„Bola to pozoruhodná rodina, ktorá dokázala realizovať štyri ťažké a často nezlučiteľné veci: prísť rýchlo a poctivo k veľkému bohatstvu, rozptýliť sa do mnohých krajín a pritom si udržať dôveru mnohých vlád, dosahovať stále obrovské zisky bez toho, aby to vyvolalo všeobecné nepriateľstvo a zostať Židmi podľa zákona a väčšinou aj srdca. Žiadni Židia nezarábali viac peňazí a neutrácali ich neviazanejšie bez toho, aby im to ubralo na popularite," tak charakterizoval Rothschildovcov britský historik Paul Johnson. Do najvyššej spoločnosti sa dostali bez toho, aby sa od svojho židovstva „očistili" krstom, čo bol v 18. storočí revolučný čin. Zakladateľ klanu finančných géniov, štedrých filantropov a pôžitkárov, ale aj dobre informovaných hazardérov sa narodil pred 260 rokmi. Volal sa Mayer Amschel a mal sa stať rabínom.
Bystrý chlapec, syn zmenárnika a obchodníka so starými mincami začal chodiť do ješivy. Jeho rodičia boli hrdí: zázračné dieťa je v židovskej rodine nadovšetko. Keď však zomreli, chlapcovi príbuzní sa rozhodli, že uživiť ho môžu len peniaze. Poslali ho do učenia do slávneho bankového domu Oppenheimer v Hanoveri.
Chápal rýchlo a naučil sa všetky triky diskrétnych a úslužných lišiakov, čo požičiavali a radili mocným. Diskrétnosť a tajnostkárstvo sa stalo jedným z pilierov rothschildovského úspechu: ničili po sebe všetky dokumenty, závety, nebudovali si archív. Vždy hľadeli do budúcnosti. Usilovali sa o to, aby sa ich životy nedali zneužiť na antisemitizmus. To jediné sa im nepodarilo.
Len málo židovských bankárskych rodín bolo zdrojom toľkých konšpiratívnych teórií ako oni. Ľudia, čo veria Protokolom sionských mudrcov, sú schopní ich obviniť z organizácie Veľkej francúzskej revolúcie, vzniku komunistického hnutia či členstva vo všemožných tajných organizáciách.
Skúsený, ale chudobný finančník Mayer Amschel sa v roku 1764 vrátil do rodného Frankfurtu. Vtedy sa ešte volal Bauer, priezvisko si zmenil neskôr, podľa červeného štítu na jednom z domov patriacich rodine.
Rovnako ako otec si otvoril zmenáreň a numizmatický obchod. Bol húževnatý: nielen pre 17-ročnú krásavicu Gutele Schnaperovú, ktorú chcel získať, ale aj preto, aby unikol vojakom, čo ho každý deň čakali pred bránami geta. Kričali naňho: „Hej, Žid, splň si povinnosť." On si sňal klobúk a uklonil sa.
Gutele získal v roku 1770. Dala mu veľa detí - desať z nich prežilo. Päť synov postupne ovládlo financie v celej Európe. Karl sídlil v Neapole, Solomon vo Viedni, Jacob (James) v Paríži, Amschel v Berlíne a Nathan v Londýne. Tam majú hlavný stan dodnes, ich znakom je päť šípov.
Za rozmachom Rothschildovcov stojí biznis, ktorý mal zakladateľ rodu s hessenským kurfirstom Wiliamom. Wiliam sa živil najímaním svojich vojakov na žold v rozličných vojnách. Od Rothschilda najprv kúpil vzácne mince. Neskôr sa Rothschild stal jeho finančným poradcom.
Wiliam mu zrejme dôveroval. Rotschild mu požičiaval, investoval jeho peniaze, zháňal informácie. Prilepšil sebe, kurfirstovi a posielal synov do európskych metropolí, aby rozširovali rodinný podnik. Hlavne v Anglicku sa nezaoberali len peniazmi, ale začali podnikať aj v textile.
Ich špecialitou bola preprava zlatých prútov. Vedeli ich zohnať a vzhľadom na svoje kontakty rýchlo a diskrétne doručiť na miesto určenia.
Ich schopnosť zohnať obrovskú hotovosť do niekoľkých hodín bola neprekonateľná. Potreba hotovosti rástla hlavne počas vojen. Rothschildovci to pochopili a napoleonské vojny boli pre nich terno. Kritici však o ich peniazoch hovorili, že sú poškvrnené krvou vojakov.
V tom čase už starý Rothschild veľmi neobchodoval, len dozeral na svojich synov. Kurfirstovi však pomáhal naďalej - počas okupácie mesta Napoleonovou armádou u seba držal jeho archívy. Kurfirst sa za to odmenil jeho synom - vymenoval ich do šľachtického stavu. Odvtedy sú Rothschildovci baróni s „de".
„Bol to milý starý pán s briadkou. Chodil po meste a radil chudobným, ako zbohatnúť, často im nechal vo vrecku peniaze. Raz mi na ceste zo synagógy požehnal. Verím, že mi pomohol k tomu, že napriek tomu, že som sa stal spisovateľom, nikdy som nemal prázdne vrecká," napísal o Rothschildovi Hienrich Heine.
Rothschild veľa svojich peňazí vložil do židovskej obce. Rok pred smrťou - v roku 1812 - sa mu lobovaním a za veľa peňazí podarilo presadiť, že frankfurtskí Židia dostali rovnaké občianske práva ako Nemci.
Jeho potomkovia pokračovali v tradícii. Aj štát Izrael vznikol za výdatnej pomoci rodiny z domu s červeným štítom.