoch sa v hrobe obrátili indiánski náčelníci - na regáloch hračkárstiev sedela plastiková Rybana.

Barbie sa napriek prostému výrazu tváre dostala aj do debát akademikov - naučila sa po stlačení gombíka zašveholiť vetu: "Matematika je ťažká" - a spôsobila celonárodnú debatu o postavení dievčat v amerických školách.

Koniec 90. rokov bol divoký - jazda na Harley-Davidsone, tetovačky, krúžky v nose. A to všetko bola len príprava na triumfálny rok 2000, v ktorom sa Barbie rozhodla ohroziť bushovskú dynastiu a s veľkou pompou vyhlásila kandidatúru za prezidenta Spojených štátov. Volebné heslá zneli - rovnosť, svetový mier, láska k zvieratám, vzdelanie a životné prostredie. O pár mesiacov z dielní Mattela už tíško vycupitala Barbie so zahalenou tvárou, zápästiami aj členkami.

SkryťVypnúť reklamu

"Je pozoruhodné, že v ére počítačových hier a politickej korektnosti je v hračkárskom priemysle na vrchole rebríčka stále anatomicky nepravdepodobná bábika vymyslená v 50. rokoch," povzdychol si v roku 1994 komentátor týždenníka Economist.

Na fenoméne Barbie sa doteraz nezhodli ani feministické organizácie. Kým niektoré vnímajú bábiku ako príklad protiženského teroru, iné ju velebia ako symbol emancipácie a nezávislosti ženskej populácie. Všetko v súlade s geniálnym marketingovým plánom firmy Mattel.

Autor: Zuzana V. Očenášová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Slováci oddnes nakupujú exotiku s BUBO za 50%. 8 760
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 7 901
  3. Pravda o 50 % zľavách BUBO? Koľko ich vlastne je? 6 399
  4. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 5 466
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 997
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 765
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 556
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 425
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ukrajinské ikony národnej dôstojnosti: Taras Ševčenko, Lesia Ukrajinka a Ivan Franko.


Vira Berkovets a 1 ďalší

Tiso udelil výnimky len tým Židom, ktorí boli pre štát finančne zaujímaví.


a 2 ďalší 1

27. januára 1945 bol oslobodený koncentračný tábor v Osvienčime.


Katarína Mešková Hradská a 1 ďalší 6

Najhoršie zločiny sa páchali v mene civilizácie, pokroku a humanity.


a 2 ďalší 2
SkryťZatvoriť reklamu