SME

Verdi Giuseppe

Kolískou opery je Taliansko. Keď sa Giuseppe Verdi narodil, opera v jeho rodnej krajine mala za sebou už tristoročné dejiny. Skladateľ, ktorého diela zľudoveli ešte za jeho života a dodnes ich možno bez rizika diváckeho nezáujmu zaradiť ...


FOTO –ARCHÍV


Kolískou opery je Taliansko. Keď sa Giuseppe Verdi narodil, opera v jeho rodnej krajine mala za sebou už tristoročné dejiny. Skladateľ, ktorého diela zľudoveli ešte za jeho života a dodnes ich možno bez rizika diváckeho nezáujmu zaradiť do programu operných domov na celom svete, zavŕšil jej vývoj. Jeho cesta k uznaniu však bola vykúpená množstvom osobných tragédií a profesionálnych sklamaní. Od jeho narodenia zajtra uplynie 190 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Sama duša Talianska, ktorá žiari v kráse prírody tak jasne ako v dielach veľkých básnikov a veľkých maliarov, našla dnes hlas v mene Giuseppe Verdiho. Keď sa jeho hlas rozoznie, každý z nás je v hĺbke srdca dojatý tajomnou silou našej vlasti,“ rozplýval sa básnik Fogazzaro nad dielami svojho rodáka. Tieto slová by asi nikto nemohol použiť v prípade Richarda Wagnera, ktorý bol Verdiho generačným spolupútnikom. A nielen preto, že Wagner bol Nemec.

SkryťVypnúť reklamu

Kým Wagner bol revolucionárom túžiacim podrobiť si novátorskými operami publikum, Verdi jednoducho rozvíjal tvorbu Donizettiho, Rossiniho a Belliniho. Bol ľudovým skladateľom, závislým od potlesku a podpory svojho národa. O svojich krajanoch by sa nikdy nevyjadril, že sú ničomníci, ako to raz vyhlásil Wagner. Naopak, Verdi sa ako zapálený vlastenec aktívne zúčastňoval na boji za nezávislosť Talianska. Počiatočné písmená jeho priezviska sa stali symbolom zjednotenia pod vedením savojskej dynastie (Vittorio Emmanuele Re DItalia - Viktor Emanuel, kráľ Talianska) a slávny zbor Židov z opery Nabucco neoficiálnou hymnou vlastencov. Ak však bol kráľom, tak predovšetkým operných pódií.

Narodil sa 10. októbra 1913 v mestečku Roncole neďaleko Parmy. Prvé hudobné vlohy prejavil ako osemročný, a tak mu rodičia v bazáre kúpili spinet. Než sa stal slávnym, musel si vytrpieť veľa príkoria. V roku 1832 ho neprijali na milánske konzervatórium, preto pokračoval len v súkromných hodinách hudby. Do Milána sa však presťahoval a o sedem rokov tam debutovou operou Oberto dobyl slávnu La Scalu.

SkryťVypnúť reklamu

O mesiac nato mu zomrel syn a po pár mesiacoch tragicky zahynula aj manželka. Písal sa rok 1840 a mladý vdovec musel prehltnúť fatálny neúspech svojej druhej opery, ktorú po premiére stiahli z repertoáru. Zdrvený Verdi sa utiahol do súkromia a krízu sa pokúsil vyriešiť prácou. Je smutným paradoxom, že na diela autora, ktorý tvrdil: „Zabaviť sa? To je slovný zvrat, ktorý ma privádza do zúrivosti!“ dnes chodia mnohí diváci predovšetkým s týmto cieľom.

Verdi chcel svoju hudbu založiť na pravdivosti pocitov a vernosti ich melodického vyjadrenia. Touto serióznosťou sa najviac odlišuje od Rossiniho či Donizettiho. V jeho dielach všetko stojí na ľudskom hlase, nikdy nedovolil dominovať orchestru. Zaujímal ho predovšetkým človek - keď mu cenzúra v Maškarnom bále zakázala historický rámec deja, Verdi jednoducho spravil zo švédskeho kráľa bostonského guvernéra a podstate opery to vôbec neublížilo.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohé z jeho opier sú v istom zmysle konvenčné, ale vďaka úprimnosti a serióznosti, s akou ich koncipoval, prežili dodnes. Jeho najsilnejšou zbraňou bola výrazná melódia. Keby sa narodil v 20. storočí, stal by sa nepochybne úspešným autorom muzikálov. Musel by však naraziť na poriadneho libretistu, akým bol Arrigo Boito, s ktorým začal spolupracovať až v neskorom období. Väčšinou bojoval s rutinérskymi textami, ktoré mu neposkytli to, čo ako skladateľ najviac potreboval - dramaticky pravdivé a vášnivé situácie.

Jeho tvorba sa delí do troch období: v ranom (datuje sa do roku 1850) sa ešte úplne nevymanil spod cudzích vplyvov, v druhom napísal Rigoletta, Trubadúra a Traviatu, vďaka ktorým sa stal miláčikom más, do záverečného obdobia patria opery Aida, Otello a Falstaff. To, čomu sa hovorí „prerazenie“, zažil v roku 1842 s Nabuccom. Táto biblická opera s nezabudnuteľným židovským zborom v závere tretieho dejstva z neho spravila národného skladateľa číslo jeden.

SkryťVypnúť reklamu

V posledných rokoch života sa venoval revízii starších diel a celkom úspešne sa pokúsil vykročiť zo sveta opery svojím Requiem a sakrálnymi skladbami Te Deum a Stabat mater. Zomrel 27. januára 1901 na následky komplikovaného infarktu. Komorný smútočný obrad sa konal presne podľa jeho želania „Bez hudby a spevu“. Ulice Milána v deň pohrebu zaplnilo dvadsaťosemtisíc Talianov. Žialili za kráľom opery.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 592
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 316
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 130
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 343
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 898
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 874
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 382
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Alkohol plnil sociálnu i náboženskú funkciu.


a 2 ďalší

Sochár Feidias vytvoril jeden z divov sveta


a 1 ďalší

Archeológ, politológ a zoológ reagujú i na výzvy súčasnosti.


a 2 ďalší

Skôr než jeho architektov poznáme jeho ničiteľa Herostrasa.


a 1 ďalší 2
SkryťZatvoriť reklamu