SME

Nelson Horatio

Horatio Nelson prežil väčšinu života na mori. Prinieslo mu výnimočnú kariéru - od kadeta až po admirála - kruté zranenia, lásku a dobrodružstvo, veľké víťazstvá, smrť pri tom najväčšom pri Trafalgare a nesmrteľnosť. Jeho vlajková loď ...


FOTO – ARCHÍV


Horatio Nelson prežil väčšinu života na mori. Prinieslo mu výnimočnú kariéru - od kadeta až po admirála - kruté zranenia, lásku a dobrodružstvo, veľké víťazstvá, smrť pri tom najväčšom pri Trafalgare a nesmrteľnosť. Jeho vlajková loď Victory (Víťazstvo) je dnes múzeom, ale stále patrí do bojovej flotily kráľovského námorníctva. Muž, ktorý uchoval Anglicku svetovládu na mori v čase napoleonských vojen, sa narodil pred 245 rokmi - 29. septembra 1758.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nelson pochádzal z farárskej rodiny, mal desať súrodencov. Už ako 12-ročná sirota sa ocitol na lodi ako kadet, ktorý musí slúžiť a znášať všetky príkoria plavby. Vydržal a už ako dvadsaťjedenročný sa stal kapitánom fregaty.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho kariéra by sa po plavbe do západnej Indie a manželstve s vdovou Frances Nisbetovou nevyvíjala ďalej tak závratne, ale prišla francúzska revolúcia a Anglicku vyrástol veľký nepriateľ. Nelson sa vrátil do Európy. Medzičasom už velil na lodi Agamemnon, ktorá mala 64 diel.

Na mori v tých časoch vládli „radové lode“. Flotila v bitke plávala v jednom rade, aby mohli lode čo najlepšie využiť salvu zo všetkých diel na jednej strane. Zároveň sa admiráli snažili, aby nepriateľská flotila (tiež v jednom rade) mierila pokiaľ možno kolmo na ich lode a nemohla tak využiť svoje delostrelectvo. Porušenie „radovej“ taktiky sa prísne trestalo ako ohrozenie loďstva. Nelson našiel odvahu zmeniť taktiku a sám vyrazil kolmo proti nepriateľskému radu, aby ho rozdelil.

SkryťVypnúť reklamu

V bitke pri Abikure neďaleko egyptskej Alexandrie zničil Nelson francúzske loďstvo, ktoré malo početnú prevahu. Víťazstvo malo neblahý vplyv na Napoleonovo ťaženie do Egypta a anglické kolónie ostali viac-menej nedotknuté. Anglicko sa neocitlo na kolenách, ako Napoleon dúfal.

Zmenu v Horatiovom živote zapríčinilo stretnutie s „osudovou ženou“ v roku 1794 v Neapole. Emma Hamiltonová, manželka anglického veľvyslanca lorda Hamiltona, ovplyvnila jeho osud viac ako námorné bitky. Nelson si dovolil odísť od legálnej manželky a žiť s milenkou, ktorá mu dokonca porodila dcéru Horatiu. Anglická admiralita preto váhala udeľovať mu najvyššie pocty, hoci ho ľud miloval a bol preň najväčším hrdinom.

Bitky mu priniesli dve ťažké zranenia. Prišiel o oko i ruku - pred smrťou ho zachránil nevlastný syn z manželstva s Frances, ktorý mu zastavil krvácanie. V bitke o Kodaň neuposlúchol rozkaz nadriadeného na zastavenie paľby slovami: „Viete, že mám len jedno oko a mám právo byť niekedy slepý.“ Po víťazstve v Dánsku sa Nelson stiahol z verejného života. Emmy sa odmietol vzdať. Po čase však admiralita musela slávneho veliteľa povolať naspäť - Francúzsko totiž zostávalo vážnou hrozbou.

SkryťVypnúť reklamu

Láska na slávneho vojaka nemala len kladný vplyv. Nelsonovi kritici tvrdia, že v Neapole dal na radu Emmy kruto potrestať vzburu republikánov, hoci im predtým sľúbil milosť.

Všetko zlé však zatienilo Nelsonovo najväčšie víťazstvo. Trafalgar, nenápadný mys medzi Cadizom a Gibraltárom, sa stal osudovým stretnutím Napoleona a Nelsona, ktoré definitívne pochovalo Napoleonov sen o prevahe na mori a možnom vylodení v Anglicku. Francúzsky cisár sa na bitke osobne nezúčastnil a jeho admiráli nedosahovali kvality, ktoré mali francúzski velitelia na súši.

Všetci vojaci pred veľkou bitkou píšu posledné listy a závety. Urobil to aj Nelson. V liste Emme dal najavo, že vie, že bitka bude jeho poslednou. Admiralitu poprosil, aby sa postarala o Emmu a dcéru. Nestalo sa tak.

SkryťVypnúť reklamu

Bitka s francúzsko-španielskym loďstvom začala 21. októbra 1805 a Nelsonova taktika opäť priniesla víťazstvo, i keď nebolo jednoduché. Admirál sa na Victory neskrýval pred útokmi v podpalubí, ale chodil po palube, kde sa stal ľahkým terčom pre strelu z muškety, ktorá ho zasiahla do pŕs. S ťažkým zranením bojoval, až kým poškodenú loď neodtiahli do Gibraltáru a nedozvedel sa o svojom víťazstve. Údajne zomrel až na pevnine. Jeho posledné slová boli: „Tak ma konečne dorazili.“

Admirálov pohreb bol veľkolepý, ale rozpačitý. Za rakvou kráčala Frances Nelsonová a Emmu na oficiálnu časť nevpustili. Nelsonova láska zomrela zabudnutá, dcéra Horatia sa dožila 80 rokov.

V Londýne na Nelsonovu počesť pomenovali Trafalgarské námestie, kde stojí jeho socha v nadživotnej veľkosti. Admirál v anketách o najznámejších ľuďoch Anglicka ešte stále dominuje, napríklad spolu s Beatles či Davidom Beckhamom. Taktiež sa stal vďačným námetom pre literatúru a film. Je legendou, ako si to prial, a možno svojím správaním v poslednej bitke aj podnietil.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 128
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 9 640
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 285
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 034
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 2 881
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 423
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 302
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nové objavy v egyptológii posúvajú naše poznanie


Martin Odler a 1 ďalší

Čo všetko stojí za gréckym zoznamom siedmich divov sveta?


a 1 ďalší

Vznik Ukrajinskej SSR a úloha ukrajinského národného komunizmu.


Anastasiia Luzhanytsia a 1 ďalší 29

Nedávno uplynulo šesťdesiat rokov od atentátu na predstaviteľa černošského odporu v USA.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu