SME

Budín a Pešť - Budapešť

Územie dnešného maďarského hlavného mesta je obývané od praveku. Budapešť, ako ju poznáme dnes, však vznikla až 17. novembra 1873, keď sa oficiálne zjednotili dovtedy samostatné kráľovské mestá Budín, Pešť a mestečko Starý Budín. V pondelok ...


FOTO - ARCHÍV


Územie dnešného maďarského hlavného mesta je obývané od praveku. Budapešť, ako ju poznáme dnes, však vznikla až 17. novembra 1873, keď sa oficiálne zjednotili dovtedy samostatné kráľovské mestá Budín, Pešť a mestečko Starý Budín. V pondelok to bude presne 130 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Budín, hlavné sídlo panovníkov stredovekého Uhorského kráľovstva, vznikol pri dôležitom brode cez rieku na mieste usadlosti z doby bronzovej. V dobách rímskej ríše vzniklo na mieste dnešného Starého Budína (Óbuda) rímske mesto Aquincum, sídlo provincie Pannonia. Rimania postavili aj prvý doložený vojenský tábor na náprotivnom brehu Dunaja a položili tak základ neskoršej Pešti.

SkryťVypnúť reklamu

Na strategicky výhodnom mieste vedľa ruín rímskeho mesta sa pravdepodobne nachádzalo sídlo hunského vodcu Attilu a rovnako sídlo Arpádovcov, ktorí stáli na čele maďarského kmeňového zväzu.

Starý Budín a Budín, od 13. storočia posilnené kamenným hradom, sa rýchlo stali centrom vznikajúceho Uhorska. Náprotivná Pešť (ktorej meno asi pochádza zo slovanského slova pec), bola už v 12. storočí prekvitajúcim mestečkom, ktoré obývali nemeckí obchodníci.

Rozvoj stredovekých miest prerušila turecká okupácia v roku 1541. Oslobodiť Budín spod tureckej vlády sa podarilo spojeným vojskám viacerých európskych krajín po trojmesačnom obliehaní až v roku 1686.

Napriek odchodu Turkov však Budín i Pešť na viac ako storočie nezískali späť svoj niekdajší význam. Centrom Uhorska a sídlom snemu bol v tom čase Prešporok, dnešná Bratislava.

SkryťVypnúť reklamu

Nový rozvoj vtedy ešte prevažne Nemcami obývaných miest prichádza spolu s oživením maďarského národného hnutia od 30. rokov 19. storočia. Vtedy vznikla aj myšlienka zjednotenia Budína a Pešti do jedného mesta. Začalo sa objavovať spojené meno Budapešť.

Pešť sa postupne stala obchodným centrom Uhorska a do Budína sa vrátili niektoré administratívne úrady. V oboch mestách sa začal stavebný ruch, bolo postavené Národné divadlo a začala sa výstavba prvého kamenného mosta cez Dunaj.

Najväčší rozvoj však Budín aj Pešť zažili až po rakúsko-uhorskom vyrovnaní v roku 1867. Maďarská politická elita potrebovala aj v medzinárodnom porovnaní dôstojné hlavné mesto, ktoré by zodpovedalo jej ambicióznym politickým, národnostným a ekonomickým cieľom.

Uhorská vláda preto začala tlačiť na vedenie Budína a Pešti, aby podnikli kroky vedúce k zjednoteniu. Oficiálne spojenie oboch miest tvoriacich jeden organický celok rozdelený Dunajom však nebolo také jednoduché, ako by sa zdalo na prvý pohľad. Konzervatívnejší Budín sa bál prevahy dynamickejšej Pešti, tá naopak nebola celkom nadšená myšlienkou spojenia s chudobnejším Budínom. Obe mestá so zjednotením súhlasili, predstavovali si ho však niekedy vo vzdialenejšej budúcnosti. Uhorská vláda a parlament, ktorý opäť sídlil v Budíne, sa preto rozhodli postaviť mestá pred hotovú vec. Parlament v roku 1872 odhlasoval zákon o zjednotenej Budapešti.

SkryťVypnúť reklamu

Na jeho základe vypísali voľby už do jednotnej mestskej rady. Sedemnásteho novembra 1873 zjednotená budapeštianska radnica oficiálne prevzala kompetencie zanikajúcich radníc bývalých miest a vznik Budapešti tým bol zavŕšený.

Nová Budapešť bola potom až do konca storočia najrýchlejšie sa rozvíjajúcim mestom Európy. V roku 1827 mali Budín, Pešť a Starý Budín dohromady 94 000 obyvateľov. V roku 1896 už 617 856, na začiatku ďalšieho storočia bola Budapešť ôsmym najväčším mestom Európy.

Mesto opanovala stavebná horúčka, ktorá vytvorila dodnes pretrvávajúci obraz budapeštianskeho centra. Vznikli známe bulváre, okruhy, továrne a robotnícke štvrte. Výstavba a rozvoj priemyslu priťahovali do Budapešti obrovské množstvo ľudí z celého Uhorska i spoza hraníc. Pre rozkvet budapeštianskych tovární bol napríklad rozhodujúci príchod tisícov kvalifikovaných rakúskych a českých robotníkov, ktorých sem pritiahli platy, ktoré boli v tom čase najvyššie v celej monarchii.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1887 začala v Pešti jazdiť prvá električka, v roku 1895 metro, ktoré bolo po londýnskom druhé v Európe. Začala sa stavba najznámejšej budovy mesta, neogotického parlamentu.

Rozvoj mesta v rokoch pred prvou svetovou vojnou postupne ustával a po rozpade Uhorska sa Budapešť naraz stala predimenzovaným hlavným mestom radikálne zmenšeného Maďarska. To do určitej miery platí dodnes.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 365
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 063
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 097
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 918
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 912
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 623
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 503
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prvým poslankyniam sa nepodarila presadiť ani jedna zmena zákona.


a 2 ďalší

Ukrajinské ikony národnej dôstojnosti: Taras Ševčenko, Lesia Ukrajinka a Ivan Franko.


Vira Berkovets a 1 ďalší

Tiso udelil výnimky len tým Židom, ktorí boli pre štát finančne zaujímaví.


a 2 ďalší 1

27. januára 1945 bol oslobodený koncentračný tábor v Osvienčime.


Katarína Mešková Hradská a 1 ďalší 6
SkryťZatvoriť reklamu