SME

Washingtonská deklarácia

Českí a slovenskí vzdelanci koncom 19. storočia diskutovali o možnostiach spolupráce a z času na čas zabŕdli i do vtedy ešte neprebádanej témy spoločného súžitia. Plány na spoločný štát však boli až do začiatku 20. storočia veľmi nesmelé a objavovali ...


Hlavný autor deklarácie T. G. Masaryk.


FOTO - ČTK


Českí a slovenskí vzdelanci koncom 19. storočia diskutovali o možnostiach spolupráce a z času na čas zabŕdli i do vtedy ešte neprebádanej témy spoločného súžitia. Plány na spoločný štát však boli až do začiatku 20. storočia veľmi nesmelé a objavovali sa len okrajovo. Oba národy boli súčasťou mnohonárodnostnej monarchie a cisársky dvor sa len s ťažkým srdcom vzdával akýchkoľvek právomocí. Počas 1. svetovej vojny však dostala táto myšlienka reálnu podobu. Jednou z nich je i Washingtonská deklarácia, ktorá sa stala jedným zo zásadných dokumentov na ceste k Československu. Od jej vzniku 18. októbra 1918 zajtra uplynie 85 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Idea spojenia oboch národov sa za dverami vojnového frontu objavila už niekoľkokrát predtým. Dohody medzi zahraničnými Slovákmi a Čechmi v podobe Clevelandskej či Pittsburskej dohody, alebo vyhlásenie českých poslancov v ríšskom sneme pod menom Trojkráľová deklarácia - v nich všetkých sa objavuje požiadavka prepojenia susedských národov. Až vo Washingtonskej deklarácii má však toto spojenie nielen konkrétnu podobu no, čo je dôležitejšie, nestojí na hlinených nohách prianí, ale má za sebou skutočnú podporu svetových veľmocí.

V lete 1918 sa situácia Nemecka a Rakúsko-Uhorska, teda krajín, ktoré rozpútali 1. svetovú vojnu, ukázala ako bezvýchodisková. Hlavne pre slabšieho z tejto dvojice to malo katastrofálne dôsledky. Národy ríše sa začali organizovať a otvorene požadovali odtrhnutie od viedenského dvora. Bezradnej vláde neostávalo nič iné, len sa ešte v poslednej chvíli pokúsiť ríšu zachrániť. Záchranným kolesom mal byť manifest cisára Karola I., ktorý ponúkal pretvorenie monarchie na federáciu národných štátov. Tie už neprejavili záujem.

SkryťVypnúť reklamu

Rakúsko-Uhorsko už - samozrejme okrem cisárskeho dvora - nikto nepotreboval. Dokonca ani nemecké a maďarské obyvateľstvo. Prvé videlo svoju budúcnosť v pripojení k Nemecku, druhé v samostatnom uhorskom štáte. A napokon ani štáty Dohody.

Myšlienku rozbitia monarchie si najprv osvojilo Francúzsko a Veľká Británia, neskôr sa k nej pridali aj Američania. Už koncom júna totiž americký minister zahraničných vecí Robert Lansing oficiálne vyhlásil, že „vláda Spojených štátov stojí na stanovisku úplného oslobodenia všetkých vetví slovanského plemena spod nemeckej a rakúskej nadvlády“.

Československá národná rada, ktorá vznikla v Paríži zo zástupcov zahraničného odboja, preto už v tomto čase nemala problémy s uznaním západnými mocnosťami. Jej predseda Tomáš Garique Masaryk sa v septembri rozhodol, že ju pretvorí na dočasnú československú vládu. Ministrom zahraničných vecí sa stal jeho dlhoročný spolupracovník Edvard Beneš, ministrom vojny Slovák Milan Rastislav Štefánik.

SkryťVypnúť reklamu

Stále však chýbal zásadný dokument, ktorý by sumarizoval vládne požiadavky. Stala sa ním Washingtonská deklarácia.

Počas noci z 13. na 14. októbra vznikli v Masarykovej pracovni postupne tri verzie textu dokumentu. Hoci je datovaný v Paríži, ktorý bol oficiálnym sídlom kabinetu, Masaryk ho s pomocou svojich amerických spolupracovníkov zostavil vo Washingtone.

Deklarácia nezávislosti bola zamýšľaná pôvodne ako prvotná ústava (alebo jej preambula) nového československého štátu. Okrem iných sa v nej objavuje vyhlásenie, že nový štát bude republikou odvolávajúcou sa na ideu slobody a tradície americkej demokracie. Po vzniku Československa však nakoniec jej text do ústavy nezapracovali.

Napriek tomu sa deklarácia stala významným dokumentom, ktorý sa ako akési programové vyhlásenie novej vlády dostal 18. októbra do rúk americkej administratívy. Keďže tá ju bez väčších výhrad prijala, nasledujúci deň sa objavila i na stránkach amerických novín. Československo tak z medzinárodného hľadiska vzniklo skôr ako v skutočnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Ku „skutočnému“ vzniku nového štátu došlo až o niekoľko dní neskôr. Niektorí historici a právnici sa prú, či to bolo už 28. októbra vyhlásením Národného zhromaždenia v Prahe, alebo až o dva dni nato, keď sa k tejto myšlienke pripojili i slovenskí predstavitelia Martinskou deklaráciou.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 13 968
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 304
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 844
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 157
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 833
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 531
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 363
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 173
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Skôr než jeho architektov poznáme jeho ničiteľa Herostrasa


a 1 ďalší

Po Semiramidiných vysunutých záhradách pátrajú archeológovia dlhé desaťročia


a 1 ďalší

Nové objavy v egyptológii posúvajú naše poznanie


Martin Odler a 1 ďalší

Čo všetko stojí za gréckym zoznamom siedmich divov sveta?


a 1 ďalší 2
SkryťZatvoriť reklamu