SME

Americký Kongres

George Washington nemohol nikdy zabudnúť na zvláštnu scénu. Keď prví členovia vo Filadelfii ustavného Kongresu prišli do prvého hlavného mesta Spojených štátov amerických New Yorku, značná časť bohatých a vplyvných občanov ich privítala s piskotom. Nečudo


FOTO ČTK


, mnohým sa za Britov darilo lepšie. Pre bývalého generála však táto scéna znamenala úplné precitnutie. Aj keď sa už predtým diskutovalo o potrebe vybudovania nového hlavného mesta, nevľúdne prijatie kongresmanov mu dodalo ešte viac guráže. Washington prišiel ešte s jednou víziou: chcel, aby volení zástupcovia ľudu jedného dňa zasadli v impozantnej budove, kdesi na kopci. Osemnásteho septembra 1793 prvý americký prezident George Washington položil základný kameň na stavbu Kongresu. Od udalosti uplynulo rovných 210 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Z dochovaných dokumentov sa možno oboznámiť so zaujímavou scénkou. George Washington hľadal vhodné miesto na stavbu Kongresu s vtedy známym architektom Pierrom L‘Enfantom. Ako sa prechádzali územím štátu Maryland na miestach sútoku dvoch hlavných riek Potomac a Anacostia, prezident zrazu ukázal pred seba a povedal: „Tu bude stáť dom pre prezidenta.“ Architekt súhlasil.

V bričke išli ďalej a dostali sa až na kopec, ktorý bol vtedy známy ako Jenkins Hill. Tam zasa zasnene zatvoril oči architekt a predbehol prezidenta: „To je podstavec čakajúci na pomník.“ Washingtonovi neostávalo nič iné, iba súhlasiť. Nakoniec na kopci Jenkins Hill položil základný kameň George Washington. Dnes sa miestu hovorí Capitol Hill.

Washington povedal, že budova Kongresu bude tvoriť najimpozantnejší celok nového hlavného mesta a že žiadna iná stavba nemôže budovu Kongresu prevýšiť. Pre architektov sa stala táto základná idea vítanou predstavou.

SkryťVypnúť reklamu

Najvyššia budova mesta postavená na najvyššom kopčeku na vykúpenej pôde od farmárov dvoch štátov Marylandu a Virginie niesla v sebe jasné politické posolstvo. Volení zástupcovia ľudu budú sedieť hore, na akomsi novodobom Olympe. Nie preto, aby ich občania uctievali ako Bohov, ale preto, aby pri pohľade na ňu nadobudli pocit vlastnej dôležitosti a najmä slobody.

Kapitol sa začal stavať už niekoľko týždňov po tom, ako Washington v novom hlavnom meste položil jeho základný kameň. Architekti rýchlo vypracovali projekt mesta, pričom ústredným bodom bola práve budova Kongresu. Od nej sa rozbiehali dlhé ulice a široké bulváry, pričom sa rátalo aj s miestami na oddych a prechádzky.

Nestavalo sa na práve najideálnejšom teréne. Všade močiare a husté lesy boli dosť nepriechodné. Problémy boli aj s materiálom. Kongres mal chrámovými kupolami a obeliskami odkazovať na Rím a Atény, pieskovec sa dovážal loďami až z viržínskeho kameňolomu. Stavalo sa v tuhých mrazoch prichádzajúcich zo severu z Kanady, ale aj vo veľkých horúčavách tlačiacich sa na Washington v letných mesiacoch z Floridy.

SkryťVypnúť reklamu

Stavalo sa dlho. Aj keď prvá časť, severné krídlo, budovy bola hotová už v roku 1800 a členovia Kongresu sa mohli z Filadelfie do nej presťahovať a začať pracovať, neskôr sa stavebné práce spomalili.

Ešte do vojny s Veľkou Britániou v roku 1812 sa stihlo postaviť aj južné krídlo a komplex ako celok sa jasne črtal. Lenže posledný britský pokus na zvrátenie novej histórie zanechal na stavbe poriadnu stopu. Briti budovu podpálili a iba náhla búrka zabránila jej úplnému zničeniu. Aj tak sa vlastne začínalo odznovu.

Pre Američanov je Capitol Hill s fascinujúcou budovu Kongresu svätyňou. Okrem sídla prezidenta Bieleho domu patrí medzi najnavštevovanejšie miesta Washingtonu. V Kongrese sídli zákonodarný zbor ako celok. Teda s oboma komorami Senátom a Snemovňou reprezentantov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  3. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  4. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  5. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 327
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 8 164
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 4 745
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 543
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 3 230
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 715
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 351
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 077
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Historičky rekonštruujú takmer zabudnuté príbehy veľkej ľudskej statočnosti a vzdoru.


a 2 ďalší

Najnovšia kniha o vojnovom slovenskom štáte odhaľuje fungovanie slovenského štátu na regionálnej úrovni.


a 2 ďalší 1

Záver vojny postavil pred mnohých životnú skúšku


Oslobodenie Poľska sovietskymi vojskami prinieslo jeho opätovné ujarmenie


Marcin Markowicz a 1 ďalší 1
SkryťZatvoriť reklamu