SME

Veľká vlaková lúpež

Hovorí sa, že dokonalý zločin neexistuje a páchateľ po sebe vždy zanechá nejakú stopu. V prípade známej veľkej vlakovej lúpeže išlo všetko ako na drôtiku. Premyslený nápad, precízny plán, starostlivá príprava aj úspešné prevedenie bez ...


Ronnie Biggs sa dlho živil tým, že o lúpeži rozprával novinárom. FOTO - ARCHÍV


Hovorí sa, že dokonalý zločin neexistuje a páchateľ po sebe vždy zanechá nejakú stopu. V prípade známej veľkej vlakovej lúpeže išlo všetko ako na drôtiku. Premyslený nápad, precízny plán, starostlivá príprava aj úspešné prevedenie bez jediného výstrelu prinieslo 15-člennému gangu na svoju dobu rekordných 2,6 miliónov libier. Pocitu „z dobre urobenej práce“ ani peňazí si však lupiči veľmi neužili. Do veľkej vlakovej lúpeže sa pustili pred štyridsiatimi rokmi, 8. augusta 1963.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vzhľadom na to, ako perfektne spravili celú akciu, bola ich chyba až prekvapujúco banálna. Predstavte si tú situáciu: dva nákladné vozy napchaté vrecami s peniazmi sú v bezpečnej vzdialenosti od miesta činu a banda zlodejov sa v závetrí starej farmy chystá rozdeliť prachy a zmiznúť - až do tejto chvíle to bol takmer dokonalý zločin.

Potom sa však niečo zvrtne, zlodeji spanikária a namiesto prázdnej a vyčistenej barabizne po sebe zanechajú ako darček dokonalé otlačky prstov. Pretože išlo väčšinou o známych lumpov, policajti ich ľahko identifikovali, postupne chytili a prišli aj poriadne tresty. Podľa pôvodného plánu mali pritom všetci v úkryte na farme pri dedine Leatherslade zostať až do 11. augusta, kým sa situácia trochu upokojí. Potom by sa s tučným ziskom, ktorý bol u člena gangu najmenej 170 000 libier, v pokoji rozišli do sveta. Však si to ešte prvý deň po akcii skutočne užívali: hrali obľúbené monopoly o skutočné peniaze (čo ukradli predtým) a legenda hovorí, že dokonca spoločne spievali klasický hit Tonyho Benetta „The Good Life“ (Dobrý život).

SkryťVypnúť reklamu

Ale idyla trvala len do chvíle, než v rádii počuli vyhlásenie polície, že bude prehľadaná každá usadlosť v okruhu 45 kilometrov od miesta vylúpenia vlaku. Teda i tá ich. Lupiči sa vydesili a zanechali tam otlačky - akoby tam nechali svoje menovky. Triviálne zlyhanie u takej skúsenej bandy, ktoré vyvoláva mnoho otázok. Zo sumy ukradnutých peňazí sa našiel len zlomok. Kam zmizli a kto ich utratil, keď väčšina páchateľov skončila do pol roka po lúpeži za mrežami?

Všetko vymysleli tak inteligentne. Je možné, že by prešibaní zlodeji zabudli na daktyloskopickú expertízu? Po 40 rokoch sa už odpovedá ťažko. Napriek tomu stojí legendárna lúpež za zopakovanie.

Začiatkom roku 1963 sa skúsený zločinec Bruce Reynolds dozvedel o nočnom poštovom vlaku, ktorý pravidelne prevážal zo škótskeho Glasgowa do Londýna opotrebované malé bankovky na likvidáciu. S minimálnou ochranou. Reynolds, mozog celej akcie, neváhal a s vlastným gangom všetko preveril. Na menšie úlohy zavolal ešte ďalších ľudí, medzi inými i neskúseného kamaráta Ronnieho Biggsa.

SkryťVypnúť reklamu

Deň „D“ nastal 8. augusta 1963 tesne po tretej hodine ráno pri Chedingtonne, asi 80 kilometrov od Londýna. Časť gangstrov čakala pri železničnej signalizácii, kde zmenili zelené svetlo na červené, zvyšok bol pripravený s dvoma nákladnými vozmi na ceste pod mostom Brodego o pár stoviek metrov ďalej. Vlak prišiel a zastavil na červenú. Maskovaní lupiči zneškodnili kuriča a obuškom brániaceho sa strojvodcu Jacka Millsa. Poloomráčený Mills im doviezol odpojenú lokomotívu s dvoma vozmi k mostu. Banda spravila reťaz, nahádzala 120 vriec peňazí do áut a zmizla. Všetko bez slov, bez svedkov.

Udalosti sa venovali médiá. Zlodeji získali sympatie verejnosti i vďaka tomu, že nepoužili zbrane. Bohužiaľ, strojvodca Mills sa zo zranenia nikdy nespamätal a zomrel v roku 1970. V tej dobe bol už chytený i Reynolds (unikal celých päť rokov).

SkryťVypnúť reklamu

Voľný a slávny bol pre zmenu ten najmenej dôležitý z bandy - Ronnie Biggs, ktorý z väzenia utiekol v roku 1965, aby sa usadil v Brazílii, kde si z lúpeže urobil výhodný biznis. O lúpeži novinárom hovoril za peniaze.

Aj ten sa však po tom, čo ho opakovane skolila mŕtvica, pred dvoma rokmi vrátil do britskej väznice. Súd bol v roku 1964 na páchateľov prísny. Všetci inkasovali tresty medzi 20 až 30 rokmi, celkom 307 rokov. Sudca Davies bol tvrdý: „Nemajte o nich žiadne romantické predstavy, ich konanie nebolo nič iné ako sprostý násilný zločin inšpirovaný nesmiernou hrabivosťou.

Autor: PAVEL POKORNÝ, čtk

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Historická revue

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 967
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 938
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 006
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 876
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 824
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 3 358
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 585
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prvým poslankyniam sa nepodarila presadiť ani jedna zmena zákona.


a 2 ďalší

Ukrajinské ikony národnej dôstojnosti: Taras Ševčenko, Lesia Ukrajinka a Ivan Franko.


Vira Berkovets a 1 ďalší

Tiso udelil výnimky len tým Židom, ktorí boli pre štát finančne zaujímaví.


a 2 ďalší 1

27. januára 1945 bol oslobodený koncentračný tábor v Osvienčime.


Katarína Mešková Hradská a 1 ďalší 6
SkryťZatvoriť reklamu