
Máloktorý z amerických prezidentov mal takú smolu v politike ako Herbert Hoover. Do úradu prišiel ako záchranca tisícok Číňanov, Belgičanov a Rusov pred hladom. Do bezpečia dokázal dostať vyše stotisíc Američanov utekajúcich z Francúzska pred nemeckou okupáciou. Ako prvý vymýšľal humanitárne programy a mnohé dodnes fungujú. Ale nevyšlo mu to v domácej politike. Odmietol uveriť, že k newyorskej burze sa plazí historický finančný krach. Do úradu nastúpil štvrtého marca 1929, pred 75 rokmi.
Možno, keby sa držal remesla - skončil banské inžinierstvo a patril medzi najlepších odborníkov - ušetril by si veľké, prezidentské sklamanie. No výnimočne aktívny muž, ktorý chcel slúžiť iným, videl svoje miesto v politike. Mal organizačné predpoklady a jeho vstup do politiky sprevádzali nevšedné a dobre zmedializované akcie. Amerika ho už dobre poznala, keď vstupoval do politiky.
Narodil sa v štáte Iowa v roku 1874. Odtiaľ pochádzala aj jeho celoživotná láska Lou Henryová. Spolu študovali a Lou sa stala prvou americkou geologičkou. Dostala ponuku na prácu v Austrálii. Zobrali sa s Herbertom a odcestovali. Mladý banský inižinier v Austrálii začal podnikať. Za štyri roky sa stali Hooverovci milionármi.
Ponuky na prácu sa hrnuli. Lou si vybrala Čínu, manžel ju nasledoval a zbohatli ešte viac. Herbert bol šéfom banskej spoločnosti. V roku 1900 už boli čínski nacionalisti pri sile a vypuklo boxerské povstanie. Manželia uviazli v meste Tientsin. Lou v nemocnici ošetrovala ranených, Herbert riadil stavanie barikád a raz zachraňoval život čínskeho dieťaťa v zbombardovanom dome.
Prvá svetová vojna Hooverovcov zastihla v Lodnýne. Keď Nemci vyhlásili vojnu Francúzsku, americký generálny konzul v Londýne požiadal Hoovera o pomoc pre 120-tisíc Američanov žijúcich vo Francúzsku. Bolo ich treba dostať späť do Ameriky. Hoover tento zázrak zorganizoval.
Keď Nemci obsadili Belgicko, nastal hlad. Hoover zorganizoval potravinovú pomoc a veľa sa o ňom písalo. Prezident Wilson ho vymenoval za predsedu vládnej komisie pre zásobovanie potravinami. Po mierovej zmluve znepriatelených krajín sa stal predsedom Americkej vládnej pomoci, ktorá organizovala zásielky potravín pre hladujúcu Európu. Hoover pomohol aj Rusku. Kritici požadovali, aby Kongres vyšetril, či tak nepodporuje boľševickú revolúciu. Hoover odpovedal: "Dvadsať miliónov ľudí hladuje. Nezáleží na ich politike. Musíme ich nakŕmiť!"
Stal sa ministrom obchodu vo vláde prezidentov Hardinga a Coolidga. Neskorší prezident Franklin D. Roosevelt si v roku 1920 zapísal do denníka: "Je to zázračný muž. Želal by som si, aby sme ho raz urobili prezidentom." V lete 1927 Hoover o prezidentskej kandidatúre začal vážne premýšľať. Bol republikánom rovnako ako prezident Calvin Coolidge, ktorému sa nedarilo a oznámil, že už nebude kandidovať. Prišiel čas Hoovera.
Jeho suverénne víťazstvo sa prirovnáva k víťazstvu prvého amerického prezidenta Georgea Washingtona. V inauguračnej reči v roku 1929 vyhlásil: "Nebojím sa budúcnosti. Svieti jasným svetlom nádeje. Máme možnosti, aby sme prvýkrát v histórii odstránili v Amerike chudobu."
Podnikanie podľa neho stálo na pevných základoch, vďaka jeho politike sa vzmáhali farmári a takmer všetkým rástli príjmy. Politický komentátor Arthur Krock písal takto." Vstupuje do Bieleho domu za nevídanej eufórie, keď takmer všetci veríme, že prosperita je faktom. Dve autá v garáži. Dve sliepky v kuríne!"
Hoover nezachytil náznaky budúcej tragédie. Krachovalo stále viac firiem, farmári predávali farmy za babku. Darilo sa len špekulantom na Wall Street, ktorí niekoľko mesiacov vytvárali ilúziu, že Amerika sa prebúdza do nového veľkého sna.
Čierny utorok 29. októbra 1929 na newyorskej burze zapôsobil ako naozajstný šok. Odohral sa len pár mesiacov po Hooverovom nástupe. Podľa opozície však mal tragédii zabrániť. Hoover nechcel uveriť, že sa Amerika dostala do krachu. Potom už zapojil svoju energiu, aby dostal krajinu z najhoršieho, ale jeho meno sa dodnes spája s najťažším kolapsom Ameriky. Skôr sa stal obeťou finančných špekulantov. Do Bieleho domu po ňom prišiel demokrat Franklin D. Roosevelt s programom očisty spoločnosti. Herberta Hoovera však ďalší prezidenti použili - Truman aj Eisenhower.
Dožil sa deväťdesiatich rokov a zomrel v roku 1964. Leží v rodnej dedine West Branch, vedľa manželky Lou. Ročne dedinu navštívi priemerne pol milióna turistov.